Backup danych w firmie – rodzaje kopii zapasowych

backup-danych-w-firmie-rodzaje-kopii-zapasowych(1)

Kopie zapasowe w firmie to niezwykle ważny element działalności każdego przedsiębiorstwa. Trwałe usunięcie lub uszkodzenie danych może prowadzić często do ogromnych konsekwencji – wizerunkowych i finansowych. Aby się przed tym uchronić, warto zainwestować w backup danych. Dzięki temu każda firma będzie mogła skutecznie zabezpieczyć najważniejsze informacje.

Backup danych w firmie – dlaczego jest ważny?

Aby przekonać się, jak ważny jest backup danych w firmie, można posłużyć się dość prostym przykładem. Niemal każdy zna bajkę „Toy Story”. Jednak niewiele brakowało, aby ten film w ogóle nie powstał. Pewien pracownik w 1998 roku przypadkowo wprowadził polecenie usunięcia danych na dysku, na którym znajdował się plik filmu. Gdyby nie to, że już wtedy wprowadzono backup danych, to prawdopodobnie nikt nie obejrzałby kultowego filmu animowanego w wersji, która jest dobrze znana obecnie.

Można sobie tylko wyobrazić, jakie koszty byłby zmuszony ponieść Pixar, jeżeli doszłoby do takiego zdarzenia. Byłyby to nie tylko konsekwencje finansowe, ale także wizerunkowe. Niestety, utrata danych lub ich usunięcie czy wykradnięcie jest zagrożeniem, wobec którego stają wszystkie przedsiębiorstwa.

Rodzaje backupu danych dla firm

Pierwsza odmiana to backup danych każdego pliku i folderu w systemie. Nazywa się full backup. Jest to proces znacznie dłuższy, który wymaga dysponowania większą ilością przestrzeni na dysku. Z kolei samo przywracanie nie trwa już tak długo. Druga odmiana to przyrostowa kopia zapasowa. Polega na tym, że wyłącznie początkowa kopia zapasowa jest pełna. Następne są w stanie przechować wyłącznie zmiany wprowadzane na poprzednich kopiach. To zestawienie zamyka mirror backup. Jest to sposób, który polega na tworzeniu dokładnej kopii zapasowej. Istnieją pewne wady tej odmiany backupu danych. W przypadku usunięcia informacji na dysku źródłowym są one usuwane również na kopii zapasowej.

Backup danych dla firm – która opcja jest najlepsza?

Oprócz opisanych powyżej rodzajów backupu danych nie brakuje także autorskich odmian. Są one zazwyczaj proponowane przez firmy outsourcingowe, które oferują swoim klientom dość wszechstronne usługi. Można je dopasowywać do wymagań przedsiębiorstwa. Ze względu na to, że często korzystają one z zaawansowanego technologicznie i bezpiecznego Data Center, warto zastanowić się właśnie nad tą opcją.

Wśród dostawców oferujących backup danych dla firm znajdują się m.in. nazwa.pl i INEA. Pierwsza firma zapewnia usługę Cloud Backup. Zabezpiecza ją szyfrowanie AES-256, harmonogram kopii, a wszystkie kopie zapasowe są przechowywane w budynku usług Data Center. Z kolei oferta INEA wydaje się nieco bardziej zróżnicowana. INEA Backup zapewnia możliwość tworzenia kopii zapasowych serwerów, stacji roboczych, maszyn wirtualnych, a także urządzeń mobilnych na podstawie systemu Android. Dodatkowo nie ma limitu urządzeń i użytkowników. Całość uzupełniają takie funkcje, jak możliwość tworzenia kopii zapasowych serwerów pocztowych, baz danych i lokalizacji sieciowych. Ponadto każda kopia zapasowa jest zabezpieczona protokołem SSL. Natomiast dane ulokowane są w bezpiecznej lokalizacji – budynku z zaawansowanymi technologicznie usługami Data Center.

Oprócz klasycznej oferty INEA Backup, dostawca oferuje również rozszerzoną usługę – INEA Backup CloudPro – która umożliwia przechowywanie kopii w bezpiecznej chmurze. Z kolei dla klientów Veeam, INEA przygotowała usługę dedykowaną – INEA Backup Cloud Connect, która pozwala wysyłać kopie do bezpiecznego INEA Data Center.

Polecamy:
- Firma sprzątająca – niezawodny partner firm i instytucji

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *