Pogrzeb – jak wygląda?

angel-2665661_640

Prawdą jest to, że na śmierć najbliższej nam osoby raczej nie jesteśmy w stanie w żaden sposób się przygotować. Zapewne jest to dla nas niezwykle trudny moment i zawsze bardzo mocno to przeżywamy, jednak nie ma się co dziwić – w końcu spędziliśmy z tą osobą całe nasze życie. Jednak nie tylko sama śmierć jest czymś trudnym, bo wręcz traumatycznym momentem może okazać się sama uroczystość pogrzebowa. Powiedzmy sobie teraz o tym jak dokładnie wygląda cały pogrzeb. Oczywiście wszystko zależy od tego jakiego jest on rodzaju, ale tutaj przyjrzyjmy się nieco bliżej pogrzebowi katolickiemu.

Wystawienie ciała oraz msza żałobna

Najczęściej pierwszym elementem w przypadku pogrzebu katolickiego jest wystawienie ciała zmarłego w specjalnej kaplicy, która znajduje się blisko zakładu pogrzebowego. Wyjątkiem jest oczywiście sytuacja, w której zmarła osoba została skremowana. Wtedy z tą osobą żegnamy się przed samym procesem rozpoczęcia kremacji, a nie po wystawieniu ciała. Oczywiście przy wystawieniu jest to moment, gdy ciało jest już kompleksowo przygotowane do pochówku i możemy zobaczyć zmarłego po raz ostatni i na pewno bardzo często jest to właśnie niezwykle traumatyczna chwila. Coś takiego odbywa się zawsze bezpośrednio przed mszą pogrzebową. Oczywiście przewiezienie ciała czy przeniesienie wraz z trumną do kościoła zawsze jest obowiązkiem pracowników zakładu pogrzebowego. Wtedy trumna z ciałem ustawiana jest na katafalku centralnie naprzeciwko ołtarza, gdyż powinna być ona jak najbardziej widoczna dla wszystkich osób zgromadzonych w kościele. W tym momencie jest już możliwość składania kwiatów czy wiązanek, a te później wraz z trumną transportowane są na cmentarz karawanem. Bardzo często na takiej mszy zamiast kazania możemy usłyszeć mowę pogrzebową, która jest wygłaszana przez najbliższych zmarłej osoby, ale niestety zdarza się tak, że osoby te z rozpaczy nie są w stanie nic powiedzieć.

Uroczystości na cmentarzu

Od razu po zakończeniu mszy żałobnej trumna wraz z ciałem zmarłego transportowana jest na cmentarz w miejsce pochówku. Tam wszyscy zgromadzeni są nad grobem i odmawiają modlitwy, a na życzenie każdy może sypnąć garść ziemi do grobu, aby pożegnać się po raz ostatni ze zmarłym. Często wtedy też składa się kondolencje rodzinie zmarłego. Jeśli trumna wraz z ciałem jest już w grobie to najczęściej układa się na nim kwiaty i wiązanki. Jeśli chodzi z kolei o wybór cmentarza to decyzja należy tylko i wyłącznie do nas lub też do zmarłego, jeśli ten zapisał to w swoim testamencie. Na sam koniec powiedzmy sobie jeszcze o tym, że warto wybierać tylko i wyłącznie sprawdzone zakłady pogrzebowe, gdyż wtedy mamy pewność, że wszystko przebiegnie jak należy, a bez wątpienia jest to bardzo ważne. W przypadku, gdy szukamy firmy pogrzebowej w Internecie to chyba najlepiej wpisać wtedy w przeglądarkę Zakład pogrzebowy Lublin, a będziemy w stanie bez większego problemu ją znaleźć. Tak właśnie najczęściej przebiega cały pogrzeb katolicki.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *