Wśród niezliczonych zmartwień dla przedsiębiorców, którzy rozpoczynają lub prowadzą już małą firmę, prędzej czy później pojawia się kwestia, czy potrzebują prawnika. Panuje przekonanie, że adwokaci pobierają wysokie stawki, a wiele małych firm nie ma dużego, jeśli w ogóle, dodatkowego kapitału na opłacenie prawników.
W rezultacie większość właścicieli małych firm zatrudnia adwokata doświadczonego w sprawach biznesowych tylko w przypadku poważnego problemu prawnego (np. gdy jest pozwany przez klienta). Obsługa prawna firm Poznań to jednak koszt prowadzenia działalności, który często:
-
oszczędza pieniądze
-
pomaga firmie na dłuższą metę.
Chociaż na pewno nie potrzebujesz adwokata na każdym etapie prowadzenia działalności gospodarczej, kwestia zapobiegania jest warta zachodu. W tym artykule wyjaśnimy, kiedy możesz samodzielnie i przy minimalnym wsparciu prawnika omawiać kwestie prawne, a kiedy zdecydowanie potrzebujesz prawnika.
Problemy, z którymi możesz sobie poradzić samodzielnie
Istnieją pewne kwestie, które są dość proste i / lub nie są nadmiernie trudne do nauczenia się, a zatem nie wymagają usług prawnika, który pobiera opłatę w wysokości co najmniej 200 zł za godzinę. Istnieje wystarczająco dużo wydatków związanych z prowadzeniem firmy, dlaczego nie zaoszczędzić sobie ładunków i zrobić to sam, jeśli możesz?
Poniżej znajduje się lista niektórych zadań, które właściciele firm powinni wziąć na siebie (przy pomocy zasobów samopomocy, online i drukowanych):
-
Pisanie biznesplanu
-
Wyszukiwanie i wybieranie nazwy firmy (nazwy firmowe można spr. online)
-
Zarezerwowanie nazwy domeny dla Twojej witryny
-
Tworzenie umowy spółki osobowej, umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
-
Ubieganie się o numer identyfikacyjny pracodawcy, który będzie potrzebny do celów podatkowych pracowników
-
Ubieganie się o wszelkie licencje i zezwolenia wymagane przez firmę
-
Przeprowadzanie wywiadów i zatrudnianie pracowników (istnieją przepisy antydyskryminacyjne regulujące zatrudnianie pracowników)
-
Dokumentowanie spotkań
-
Zatrudnianie niezależnych kontrahentów i zawieranie umów z dostawcami
-
Tworzenie umów do użytku z klientami
-
Tworzenie umowy kupna-sprzedaży z partnerami
-
Aktualizacja wszelkich umów partnerskich, lub akcjonariuszy, na podstawie których obecnie działasz
-
Obsługa audytów
Powyższa lista nie stanowi wyczerpującej listy zadań prawnych, które właściciele małych firm mogą wykonywać samodzielnie. Należy stwierdzić, że jeśli Twoja firma jest dobrze finansowana lub uważasz, że potrzebujesz pomocy adwokata, zawsze możesz zatrzymać prawnika, który pomoże ci we wszystkim, co wymieniono powyżej.
Problemy, w których potrzebna jest obsługa prawna firm
Większość wyżej wymienionych problemów może rozwiązać każdy inteligentny właściciel firmy (jeśli możesz prowadzić firmę, z pewnością możesz wypełnić formularze biznesowe). Są jednak chwile, gdy firma napotyka problemy, które są zbyt złożone, zbyt czasochłonne lub obciążone problemami z odpowiedzialnością – jak te, które stawia prawo gospodarcze. W tym momencie najmądrzejszym posunięciem jest to, by pomogła Ci kancelaria prawa gospodarczego z całą swoją wiedzą i umiejętnościami.