Czy warto pracować na umowę zlecenie?

mari-helin-ilSnKT1IMxE-unsplashPodejmując zatrudnienie zazwyczaj mamy do czynienia z dwiema opcjami umów, jedna z nich to umowa o pracę, druga to umowa zlecenie. Czym charakteryzuje się umowa zlecenie i czy warto pracować w oparciu o ten rodzaj kontraktu? Umowa zlecenie należy do umów cywilno prawnych, na podstawie których podejmujemy pracę w danym miejscu. Umowa zlecenie znacznie różni się od umowy o pracę, do najważniejszych różnic należy podleganie pod Kodeks Cywilny, nie pod Kodeks Pracy, jak w przypadku umowy o pracę, co wynika z tych różnic?

Umowa o pracę kontra umowa zlecenie

Wielu z nas prawdopodobnie miało okazje przeglądać oferty pracy w internecie. Możliwość taką daje wiele portali, Pracuj.pl, social media. W niektórych ogłoszeniach pracodawcy zaznaczają, że jedyną możliwością podjęcia pracy jest umowa zlecenie. Zastanawiając się, czy warto podjąć pracę w oparciu o umowę zlecenie, warto wziąć pod uwagę ogromną wadę tego rodzaju kontraktu, a mianowicie brak uprawnień i przywilejów, które przysługują osobom zatrudnionym na umowie o pracę. Zlecenie pozbawia nas prawa do płatnego urlopu i chorobowego, urlopu rodzicielskiego, pracując na podstawie umowy zlecienie, musimy liczyć się także z tym, że w każdej chwili możemy stracić pracę. Czym jeszcze charakteryzuje się, umowa zlecenie? Niestety lata przepracowane na podstawie tego kontraktu nie zaliczają się nam do stażu pracy, a ewentualne nadgodziny nie są płatne ekstra, tak, jak przy zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę. Warto jednak pamiętać o tym, że niezależnie od rodzaju umowy, przysługuje nam taka sama godzinowa stawka minimalna. Pracodawca oferujący niższą stawkę, niż aktualnie obowiązująca łamie prawo, takie sytuacje należy zgłaszać odpowiednim służbom.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *