Czym jest payroll outsourcing?

obraz1

Outosurcing to proces polegający na oddelegowaniu zadań związanych z działalnością firmy wyspecjalizowanym podmiotom zewnętrznym. Zazwyczaj w obszarze prawa, księgowości czy zarządzania dokumentacją personalną. Na czym polega payroll outsourcing i czy to rozwiązanie może być korzystne dla Twojej firmy? Podpowiadamy!

Co to jest payroll?

Payroll to słowo zaczerpnięte z języka angielskiego i jest tłumaczone jako „lista płac”. Payrolling polega więc na przekazaniu firmie zewnętrznej obowiązków związanych m.in. z administracją wynagrodzeniami (naliczaniem wynagrodzeń pracowników, wyliczaniem wysokości składek na ubezpieczenia społeczne, przygotowywanie dokumentacji płacowej i deklaracji podatkowych) oraz zarządzaniem dokumentacją personalną. Z usług wyspecjalizowanych firm outsourcingowych korzystają przede wszystkim firmy zatrudniające od kilku do kilkudziesięciu pracowników. Ale nie dla każdej dużej firmy stworzenie własnego działu HR będzie opłacalne. Dlatego firmy zajmujące się m.in. administracją wynagrodzeń i zarządzaniem dokumentacją personalną świadczą usługi także większym podmiotom o zasięgu ogólnokrajowym i międzynarodowym. Mogą być także wsparciem dla specjalistów zatrudnionych na etacie.

Outsourcing payroll – zalety

  • Prowadzenie dokumentacji zgodnie z prawem

Eksperci z firm outsourcingowych doskonale znają aktualne przepisy i prowadzą akta osób zatrudnionych zgodnie z nimi. Dzięki temu w razie kontroli urzędników z Państwowej Inspekcji Pracy masz pewność, że akta prowadzone są w sposób prawidłowy. Osoba z firmy zewnętrznej będzie Cię reprezentować w przypadku kontroli.

  • Oszczędność czasu

Powierzenie firmie zewnętrznej obowiązków związanych z naliczaniem wynagrodzeń to także oszczędność czasu. Dzięki temu możesz się skupić na prowadzeniu bieżącej działalności i szukaniu nowych rozwiązań mających na celu rozwój produktów lub usług.

  • Bezpieczeństwo danych

Firmy zewnętrzne zajmujące się payroll outsourcingiem posiadają dostęp do nowoczesnych narzędzi gwarantujących klientom bezpieczeństwo i poufność danych. Pracodawcy mają możliwość wglądu w dane personalne pracowników online, niezależnie od miejsca, w którym się znajdują (wystarczy jedynie dostęp do internetu).

  • Ograniczenie ryzyka

Powierzenie payrollingu ekspertom pozwala zminimalizować ryzyko popełnienia kosztownego błędu. Osoby z firmy zewnętrznej zadbają także o zachowanie wszystkich terminów.

  • Oszczędność pieniędzy

Wraz z dynamicznym rozwojem firmy wielu pracodawców staje przed dylematem: stworzyć wewnętrzny dział zajmujący się administracją wynagrodzeniami i zarządzaniem dokumentacją czy powierzyć te zadania firmie outsourcingowej? Na zlecenie części obowiązków specjalistom z firmy zewnętrznej decydują się przede wszystkim właściciele firm z sektora MŚP. W ten sposób zyskują dostęp do profesjonalnej obsługi w zakresie rozliczania wynagrodzeń oraz zarządzania dokumentacją personalną bez konieczności tworzenia etatu dla specjalisty.

Polecamy:
- Energia elektryczna cena

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *