Chyba każdy chociaż raz w życiu miał okazję widzieć pokazy akrobatyczne, czy to w cyrku czy na prywatnych przyjęciach. Osoby wykonujące skomplikowane i karkołomne figury robią bardzo duże wrażenie, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak dużo czasu i wysiłku trzeba włożyć w to, aby poszczególne sekwencje zostały wykonane bez zarzuty. Warto przyjrzeć się akrobatyce nieco bliżej, a szczególnie osobom, które z pasji wykonują ten piękny fach.
Historia akrobatyki
Już w czasach starożytnych sztuka ta była praktykowana. W Egipcie pokazy akrobatyczne stanowiły nieodłączną część obrządków pogrzebowych. W antycznej Grecji natomiast akrobaci wykonywali karkołomne figury na grzbietach byków, jako część celebracji świąt poszczególnych bóstw. Również w dobie Średniowiecza pokazy akrobatyczne umilały czas magnatom oraz niekiedy gawiedzi, głównie organizowano je w trakcie pogrzebów ważnych person. Wówczas osoby praktykujące akrobatykę były bardzo poważane, bowiem wykonując zagrażające życiu figury, symbolizowały walkę ze śmiercią. Przez kolejne stulecia akrobaci byli częścią królewskich świt, dopiero w II połowie XVIII wieku zaczęli głównie kojarzyć się ze sztuką cyrkową. XX wiek natomiast to początki akrobatyki sportowej, która nieustannie rozwija się do dnia dzisiejszego.
Nashiart – akrobatyka w najlepszym wydaniu
Współcześnie sporo osób trudni się tym pięknym fachem, większość z nich już od najmłodszych lat z pasją trenuje akrobatykę. Zespół artystyczny nashiart.com od wielu lat zajmuje się tym fachem, świadcząc profesjonalne usługi z zakresu akrobatyki artystycznej i sportowej. Klientelę zespołu stanowią głównie firmy eventowe oraz przedsiębiorstwa, które chętnie uświęcają ważne wydarzenia organizując pokazy akrobatyczne. Artyści z Nashiart oferują zarówno powietrzne jak i naziemne sztuczki, często wykorzystując do nich trapezy, koła czy sieci czy klatki. Artyści w trakcie pokazu ubrani są w fantazyjne stroje, w tle natomiast przygrywa ciekawa muzyka. Akrobaci wykonują sztuczki indywidualne, w duetach triach oraz kwartetach.
Opis zawodu akrobaty
Obserwując pokazy akrobatyczne możemy odnieść wrażenie, że poszczególne sztuczki są na tyle skomplikowane, że aż nieprawdopodobne. Jednak każda osoba sprawna fizycznie w odpowiednim wieku może wyspecjalizować się w tym fachu. W Polsce w Warszawie można zapisać się do 4-letniej szkoły akrobatyki, która przyjmuje adeptów między 15 a 21 rokiem życia. W trakcie nauki przyszli akrobaci pierw poznają zagadnienia ze sztuki cyrkowej a następnie wybierają jedną z czterech specjalizacji, którą chcą praktykować w przyszłości, najpopularniejsza jest akrobatyka cyrkowa oraz sportowa. W dzisiejszych czasach wypadki w trakcie pokazów należą do rzadkości, bowiem w trakcie nauki kładzie się ogromny nacisk na BHP. Poza tym wykorzystywane są różne formy zabezpieczeń, które mają ochronić akrobatę przed skutkami upadku. W zależności od rodzaju umowy, artysta tego typu może zarabiać miesięcznie od 2500 do 3000 złotych, oczywiście wraz z rozwojem w zawodzie pensje mogą iść w górę.