Z usług komorników korzystamy z roku na rok coraz częściej. Rośnie bowiem liczba dłużników, a wraz z nimi – także wierzycieli, którzy na różne sposoby próbują odzyskiwać należności od osób, które nieterminowo wywiązują się ze swoich zobowiązań. Zanim jednak oddamy sprawę do komornika, warto zdobyć nieco informacji na temat sposobu jego pracy, uprawnień, a także możliwości związanych z odzyskiwaniem zadłużenia.
Komornik jest urzędnikiem państwowym działającym przy sądzie, którego zadaniem jest realizowanie postanowienia sądowego dotyczącego najczęściej zadłużenia w postaci środków finansowych. Ale również komornicy zajmują się eksmisjami i egzekwowaniem innych wyroków. Sprawa trafia do komornika nie od razu – najczęściej trzeba przejść dosyć długą drogę. Większość wierzycieli najpierw zaczyna od wysyłania wezwań do zapłaty. Gdy to się okazuje nieskuteczne, decydują się na korzystanie z usług firm windykacyjnych. A dopiero wtedy, gdy i takie działania nie przynoszą rezultatów, decydują się na złożenie wniosku do sądu w celu uzyskania tytułu egzekucyjnego. Od powstania zadłużenia do uzyskania tytułu wykonawczego często może minąć nawet kilka lat. Najczęściej jednak egzekucja komornicza jest na tyle skuteczna, że warto na nią poczekać nawet dłuższy czas.
Właściwość miejscowa komornika
Gdy mamy już w ręku tytuł wykonawczy i możemy wybrać się do komornika, okazuje się, że pojawia się pytanie, do którego najlepiej się wybrać – tego, który jest najbliżej nas, czy może tego, który działa na terenie, na którym mieszka dłużnik? Właściwość miejscowa to jeden z elementów pracy komornika, z którym warto się zapoznać. Sprawę oddajemy temu komornikowi, który ma rewir najbliżej miejsca zamieszkania dłużnika. Wtedy też ma najwięcej możliwości jeśli chodzi chociażby o kontakt bezpośredni z dłużnikiem. Co więcej, warto wiedzieć, że komornik z danego rejonu, do którego pasuje konkretna sprawa, nie ma prawa odmówić jej przyjęcia. Nieco inaczej jest w przypadku, gdy sprawa dotyczy licytacji nieruchomości – wtedy sprawa trafia do komornika, w którego rewirze dana nieruchomość się znajduje. Zanim zdecydujesz się na przekazanie sprawy do komornika, sprawdź zatem, który komornik ma rewir najbliżej dłużnika.
Jak komornik odzyskuje należności?
Komornik działa w granicach, jakie narzucają mu przepisy prawa, jego odzyskiwanie należności nie jest więc działaniem niezorganizowanym czy niezgodnym z zasadami. Przede wszystkim, ma możliwość zajmowania wynagrodzenia za pracę, a także rachunków bankowych dłużnika. Jeśli takie działanie nie pozwoli na odzyskanie całej należności na rzecz wierzyciela, możliwe jest również zajmowanie nieruchomości oraz ruchomości, takich jak pojazdy, maszyny, urządzenia, a także wszelkie inne droższe sprzęty, które można później wystawić na licytację komorniczą. Dzięki licytacjom komornicy uzyskują środki, które trafiają na konto wierzyciela, spłacając część lub całość zaległości. Choć komornicy mogą się w szczególności dłużnikom kojarzyć dosyć negatywnie, w rzeczywistości można z nimi negocjować i dogadać się. Bardzo często komornicy, którzy działają na rzecz wierzyciela, maja możliwość rozłożenia spłaty na raty. Dzięki temu istnieje realna szansa na pozbycie się zadłużenia. Dłużnicy spłacający zaległości w ratach na pewno łatwiej pozbywają się wszelkich długów, gdyż ratalne płatności nie są tak obciążające dla portfela.