Narzędzia pneumatyczne w rękach amatorów – jakie realne zagrożenia?

drill-444510_1280Narzędzia pneumatyczne są zasilane sprężonym powietrzem i mogą być używane w różnych zastosowaniach. Najpopularniejszymi rodzajami narzędzi pneumatycznych są narzędzia ręczne napędzane powietrzem, takie jak gwoździarki, zszywacze, szlifierki, nitownice, i wiele innych. Chociaż te napędzane narzędzia są wydajne i skuteczne, należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy, jeśli chodzi o bezpieczną i prawidłową obsługę narzędzi pneumatycznych.

Jakie jest największe niebezpieczeństwo związane z narzędziami pneumatycznymi?

Głównym niebezpieczeństwem, przed jakim stoją zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy, jest ryzyko uderzenia jednym z nasadek narzędzia pneumatycznego lub gwoździami, nitami, zszywkami lub innymi elementami mocującymi nakładanymi za pomocą narzędzia. Takie obiekty poruszają się z dużą prędkością i mogą szybko przebić lub przebić ludzkie ciało. Najczęściej do urazów dochodzi w dłoniach i palcach, ale urazy nóg, kolan, ud i stóp są na drugim miejscu. Inne zagrożenia związane z używaniem narzędzi pneumatycznych obejmują te wymienione poniżej.

Niebezpieczne poziomy hałasu

Narzędzia pneumatyczne lub inne elektronarzędzia mogą generować niebezpieczne poziomy hałasu. W przypadku narzędzi napędzanych powietrzem często dochodzi do wyładowania w samym narzędziu lub w jego pobliżu. Dźwięk ten zazwyczaj nie jest stłumiony i może przekraczać dopuszczalne limity narażenia. Pomocne może być ustanowienie programu ochrony słuchu i zapewnienie pracownikom ochrony słuchu, takiej jak zatyczki do uszu, nauszniki lub opaski słuchowe.

Ergonomia

Regularne używanie narzędzi pneumatycznych napędzanych powietrzem może prowadzić do zagrożeń ergonomicznych, które obejmują nadmierne wibracje, niezręczną postawę i powtarzający się wysiłek. Rękawiczki antywibracyjne i ergonomiczne maty podłogowe mogą złagodzić niektóre z tych problemów.

Ryzyko potknięcia

Unikaj niebezpieczeństw potknięcia się, które mogą wystąpić, gdy węże są pozostawione na chodnikach lub pod stopami, zwracając szczególną uwagę na ich lokalizację w obiekcie i umieszczając je z dala, gdy nie są używane.

Przypadkowa aktywacja narzędzia

Niezależnie od tego, czy przyczyną jest wadliwy spust, awaria węża czy błąd ludzki, istnieje ryzyko przypadkowego włączenia się narzędzi pneumatycznych, co może prowadzić do poważnych obrażeń. Zawsze odłączaj narzędzia pneumatyczne, gdy nie są używane.

Niewłaściwe zabezpieczenie części

Wymaga się aby klipsy bezpieczeństwa były bezpiecznie instalowane i utrzymywane na narzędziach pneumatycznych, aby zapobiec przypadkowemu wyrzuceniu osprzętu. Wymagają one również podłączenia narzędzi pneumatycznych do węża za pomocą pewnych środków takich jak złączki pneumatyczne, aby zapobiec przypadkowemu odłączeniu narzędzia.

Zwraca się też szczególną uwagę na bezpieczne i prawidłowe obchodzenie się z narzędziami pneumatycznymi – jest wiele zasad, których muszą przestrzegać pracodawcy i ich pracownicy. I nie bez powodu. Nieprzestrzeganie tych przepisów może spowodować poważne obrażenia lub śmierć.

Polecamy:
- Energia elektryczna cena

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *