Odwieczny proces chemiczny może być głównym brakującym ogniwem w rozwiązaniu jednego z naszych najtrwalszych współczesnych problemów: odpadów z tworzyw sztucznych.
Tworzywa sztuczne są niezbędne w nowoczesnym życiu, chociaż ekolodzy i organizacje pozarządowe od dawna ostrzegają przed wpływem odpadów z tworzyw sztucznych na ziemię, wodę i powietrze. Obecnie organy regulacyjne, branże i społeczeństwo uznają potrzebę ograniczenia marnotrawstwa i znajdowania rozwiązań. W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie potencjałem technologii o obiegu zamkniętym, które mogą przełamać, a przynajmniej złagodzić niekorzystne skutki modelu „zużyć – zutylizować”. Ale te rozwiązania nie są w stanie poradzić sobie ze wszystkimi rodzajami odpadów z tworzyw sztucznych (zwłaszcza tworzyw zmieszanych z innymi materiałami, takimi jak kleje).
Na wielu rynkach ekonomia preferuje tworzywa sztuczne nowego lub jednorazowego użytku zamiast recyklingu, podczas gdy na innych brakuje niezbędnych systemów zbiórki i sortowania. W rezultacie, elastyczne tworzywa sztuczne jednorazowego użytku (takie jak torby i opakowania), które odpowiadają za około 50% całkowitego zużycia tworzyw sztucznych i połowę całkowitej ilości odpadów oceanicznych, w większości są:
- spalane,
- składowane,
- po prostu wyrzucane.
Chemiczny recykling tworzyw sztucznych na paliwo lub regeneracja tworzyw sztucznych – która jest podobna do naturalnego procesu, który tworzy paliwa kopalne – może wypełnić dużą lukę w spektrum utylizacji i ponownego wykorzystania.
Ostateczne rozwiązania będą obejmować połączenie rozsądnych środków konsumpcji i utylizacji, a także opracowanie konkurencyjnych pod względem kosztów i przyjaznych dla środowiska alternatyw. Większość obserwatorów zgodziłaby się jednak, że zmiany te potrzebują wiele lat. W międzyczasie – w ciągu następnej dekady lub dwóch – możemy wdrożyć okrągłe rozwiązania w celu ponownego wykorzystania lub ponownego wykorzystania odpadów z tworzyw sztucznych w najbardziej wydajny sposób, tak jak to robi pewna słowacka firma. Ich stojaki są wykonane z plastiku pochodzącego z recyklingu i innych produktów z tworzyw sztucznych – zobacz produkty na stronie plastiks.sk
Aby głębiej zrozumieć temat warto przejrzeć kilka kompleksowych analiz globalnych rynków odpadów, systemów zbiórki i przepisów dotyczących recyklingu, w tym uzasadnienia biznesowe dotyczące mechanicznego recyklingu i technologii konwersji. Po dokonaniu takiego researchu można wysnuć taki główny wniosek jest taki, że chociaż wyzwania ekonomiczne i biznesowe są różne, technologie konwersji, takie jak piroliza, są ekonomicznie opłacalne we wszystkich opisanych powyżej rodzajach rynku.
W niektórych przypadkach piroliza może mieć natychmiastowy i znaczący wpływ – może na przykład przetwarzać do dwóch trzecich odpadów z tworzyw sztucznych wytwarzanych. W innych uzasadnienie biznesowe jest wykonalne tylko wtedy, gdy rządy podejmą działania, aby tanie i szkodliwe dla środowiska środki unieszkodliwiania – głównie składowiska odpadów – były mniej atrakcyjne finansowo.
Brak łatwych rozwiązań
Chociaż tworzywa sztuczne mają niezliczone zalety, stwarzają również ogromny, globalny i złożony problem z odpadami. Całe szczęście istnieją rozwiązania takie jak te proponowane przez Plastiks.
Muszę pochwalić firmę, która ostatnio dostarczyła mi https://techplast.group/pl/poliweglan-komorowy-warszawa. Solidny materiał, który świetnie spełnia swoją funkcję zarówno jako osłona przed warunkami atmosferycznymi, jak i źródło naturalnego światła. Spróbujcie, jeśli jeszcze nie znacie.