Warsztaty integracyjne – dlaczego warto je organizować?

 

warsztaty

Niewiele jest stanowisk w firmach, które są w pełni samodzielne i nie wymagają interakcji z innymi pracownikami czy nawet działami. Większość pracowników musi bowiem nieustannie komunikować się z innymi, współpracować przy wspólnych projektach, umieć właściwie dzielić obowiązki, a jednocześnie zachować przy tym zgodę i unikać konfliktów.

Każdy pracodawca zdaje sobie też sprawę z tego, jak brak integracji i konflikty między pracownikami mogą zdezorganizować pracę całej firmy i opóźniać wykonywanie codziennych zadań. Warto więc pomyśleć o warsztatach integracyjnych nie tylko dla nowych pracowników. Dobrym pomysłem jest zorganizowanie raz na jakiś czasu wyjazdu czy warsztatów, które pogłębią relacje pomiędzy wszystkimi pracownikami oraz na linii pracownik – pracodawca.

Możliwość oderwania się od codziennych zajęć

Zabawy integracyjne wbrew pozorom nie muszą być absolutnie związane z branżą, w jakiej działa firma. Umiejętności współpracy można bowiem nauczyć się podczas aktywnej zabawy w innych dziedzinach. Doskonałym pomysłem na integrację pracowników mogą być warsztaty kulinarne, kosmetyczne, fotograficzne, kursy barmańskie czy zajęcia z degustacji piwa bądź wina.

Dużą popularnością cieszą się też wyjazdy integracyjne, w których pracownicy grają w gry zespołowe, także terenowe. Taka szkoła przetrwania, choć z pozoru wydaje się jedynie zabawą, uczy współpracy, komunikacji, a jednocześnie pogłębia więź pomiędzy pracownikami. Co więcej, im bardziej warsztaty i zabawy odbiegają od tego, czym pracownicy zajmują się na co dzień, tym bardziej są efektywne i skuteczne, bo na dłużej zapadają w pamięć.

Korzyści dla całego przedsiębiorstwa

Warsztaty i zabawy integracyjne to dla firmy wydatek, który się opłaca. Najczęściej pracodawca nie organizuje tego typu inicjatyw na własną rękę, a decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalnej firmy. Warto jednak potraktować to jako inwestycję, która dosyć szybko się zwróci. Pracownicy od razu po warsztatach będą lepiej się komunikować i doskonale poradzą sobie w sytuacjach, z którymi wcześniej miewali problemy. Integracja poza biurem pozwala nawiązać bliższe znajomości czy przyjaźnie lub pracownicy mogą się po prostu polubić.

A nie od dziś wiadomo, że w przyjaznej i sympatycznej atmosferze pracuje się o wiele lepiej niż wtedy, gdy na niewielkiej przestrzeni znajdują się osoby wrogo do siebie nastawione. Warsztaty integracyjne są więc jednym ze sposobów na poprawienie funkcjonowania całego przedsiębiorstwa, a to z pewnością prędzej czy później przełoży się też na zyski natury finansowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *