Tworzywa sztuczne i recykling: co już robimy i co możemy zrobić jeszcze?

oto praca skOdwieczny proces chemiczny może być głównym brakującym ogniwem w rozwiązaniu jednego z naszych najtrwalszych współczesnych problemów: odpadów z tworzyw sztucznych.

Tworzywa sztuczne są niezbędne w nowoczesnym życiu, chociaż ekolodzy i organizacje pozarządowe od dawna ostrzegają przed wpływem odpadów z tworzyw sztucznych na ziemię, wodę i powietrze. Obecnie organy regulacyjne, branże i społeczeństwo uznają potrzebę ograniczenia marnotrawstwa i znajdowania rozwiązań. W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie potencjałem technologii o obiegu zamkniętym, które mogą przełamać, a przynajmniej złagodzić niekorzystne skutki modelu „zużyć – zutylizować”. Ale te rozwiązania nie są w stanie poradzić sobie ze wszystkimi rodzajami odpadów z tworzyw sztucznych (zwłaszcza tworzyw zmieszanych z innymi materiałami, takimi jak kleje).

Na wielu rynkach ekonomia preferuje tworzywa sztuczne nowego lub jednorazowego użytku zamiast recyklingu, podczas gdy na innych brakuje niezbędnych systemów zbiórki i sortowania. W rezultacie, elastyczne tworzywa sztuczne jednorazowego użytku (takie jak torby i opakowania), które odpowiadają za około 50% całkowitego zużycia tworzyw sztucznych i połowę całkowitej ilości odpadów oceanicznych, w większości są:

  • spalane,
  • składowane,
  • po prostu wyrzucane.

Chemiczny recykling tworzyw sztucznych na paliwo lub regeneracja tworzyw sztucznych – która jest podobna do naturalnego procesu, który tworzy paliwa kopalne – może wypełnić dużą lukę w spektrum utylizacji i ponownego wykorzystania.

Ostateczne rozwiązania będą obejmować połączenie rozsądnych środków konsumpcji i utylizacji, a także opracowanie konkurencyjnych pod względem kosztów i przyjaznych dla środowiska alternatyw. Większość obserwatorów zgodziłaby się jednak, że zmiany te potrzebują wiele lat. W międzyczasie – w ciągu następnej dekady lub dwóch – możemy wdrożyć okrągłe rozwiązania w celu ponownego wykorzystania lub ponownego wykorzystania odpadów z tworzyw sztucznych w najbardziej wydajny sposób, tak jak to robi pewna słowacka firma. Ich stojaki są wykonane z plastiku pochodzącego z recyklingu i innych produktów z tworzyw sztucznych – zobacz produkty na stronie plastiks.sk

Aby głębiej zrozumieć temat warto przejrzeć kilka kompleksowych analiz globalnych rynków odpadów, systemów zbiórki i przepisów dotyczących recyklingu, w tym uzasadnienia biznesowe dotyczące mechanicznego recyklingu i technologii konwersji. Po dokonaniu takiego researchu można wysnuć taki główny wniosek jest taki, że chociaż wyzwania ekonomiczne i biznesowe są różne, technologie konwersji, takie jak piroliza, są ekonomicznie opłacalne we wszystkich opisanych powyżej rodzajach rynku.

W niektórych przypadkach piroliza może mieć natychmiastowy i znaczący wpływ – może na przykład przetwarzać do dwóch trzecich odpadów z tworzyw sztucznych wytwarzanych. W innych uzasadnienie biznesowe jest wykonalne tylko wtedy, gdy rządy podejmą działania, aby tanie i szkodliwe dla środowiska środki unieszkodliwiania – głównie składowiska odpadów – były mniej atrakcyjne finansowo.

Brak łatwych rozwiązań

Chociaż tworzywa sztuczne mają niezliczone zalety, stwarzają również ogromny, globalny i złożony problem z odpadami. Całe szczęście istnieją rozwiązania takie jak te proponowane przez Plastiks.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *