Własny zespół muzyczny – czy można z tego wyżyć? Jak się przebić przez konkurencję?

music-band

Polacy są bardzo umuzykalnionym narodem. Świadczy o tym coraz większa liczba zespołów z najrozmaitszych gatunków muzycznych. Jedne powstają tylko i wyłącznie dla zabawy, a inne podchodzą do tematu w sposób profesjonalny. Rynek jest jednak mocno konkurencyjny, dlatego musimy dowiedzieć się, co i jak należy zrobić, aby na nim zaistnieć oraz móc uczynić z występów na scenie źródło stałego zarobku.

Czy branża muzyczna jest dochodowa?

Niewątpliwie tak, choć zupełnie inną kwestię stanowi utrzymywanie się dzięki graniu w zespole. Sytuacja panująca na rynku muzycznym weryfikuje przyszłość kapel muzycznych. Wiele z nich rozpada się jeszcze przed zarobieniem pierwszych pieniędzy. Należy uzbroić się w cierpliwość. Większość grup zaczyna od pojedynczych występów w pubach i klubach muzycznych, za co zwykle mają zapewnione tylko wyżywienie oraz zwrot kosztów za dojazd i powrót. Prawdziwe pieniądze zarabia się na imprezach okolicznościowych. Co prawda jest to chałtura, dlatego nie wszyscy chcą podążać tą drogą. To jednak najprostszy sposób na zarobienie naprawdę wysokich sum.

Wiele zależy też od rodzaju wykonywanej muzyki.

Słuchawki bezprzewodowe do telewizora na parkfm.com.plZdecydowanie najlepiej radzą sobie obecnie grupy discopolowe. Zapotrzebowanie na ich usługi jest bardzo duże, o czym świadczy brak wolnych terminów na kilka miesięcy do przodu. Bardzo ciężko jest zarabiać na własnej twórczości. O wiele lepiej sprawdzają się covery kultowych przebojów, przy których ludzie najbardziej lubią się bawić. Nie oznacza to jednak, że ambitniejsze granie w ogóle nie ma racji bytu. Bilety na koncerty zespołów rockowych i formacji hiphopowych nierzadko sprzedają się w komplecie, w związku z czym warto trzymać się własnej wizji i konsekwentnie iść do przodu, nieustannie pracując nad materiałem.

Jak przebić się na tle konkurencji?

Udzielanie się na różnych miejscowych wydarzeniach sprawiają, że nasz zespół staje się coraz bardziej rozpoznawalny. Jednocześnie zwiększamy szansę na jego promocję w lokalnych mediach. To również okazja na pozyskanie sponsorów, którzy być może wesprą finansowo naszą działalność, np. poprzez zakupienie lepszego sprzętu lub wynajem studia nagraniowego.

Od czasu do czasu warto zaprezentować się na konkursach muzycznych i przeglądach piosenek. W jury zasiadają tam specjaliści i osoby z branży. Jest to okazja do nawiązania nowych kontaktów, które mogą zaowocować różnymi atrakcyjnymi propozycjami zawodowymi.

Bardzo ważna jest również promocja w Internecie.

Nie chodzi tutaj jedynie o wstawianie do sieci filmików z prób zespołu czy nagrań demo. Dobrze jest pokazać się światu z jak najlepszej strony, dbając o obecność w mediach społecznościowych i kontakt z fanami, również tymi, którzy na co dzień nie mogą przyjechać i stawić się na naszym koncercie. Coraz więcej młodych wykonawców i grup w ten sposób zaczyna swoją profesjonalną przygodę z muzyką.

Warto też wykorzystać możliwości, jakie niesie ze sobą udział w programach telewizyjnych typu talent-show. Jest to jedyna droga dotarcia do kilkumilionowej widowni. Oczywiście najpierw należy się zgłosić i przejść przez etap castingów, aby nasz występ został w ogóle wyemitowany. Gdy już spotkamy się z pozytywnym odzewem, zarówno ze strony jurorów, jak i publiczności, śmiało możemy liczyć na rekordowy przypływ fanów, kolejne występy na scenie oraz okazje do częstych współprac z telewizją, wytwórniami i producentami muzycznymi.

Artykuł opracowano razem z serwisem muzycznym vimuz.pl

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

2 komentarz do “Własny zespół muzyczny – czy można z tego wyżyć? Jak się przebić przez konkurencję?

  1. Lars
    29 marca 2017 at 09:42

    Czy ktoś zna sklep gdzie można kupić jakieś akcesoria do głośników? Mamy zespół muzyczny i pilnie potrzebujemy jakiś stojaków na kolumny :/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *