Postęp cywilizacyjny a zwykły człowiek

Postęp jaki dokonuje się na naszych oczach na całym świecie – nie chodzi tu o postęp kulturowy bo ten od setek lat pozostaje praktycznie niezmienny, szczególnie w krajach arabskich, tylko o postęp w dziedzinie techniki – pozwala nam odkrywać to co do tej pory było nie odkryte a także pokonywać bariery, które do tej pory były nie do pokonania. Jeździmy szybciej, dalej, bezpieczniej. Pracujemy lżej, budujemy stabilniej. Postęp jest zauważalny dosłownie w każdej dziedzinie naszego życia.

W dawnych czasach, gdy nie było tak szeroko rozwiniętej komunikacji między ludźmi i między krajami, rozwój przebiegał w zasadzie lokalnie. Rzadko kiedy naukowcy z całego świata spotykali się aby wymienić się poglądami. Przywódcy krajów, które dysponowały takimi geniuszami raczej też nie chętnie dzielili się z innymi przywódcami swoją wiedzą. Każdy kraj chciał być najlepszy i najsilniejszy, co oczywiste wiązało się z potęgą i panowaniem nad światem.

Dzisiejsze czasy jednak pozawalają naukowcom z całego świata pracować nad jednym projektem. Dzięki szeroko pojętej komunikacji po przez Internet, z każdego miejsca na wiecie można wysłać innym naukowcom różne raporty dotyczące fazy konkretnego badania. Dodatkowo technicy, naukowcy i badacza z różnych dziedzin spotykają się na sympozjach naukowych i branżowych praktycznie każdego roku. Takie spotkania na szczytach dodatkowo pomagają rozwijać się nauce.

Wiedzę czerpiemy najczęściej z książek, gdyż jest to fachowa literatura. W obecnych czasach jednak wiedzę możemy również czerpać z internetu. Np. Wikipedii czy różnych for internetowych (dowiedz się więcej: porady motoryzacyjne)

Dla przeciętnego człowieka zmiany jednak nie zachodzą tak szybko ja na globalnym świecie. Przeciętny człowiek chce po prostu coś zjeść, wyjść czasem do kina, wyjechać na wakacje i odpocząć. Postęp globalny w zasadzie go nie interesuje. To co widzimy w telewizji często odbiega od tego co widzimy za oknem. Trzeba sobie zadać pytanie czy aby różne nurty ideowe, które rządzą światem nie tworzą sztucznego zamieszania w celu ukrycia prawdziwego stanu rzeczy czyli cofania się rozwoju cywilizacyjnego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *