Studia MBA to niełatwa rzecz, nie tylko z organizacyjnego lub finansowego punktu widzenia. Przeszkody mogą pojawić się nawet w momencie składania aplikacji, zwłaszcza jeśli próbujesz dostać się do cenionych w rankingach szkół MBA. Co należy wiedzieć przed złożeniem aplikacji na MBA? Pomóc mogą porady od absolwentów programów MBA WU Executive Academy z Wiedeńskiego Uniwersytetu Ekonomii i Biznesu.
Najczęstszym błędem osób aplikujących na studia MBA jest przesłanie życiorysu, który niczym nie różni się od CV wielokrotnie używanego w procesie rekrutacji na stanowisko pracy. Taka forma życiorysu znacznie odbiega od wymagań panujących w uniwersytecie. W przypadku studiów MBA konieczne jest dopasowanie swojego CV do danego programu studiów w taki sposób, by umiejętnie przedstawić swoje doświadczenia i dotychczasowe osiągnięcia. Dodatkowo należy pamiętać, że w przypadku rekrutacji na studia CV powinno precyzyjnie opisywać wszystkie nasze sukcesy. Należy jednak zachować stosowny umiar, by nie przesadzić w opisie swoich osiągnięć. Warto również zwrócić uwagę na estetykę życiorysu. CV nie powinno mieć więcej niż dwie strony, a czcionka powinna być wyraźna. W życiorysie niezwykle ważne jest nasze zdjęcie. Przede wszystkim powinno ono budzić zaufanie oraz wywierać dobre wrażenie na osobie rekrutującej na studia.
- Pisząc życiorys powinniśmy również zwrócić uwagę na to jakie chcemy zawrzeć zainteresowania. Ważne jest, żeby wyróżniały nas spośród innych kandydatów. Takie zainteresowania jak czytanie, gra w tenisa czy podróże są najczęściej powielanymi czynnościami przez osoby ubiegającej się na studia, a dla rekrutera są przeważnie zwykłym i nudnym wypełnieniem luki w życiorysie. W tym przypadku warto zadbać o szczegóły np. „gra w tenisa- kapitan uniwersyteckiej drużyny absolwentów”- komentuje Gabriela Marin, szef rekrutacji i rozwoju w BCR oraz absolwentka Executive MBA Bukareszt. - Zainteresowania powinny być również prawdziwe, gdyż podczas rozmowy kwalifikacyjnej każdy kandydat może być dokładnie sprawdzony z wszystkich podpunktów swojego CV - dodaje.
Siła rekomendacji
W ostatnim czasie szkoły biznesowe chętnie przyjmują listy rekomendacyjne. Dzięki nim rekruterzy mogą dowiedzieć się więcej o charakterze kandydata, jego dokonaniach i ambicjach. Po list referencyjny można udać się do pracodawcy lub osoby, z którą współpracujemy bezpośrednio. Ważne jest, żeby osoba wypisująca referencje znała nasze mocne strony i wszystkie osiągnięcia.
- Kiedy w 2008 roku przygotowywałam swój wniosek na Global Executive MBA o list rekomendacyjny poprosiłam przełożonego spółki, gdzie byłam zatrudniona oraz partnera biznesowego, z którym bezpośrednio współpracowałam przez wiele lat. Dzięki temu uzyskałam dwa listy rekomendacyjne, które odsłoniły rekruterom wszystkie moje mocne strony – komentuje Svetlana Kokurina, współzałożyciel CEEsam Marketing GmbH i absolwentka Global Executive MBA.
Ubieganie się na studia MBA to proces, który wymaga dużo czasu i skrzętnego planowania. Rekrutacja polega na wypełnieniu pliku formularzy aplikacyjnych i gromadzeniu niezbędnych dokumentów. Warto skorzystać z doświadczeń studentów i absolwentów, albo nawet porozmawiać z managerami programów lub odwiedzić szkołę by wziąć udział w pokazowej sesji.
Ważne jest także, aby zawczasu dobrze przygotować wszystkie dokumenty. Brakujące dokumenty i błędy w aplikacji to udręka każdej osoby ubiegającej się na studia. Jednak takich sytuacji można uniknąć poprzez odpowiednie przygotowanie się do procesu rekrutacji. Wystarczy złożenie wniosku potraktować jak rozmowę kwalifikacyjną, do której należy się skrzętnie przygotować. Takie podejście z pewnością ułatwi życie i zwolni nas z niepotrzebnego zamieszania wynikającego z braku jakichkolwiek dokumentów. Aplikacje, które są kompletne traktowane są priorytetowo w procesie rekrutacji.
Gdy już studiujesz
Udział w studiach MBA to bardzo owocny, a za razem trudny okres w życiu. Ciągle podróżowanie, nauka często za granicą, czy też uczestnictwo w zajęciach kosztuje dużo czasu i wysiłku. Dlatego też lepiej mieć pewność, że nasza rodzina będzie nas wspierała w tej decyzji. Studia MBA wiążą się z dodatkowymi obowiązkami, co również będzie miało pewien wpływ na naszą pracę, dlatego przed rozpoczęciem tego rodzaju studiów wato najpierw porozmawiać ze swoim pracodawcą.
Miej świadomość, że jakość programów MBA w dużej mierze zależy od wybitnych uczestników. Będziesz spędzał dużo czasu pracując w grupach, rozwiązując problemy i generując nowe pomysły. Powinieneś zawczasu przygotować się na użycie całego swojego doświadczenia w myśl zasady „Rób i mów o tym”.
Na końcu warto podkreślić, że studia MBA opierają się na dwóch filarach: wiedzy i wysokiej jakości międzynarodowego zespołu wykładowców oraz doświadczeniu i pomysłach studentów. Warto zatem pokazać swoją osobowość i autentyczność w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej na studia oraz powiedzieć co dzięki tym studiom możesz w przyszłości osiągnąć. Parafrazując Johna F. Kennedy’ego: Nie pytaj, co program MBA może zrobić dla Ciebie, najpierw zapytaj, co ty możesz zrobić dla programu.