Ach ten nieszczęsny Fiskus! Ciągle masz na ten temat mało wiedzy i nie wiesz kiedy, co i jak rozliczać… Zajmujesz się wymianą walut w kantorach internetowych od niedawna. Czy musisz się z tego rozliczyć?
Czy każdy dochód podlega opodatkowaniu?
Wiesz doskonale o tym, iż każde uzyskanie przez Ciebie jakiegokolwiek dochodu, musi być odpowiednio opodatkowane. Wymieniając walutę w kantorze internetowym przy tabelach kursu nie widzisz jednak informacji o żadnych podatkach typu Vat, czy też akcyza. Dlaczego? Ponieważ Art.43 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (dokładnie ust. 1 pkt 7 niniejszej ustawy) mówi, iż „Zwalnia się od podatku: transakcje, łącznie z pośrednictwem, dotyczące walut, banknotów i monet używanych, jako prawny środek płatniczy” . Co dla Ciebie oznacza taki zapis? Zgodnie z tym artykułem jesteś zwolniony od płacenia podatku Vat. Dotyczy to zarówno kantorów fizycznych, jak i też platform internetowych.
Jednakże „diabeł tkwi w szczegółach”
Chociaż wspomniany powyżej zapis gwarantuje Ci zwolnienie od płacenia podatków, to jednak może nastąpić sytuacja, gdzie należy uiścić podatek dochodowy od osób fizycznych. Kiedy może Cię to dotyczyć? Podatek od zysków musisz zapłacić wówczas, gdy kupisz walutę obcego kraju po cenie niższej niż ta po której potem sprzedasz tę walutę. Jak wynika zatem z powyższych informacji w sytuacji, gdy nabędziesz walutę i sprzedasz ją z zyskiem, musisz zapłacić podatek i ująć tę informację w swoim rocznym zeznaniu podatkowym. Jeśli jednak dokonałeś wymiany w celach zakupowych, czyli nabyłeś towar zagranicą taniej niż w Polsce dzięki korzystnej wymianie złotówek, to wówczas nie musisz odprowadzać podatku.
Warto również porównać aktualne kursy walut w polskich bankach (np na spred.pl).
Ważna uwaga!
Wyobraź sobie taką na przykład sytuację, że kurs euro w kantorach internetowych jest zwykle korzystniejszy niż kurs w NBP, a to pozwala Ci łatwiej osiągnąć zysk. Często bywa zatem tak, że ludzie specjalnie ukrywają dowody transakcji i przy rozliczeniu podatkowym podają średni kurs waluty według NBP, by zapłacić mniejszy podatek. Nie dołączaj do nich, bo wiedz, iż „kłamstwo ma krótkie nogi”.
Jak wynika zatem z powyższych informacji zarówno osoby fizyczne, jak i też osoby prawne nie unikną opłaty podatkowej, jeśli z wymiany walutowej osiągają jakikolwiek zysk.
Opracowanie: Zestawienie kantorów internetowych kantorlista