Jak inwestować?

Screenshot_1_800x569

Czy masz 20 złotych czy 200 000 złotych do inwestowania, cel jest ten sam, aby Twoje pieniądze stale rosły. Sposoby jednak różnią się znacznie w zależności od dostępnych pieniędzy i stylu inwestowania. Efektywnie inwestowanie umożliwi Tobie silnej finansowej poduszki bezpieczeństwa a w przyszłości będziesz mógł żyć z inwestycji.

Część 1: nastawienie się na sukces

1. Zbuduj poduszkę bezpieczeństwa.

Jeśli jeszcze takowej nie posiadasz to musisz skupić się na stworzeniu takiej, która pokryje od 6 do 12 miesięcy życia w przypadku problemów, na przykład utraty pracy. Poduszka bezpieczeństwa to absolutny obowiązek. Da Tobie poczucie bezpieczeństwa i nie doprowadzi do desperacji, w obecności której człowiek podejmuje bardzo złe decyzje. Zadłuża się na ogromny procent.

Te pieniądze, nie są przeznaczone na inwestowane. Są przechowywane na rachunku oszczędnościowym, najlepiej w innym banku, niż ten którego korzystasz na co dzień. Tak, byś nie widział, że masz dużo gotówki i nie kusiło Cię by wydać. Musi to być konto oszczędnościowe, z którego pieniądze możesz wyjąć w każdej chwili. Cokolwiek się stanie (poza utratą pracy, możesz zachorować albo doznać kosztownego urazu lub ktoś z rodziny może nagle potrzebować pieniędzy. Dzięki poduszce bezpieczeństwa jesteś przygotowany na wszelkie okoliczności.

2. Spłać wysoko oprocentowany dług.

Jeśli masz kredyt lub kartę kredytową z wysokim oprocentowaniem (ponad 10%) nie ma sensu inwestować swoje ciężko zarobione pieniądze. Niezależnie od tego jaki procent zwrotu odnotujesz poprzez inwestowanie (zwykle mniej niż 10%) nie będzie wielkiej różnicy, bo będziesz przeznaczać większość kwoty na odsetki od długów.

Na przykład Jan Kowalski oszczędził 10 000 złotych na inwestycje, ale ma także 10 000 złotych zadłużenia na karcie kredytowej oprocentowanego na 16%. Inwestuje on 10 000 złotych i osiąga zwrot z inwestycji (ROI) w wysokości 10%, co jest bardzo optymistycznym założeniem. W roku zarobi 1000 złotych pomniejszone o 19% podatku belki czyli 810 złotych. Nieźle, ale musi spłacić kartę kredytową w wysokości 1600 złotych. Jest 790 złotych w plecy i nadal musi spłacać zadłużenie.

Spłata wysoko oprocentowanego długu to pierwszy krok, tak, żebyś faktycznie zaczął zarabiać na inwestowaniu. W innym przypadku jest to bez sensu i bez sensu żebyś czytał ten poradnik. Oczywiście nie dotyczy to kredytu hipotecznego, który masz na swoje cztery ściany. Nie można go tak po prostu spłacić.

3. Spisz swoje cele inwestycyjne.

Podczas gdy spłacasz dług i budujesz poduszkę bezpieczeństwa, zastanów się dlaczego chcesz inwestować. Ile pieniędzy chcesz mieć i w jakim okresie czasu? Twoje cele będą miały wpływ na agresywny lub konserwatywny charakter inwestycji. Jeśli chcesz wrócić do szkoły w ciągu trzech lat, będziesz chciał inwestować bezpiecznie. Jeśli chcesz przejść na emeryturę przed 40-tką, będziesz musiał pozwolić sobie na rzucanie kośćmi trochę więcej. W skrócie różni inwestorów mają różne cele. Cele te wpływają na ich strategie inwestycyjne.

4. Zastanów się czy chcesz pomocy doradcy inwestycyjnego.

Doradca inwestycyjny to jak trener, który zna zasady gry: on wie, których graczy przywołać w którym momencie i jakich rezultatów można się spodziewać. Kiedy tak naprawdę nie potrzebujesz doradcy finansowego by inwestować. Możesz to robić samemu, lecz szybko dojdziesz do wniosku, że posiadanie kogoś kto zna trendy rynkowe, jest obeznany w strategiach inwestycyjnych i dywersyfikuje Twój portfel inwestycyjna, jest osobą którą warto mieć po swojej stronie.

Spodziewaj się doradca inwestycyjne bierze opłatę w wysokości 1% do 3% całkowitej sumy zarządzanych pieniędzy, więc jeśli zaczynasz z sumą 10 000 złotych, spodziewaj się zapłacić 300 złotych rocznie. Należy pamiętać, że wiele najlepszych doradców inwestycyjnych bierze pod swoje skrzydła inwestorów z portfelem o minimalnej wartości 100 000 złotych, 500 000 złotych lub miliona złotych.

Czy to drogo? Może na pierwszy rzut oka. Ale nie, kiedy zdajesz sobie sprawę, że dobrych doradca zarobi dla Ciebie dużo więcej, niż mu płacisz. Jeśli doradca bierze 3% portfela 100 000 złotych i ma zwrot z inwestycji (ROI) 15% to jesteś 12% czyli 12 000 złotych do przodu. Całkiem nieźle.

Część 2: opanowanie podstaw inwestowania

1.Im bardziej ryzykowne inwestycje, tym wyższy potencjalny zarobek.

To dlatego, że inwestorzy chcą wypłat wyższych za podejmowania większego ryzyka — bardzo podobnie jak analityk sportowy. Inwestycje o bardzo niskim ryzyku, takie jak obligacje skarbowe lub certyfikaty depozytowe, zazwyczaj bardzo niską stopę zwrotu (ROI). Inwestycje, które oferują najwyższe stopy zwrotu są zwykle bardzo ryzykowne, jak rynek walutowy czy instrumenty pochodne. Krótko mówiąc bardzo ryzykowne zakłady niosą ze sobą wysokie ryzyko straty i średnie szanse na fantastyczny zwrot. Natomiast bardzo konserwatywne zakłady niosą niskie ryzyko straty i dużą szansę na mały zwrot.

2. Dywersyfikuj.

Twoje jajka inwestycyjna są narażone na ryzyko rozbicia i śmierci poprzez niewłaściwe nimi zarządzanie. Celem jest utrzymać je przy życiu na tyle długo żeby dostarczyły mnóstwo możliwości do wzrostu i rozmnożenia. Dobrze zdywersyfikowany portfel ogranicza ryzyka, tak, że Twoje inwestycje mają czas stworzyć dobre, stabilne zyski. Nie są narażone na skoki spekulacyjne pojedynczych jednostek. Profesjonalna dywersyfikacja zawiera w sobie przede wszystkim akcje, obligacje i indeks funduszu.

Pomyśl o dywersyfikację tak. Jeżeli posiadasz tylko akcje jeden spółki, twój cały los jest w rękach tej instytucji. Jeśli ta sprawuje się dobrze, to dobrze; ale jeśli nie, jesteś w tarapatach. Jeśli masz 5 rodzajów akcji, 3 obligacji i 3 pozycji na rynku towarowym jesteś stabilny. Ważne by kolejne instrumenty z portfela nie były ze sobą niepowiązane.

3. Zawsze miej powód dla zakupu i sprzedaży.

Zanim zdecydujesz się zainwestować jeden grosz, miej powód, dlaczego wybierasz te akcje, a nie inne. Nie wystarczy, aby zobaczyć że akcja zyskuje w ciągu ostatnich trzech miesięcy. To jest hazard, nie inwestowanie. Zainteresuj się wyceną metodą DCF i metodą porównawczą. Warto również odwiedzić bloga Pana Michała Stopki, który jest zawodowym inwestorem i dzieli się swoim doświadczeniem.

Polegasz na szansie, zamiast grać według strategii. Najlepsi inwestorzy wiedzą zawsze dlaczego ich inwestycja jest w dobrej pozycji, aby odnieść sukces, nawet jeśli przyszłość jest nieznana.

Na przykład zapytać, dlaczego masz w planach inwestycje w indeksu, takich jak WIG20. Kontynuuj. Dlaczego? Ponieważ WIG20 to spółki, będące fundamentem polskiej gospodarki i jednocześnie odwzorowaniem jej kondycji. Dlaczego? Ponieważ WIG20 jest to zbiór 20 wiodących amerykańskich przedsiębiorstw. Dlaczego? Ponieważ gospodarka polska i światowa wychodzi z recesji i będzie stopniowo rosnąć.

4. Inwestuj długoterminowo.

Wiele osób patrzy na giełdzie i widzi okazję na szybki zarobek. Da się tego zarobić dużo w krótkim czasie, nie jest jednak bardzo prawdopodobne. Na każdą jedną osobę, która zbija szybką fortunę na giełdzie przypada, 99 osób które sporo tracą w ten sam sposób. Ponownie kiedy pompujesz pieniądze na inwestycję na krótki okres czasu, mając nadzieję na potężny zwrot, spekulujesz, nie inwestujesz. Jeśli czujesz, że taka forma Tobie będzie najbardziej odpowiadać, spróbuj.

Dlaczego ciężko zarobić na day-tradingu z dwóch powodów. Nieprzewidywalność rynku i opłaty.

Przy day-tradingu musisz poświęcić dużo czasu każdego dnia. Inwestując, kupujesz raz i możesz o tym zapomnieć na parę lat. Warren Buffet mówi, że akcje kupuje z myślą, że następnego dnia mogą zamknąć giełdę i otworzyć ją za pięć lat.

Rynek jest zasadniczo nieprzewidywalny w krótkim okresie czasu. Niemożliwością jest przewidywanie co rynek zrobi w perspektywie jednego dnia. Zmiana cen danej akcji to walka pomiędzy kupującymi i sprzedającymi (popytem i podażą). Więcej kupują, cena rośnie. Więcej sprzedają, cena spada. Zbyt wiele rzeczy ma na to wpływ, by przewidzieć to w krótkiej perspektywie. Nawet wielkie firmy z doskonałymi perspektywami mogą mieć gorszy dzień. Dla tej formy gry lepszy jest bardzo płynny rynek walutowy (forex). Taką formę gry można oprzeć na analizie technicznej.

Długoterminowy inwestor ma przewagę nad inwestorem krótkoterminowym postaci przewidywalności. Gospodarka cały czas się rozwija i jest to całkowicie naturalne. Raz po raz pojawi się bańka spekulacyjna, po niej kryzys. Jednak po pewnym czasie wszystko wraca do normy. Do naturalnego wzrostu.

Każdemu zakupowi lub sprzedaży towarzyszą opłaty i podatki. Mówiąc najprościej, inwestorzy, którzy kupują i sprzedają codziennie ponoszą większe koszty, niż Ci którzy inwestują długoterminowo. Te prowizje zjadają zyski. Należy zawsze brać je pod uwagę, wyliczając zwrot

5. Inwestuj w firmy i instrumenty, które rozumiesz.

Inwestuj tylko w to, co rozumiesz. Tylko wtedy możesz wiedzieć kiedy firmie idzie dobrze a kiedy nie. Warren Buffet powiedział kiedyś: „kupuj akcje w przedsiębiorstwach, które są tak wspaniałe, że idiota może nimi kierować. Ponieważ prędzej czy później tak będzie.”. Niektórych aktywa Buffeta to akcje Coca Cola Company McDonald’s, American Express.

7. Kupuj tanio.

Cokolwiek kupujesz, staraj się kupić to, kiedy jest „na wyprzedaży” — kupić kiedy nikt inny nie kupuje. W branży nieruchomości, warto kupić nieruchomość, gdy panuje rynek kupującego, który ma miejsce, kiedy na rynku jest dużo domów na sprzedaż w stosunku do liczby nabywców. Warto również kupować u zdesperowanego sprzedawcy, który pilnie potrzebuje sprzedać. Masz wtedy duże pole do negocjacji.

Alternatywą do tanich zakupów (nigdy nie wiesz na pewno kiedy jest wystarczająco tanio) jest kupić w rozsądnej cenie i sprzedać drogo. Gdy akcje danej firmy są o 80% lub więcej poniżej najwyższej ceny w ciągu ostatniego roku, zawsze jest powód. Akcje nie spadają jak ceny domów. Ceny akcji spadają, bo jest problem z firmą. Natomiast ceny domów spadajają, nie dlatego, że istnieje problem z domem, ale ponieważ brakuje popytu.

Gdy cały rynek spada,  jest jednak możliwe, aby niektóre akcje, spadły po prostu z powodu ogólnej wyprzedaży na rynku. Aby znaleźć te dobre oferty,  zrób rozległą analizę rynku, a następnie wybranych spółek (zapoznaj się z tematem analizy fundamentalnej). Znajdź takie spółki, których wycena pokazuje, że akcje powinny kosztować więcej. Spółka jest niedowartościowana przez rynek. Prędzej czy później ta wartość się wyrówna i ty zarobisz.

8. Wartość Twoich akcji spadnie.

Inwestując długoterminowo prędzej czy później przyjdzie moment, że wartość Twoich akcji spadnie. Bądź na to gotowy. Nie podejmuj żadnej pochopnej decyzji o sprzedaży. Taka jest natura rynku, raz rośnie raz spada. Cierpliwie czekaj. Jeśli akcje  trzymają niski poziom przez długi czas zaktualizuj swoją analizę i sprawdź jak wyglądają fundamenty spółki. Jeśli masz zaufanie do firmy, przytrzymaj, lub, jeszcze lepiej, kup więcej po lepszej cenie. Ale jeśli nie masz zaufania i fundamenty zmieniły się na stałe, sprzedaj. Należy pamiętać jednak, że gdy sprzedajesz swoje inwestycje ze strachu, robisz tak jak wszyscy. Rynek to emocje inwestorów. Twoja sprzedaż to okazja dla kogoś innego by tanio kupić.

9. Sprzedawaj drogo.

Po spadkach, kryzysie humor inwestorów polepsza się, więc kupują akcje. Kupują nie patrząc jaka jest ich realna wartość Kiedy Twoje akcje są przewartościowane, sprzedaj je. Zyski przełóż do innej inwestycji z lepszą oceną (akcje na wyprzedaży, niedowartościowane). To jest klucz do sukcesu.

Część 3: Bezpieczne inwestowanie

1.Trzymaj kapitał na rachunkach oszczędnościowych.

Rachunki oszczędnościowe nie są uważane jako inwestycje, ale oferują brak minimalnego salda lub bardzo niski. Służą głównie jako zabezpieczenie przed inflacją. Są płynne, czyli można wycofać i swobodnie korzystać z pieniędzy w każdej chwili. Oferują niskie oprocentowanie i są przewidywalne. Nie stracisz pieniędzy na koncie oszczędnościowym, ale też wiele nie zarobisz.

2. Zacznij oszczędzanie na lokacie.

Inwestorzy mogą  zdeponować pieniądze na lokacie. Trzymasz je tam od kilku miesięcy do kilku lat. W tym czasie inwestor nie ma dostępu do środków. Im dłuższa lokata, tym wyższa stopa procentowa. Lokaty są oferowane przez banki, firmy brokerskie i niezależnych sprzedawców i są instrumentami niskiego ryzyka i oferują bardzo ograniczoną płynność. Płyty, podobnie jak konto oszczędnościowe są najbardziej przydatne jako zabezpieczenie przed inflacją, zwłaszcza jeśli gotówka będzie i tak leżeć. Z lokaty można skorzystać zawsze

Banki od czasu do czasu, proponują lokatę z wysokim oprocentowaniem. Wysokie to znaczy około 5%. Warto przeszukać rynek i załapać się na taką lokatę.

3. Inwestowania w obligacje. Obligacja jest to dług zaciągany przez rząd lub firmę z obietnicą późniejszej wypłaty z nadwyżką. Są to instrumenty ze stałym oprocentowaniem. Dochód zostanie wygenerowany niezależnie od warunków rynkowych. Musisz znać wartość nominalną (wartość obligacji), stopę dywidendy (oprocentowanie) oraz stawkę dojrzałości (wysokość kapitału i odsetek, która zostanie zwrócona) każdej obligacji która kupujesz lub sprzedajesz. Najbezpieczniejsze i najpewniejsze obligacje, jakie inwestor może obecnie kupić są Obligacje Skarbu Państwa.

Oto jak działają obligacje. Firma ABC emituje obligacjie 5-letnie o  wartości 10 000 złotych i stawką 3% za kupon. Inwestor XYZ kupuje obligacje, dając swoje 10 000 złotych dla firmy ABC. Zwykle co sześć miesięcy, firma ABC płaci inwestorowi XYZ 3% od 10 000 złotych czyli 300 złotych, za przywilej korzystania z jego pieniądze. Po pięciu latach i 10 płatnościach 300 złotowych inwestor XYZ otrzymuje spowrotem 10 000 złotych.

4. Inwestowanie w akcje.

Akcje są zwykle kupowane za pośrednictwem brokerów; można kupić część spółki publicznej (akcje), które uprawniają inwestora do podejmowania decyzji w interesie spółki (zwykle poprzez głosowanie na wybór Rady Nadzorczej). Może również otrzymać część zysków, które są wypłacane poprzez dywidendy.

Czy inwestowanie w akcje jest bezpieczne? To zależy. Jeśli przestrzegasz powyższych zasad i inwestujesz w dobre akcje, dobrym zarządzasz kapitałem przez długi okres czasu, są one bardzo bezpieczne — i bardzo dochodowe. Jeśli grasz kupując rano i sprzedając wieczorem stają się dużo, dużo bardziej ryzykowne inwestycje.

Zapoznaj się z instrumentami pochodnymi odwzorowującymi ruch indeksów giełdowych jak WIG, WIG20 czy z rynków zagranicznych NYSE, Dow Jones. Instrumenty pochodne nie są regulowane przez rząd.

5. Inwestowanie w fundusze emerytalne.

IKE, lub Indywidualne Konta Emerytalne. Największy atut tego rozwiązania to brak opodatkowania, jeśli nie wypłacisz pieniędzy przed 65 rokiem życia. Pierwsze wielkie rzeczy na temat Roth IRA jest, że jeśli nie usuniesz pieniądze na koncie przed 60, to nie jest opodatkowane. Drugie ważna rzecz to, że zyski są w ramach IKE reinwestowane 20 latek, który jednorazowo wpłaci 5 000 złotych do swojego IKE uzyska 160 000 złotych (przy założeniu 8% zwrotu) do czasu, kiedy przejdzie na emeryturę w wieku 65 lat, nie kiwając palcem.

Część 4: inwestowanie bardziej ryzykowne = bardziej dochodowe.

1.Rozważ inwestowanie w nieruchomości.

Istnieje kilka rzeczy, które sprawiają, że nieruchomości są bardziej ryzykowne niż inwestowanie w fundusze. Zakup nieruchomości może skończyć się comiesięcznymi dużymi wydatkami (podatek od nieruchomości, opłaty administracyjne, media).

Po drugie inwestowanie w nieruchomości uwiązuje pieniądze na dłuższy czas, co oznacza, że nie jest łatwa szybka likwidacja inwestycji. Często mijają miesiące, jeśli nie lata, aby znaleźć kupca, jeśli chcemy pozbyć się naszej nieruchomości.

2. Inwestować w fundusze nieruchomości.

Fundusze nieruchomości są jak fundusze inwestycyjne. Zamiast inwestować w pakiet akcji lub obligacji, inwestujesz w pakiet nieruchomości. W Polsce fundusze te inwestują przede wszystkim w nieruchomości komercyjne: biurowce, centra handlowe magazyny. Inwestorzy stają się ich częścią poprzez certyfikatów inwestycyjnych. Certyfikaty to udziały w funduszu. Są one dostępne zazwyczaj tylko przez kilka tygodniu i publikowane jako subskrypcje organizowane przez TFI.

3. Inwestowanie w waluty.

Handel walutami na międzynarodowym rynku walutowym (forex) jest trudny, gdyż często odzwierciedla siłę gospodarki, która danej waluty używa. Problem z tym jest taki, że związek gospodarka to całości czynników, które na nią wpływają: rynek pracy, stopy procentowe, giełda, jak również prawo i regulacje — często są skomplikowane i zmieniają się bardzo szybko. Ponadto inwestowanie w walucie obcą jest zawsze zakładem o jedną walutę względem innej. Nie ma innej możliwości. Te składniki dodają trudności inwestowania w walutach obcych. Rynek forex jest uważany jako najbardziej ryzykowny rynek i jednocześnie z największym potencjałem zarobkowym. Przede wszystkim dzięki zastosowaniu dźwigni.

Warto w tym temacie zapoznać się z takimi firmami jak: AvaTrade czy XTB.

4.Inwestowanie w złoto i srebro.

Podczas gdy posiadanie trochę z każdego z tych metali szlachetnych może być dobrym sposobem na przechowywanie pieniędzy byciem na bieżąco z inflacją, zbyt uparty można sparzyć się przez przeinwestowanie.

Wystarczy spojrzeć na wykres cen złota od 1900 roku i porównać go do wykresu na giełdzie od 1900 roku. Na giełdzie ma dość stabilny trend, lecz tego samego nie można powiedzieć o złocie. Jednak wiele osób uważa złoto i srebro jako te składujące ponadczasowe wartości (w przeciwieństwie do walut). Te metale nie są przedmiotem opodatkowania, są łatwe do przechowywania i bardzo płynne (można je łatwo kupić i sprzedać).

5. Inwestowanie w surowce

Surowce, takie jak kakao lub pszenica, mogą być dobrym sposobem na dywersyfikacje portfela, jeśli jest wystarczająco duży. Dlaczego? Ponieważ towary nie wypłacają dywidend i nie często przewyższają poziom inflacji. Poza tym nie są przedsiębiorstwami tylko surowcami. Są one na rynku a ich cena odnotowuje duże wahania w oparciu o czynniki sezonowe i cykliczne. czas, ich prawo jest przekroczenie trudne. Jeśli masz tylko 25 000 złotych do inwestowania, skup się na akcjach, obligacjach i funduszach.

 

 

Opublikowano wspólnie z serwisem: sukces-firmy.pl

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *