Wielu osobom towarzyszy przekonanie, że zarabianie wielkich pieniędzy to pojęcie znane wyłącznie prezesom i dyrektorom największych światowych firm i koncernów. Okazuje się jednak, że droga do zdobycia bardzo dobrze płatnego zawodu nie musi być aż tak trudna. Warto przyjrzeć się tym, które również zapewnią nam życie na wysokim poziomie. Ich przekrój jest naprawdę szeroki.
Radca prawny
Nie od dziś wiadomo, że prawnicy nie mogą narzekać na niskie zarobki. Wśród przedstawicieli tego zawodu największe zarobki otrzymują radcy prawni. Na drugim miejscu plasują się adwokaci.
Jak sama nazwa wskazuje, radca zajmuje się profesjonalnym doradzaniem klientom w ich sprawach. Charakter tego zawodu wymaga od prawników dotrzymywania całkowitej tajemnicy. W związku z tym, poza obszerną wiedzą na temat orzecznictwa w najróżniejszych postępowaniach sądowych i bieżących regulacji prawnych oraz całkowitą znajomością Kodeksu Etyki Radcy Prawnego, musi on wzbudzać ogromne zaufanie. To od tego w głównej mierze zależy liczba współpracujących klientów, a co za tym idzie, wysokość zarobków.
Szacuje się, że mediana całkowitego wynagrodzenia brutto radców prawnych wynosi ponad 7000 zł miesięcznie. Jest to zależne nie tylko od ustalonej stawki rynkowej czy wspomnianej liczbie klientów, ale również od wielkości miasta, w którym prowadzona jest działalność.
Ogłoszenia prawnicze, m.in. Praca prawnik znajdziesz na https://www.jobforlawyer.pl
Analityk finansowy
Każda większa firma musi mieć wyodrębniony dział finansowy. Jego dyrektor ma w swoim zespole m.in. analityka, którego zadaniem jest planowanie budżetu, z uwzględnieniem wszystkich wydatków, kosztów i planowanych przychodów. W skrócie musi być to plan możliwy do zrealizowania. Analityk musi również na bieżąco sporządzać dzienne raporty i prognozy finansowe oraz oceniać szanse rentowności danych inwestycji.
Średnie zarobki analityków finansowych wynoszą 5-6 tysięcy złotych miesięcznie. Oczywiście jest to wynagrodzenie dla pracownika po studiach ekonomicznych, z kilkuletnim doświadczeniem na podobnym stanowisku, posiadającym wysokie umiejętności numeryczne oraz zdolności do analitycznego myślenia i działania, a także współpracy w zespole.
Developer aplikacji mobilnych
Branża IT rozwija się w dynamicznym tempie. W ciągu ostatnich lat na czele najlepiej płatnych zawodów w tym sektorze uplasował się programista aplikacji na urządzenia mobilne, przede wszystkim smartfony i tablety. Ten trend jest związany z ich stale rosnącą popularnością wśród użytkowników. Przykładowo, przynajmniej raz w miesiącu na Facebooku loguje się ponad 1,5 mld osób, z czego 730 mln wyłącznie poprzez swój telefon lub tablet. Dodatkowo ponad ¾ przychodów z reklam na portalu pochodzi właśnie z urządzeń mobilnych. Są to imponujące statystyki.
Nic więc dziwnego, że zawód ten jest tak bardzo pożądany, a zarobki sięgają przynajmniej kilku tysięcy miesięcznie. Firmy zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest docieranie do klientów poprzez nowoczesne środki komunikacji, a usługi developerów sprawiają, że tworzone aplikacje są przyjazne dla użytkowników, nowoczesne, doskonałe pod względem graficznym oraz dostosowywane do różnych systemów operacyjnych.
Programista aplikacji mobilnych musi mieć skończone studia informatyczne, dobrą znajomość języka angielskiego, przydatną nie tylko do tłumaczenia różnych programów, ale również kontaktów z klientami, oraz doskonałe wyczucie wszelkich zmian na rynku. Z kolei dla samego developera kusząca jest nie tylko perspektywa dobrych pieniędzy, ale również możliwość wykonywania pracy w systemie zdalnym.
Trener personalny
Jest to odpowiedź na modę „bycia fit” i prowadzenie zdrowego stylu życia. Trener personalny jest najnowszym zawodem spośród wszystkich wymienionych. Dopiero debiutuje na listach najlepiej opłacanych.
Zadaniem trenera personalnego jest poprowadzenie klienta przez cały proces treningu, uwzględniającego nie tylko ćwiczenia fizyczne, ale również odpowiednią dietę. Trenerzy pomagają zarówno tym, którzy chcą pozbyć się nadmiernych kilogramów, jak również osobom pragnącym zbudować masę mięśniową. Oczywiście wiąże się to z wiedzą na temat różnorodnego układania ćwiczeń i ich prawidłowego wykonywania oraz ustalania jadłospisu. Trener personalny musi być ekspertem w swojej dziedzinie, ale również ogromnym motywatorem i wsparciem dla swoich klientów.
Wykonywanie tego zawodu wiąże się z ukończeniem studiów na Akademii Wychowania Fizycznego, zaliczeniem odpowiednich kursów i szkoleń oraz obszerną wiedzą na temat fizjologii, fizjoterapii, anatomii, dietetyki czy właściwej techniki ćwiczeń. Współpraca z jednym klientem prawdopodobnie nie zapewni wysokich zarobków, natomiast w przypadku równorzędnego prowadzenia treningów większej liczby osób, miesięczna pensja znacząco pójdzie do góry.
Artykuł opracowano we współpracy z firmą Ontium wytwarzającą systemy informatyczne dla firm
Więcej na stronie: https://www.onitum.pl/oferta
Przy okazji artykułu zapytam autora, czy przykładowy radca prawny Kraków ma takie same uprawnienia przed sądem jak adwokat/prawnik? Czy jest jakaś różnica między kompetencjami tych zawodów?