Hurtownia spożywcza – jak dbać o świeżość magazynowanych owoców i warzyw

KitchenAid-4th-drawer-fridge

Branża spożywcza jest jedną z najbardziej rozwiniętych dziedzin przemysłu. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem pożywienie jest jedną z podstawowych potrzeb fizjologicznych, niezależnie od przekonań czy szerokości geograficznej.

W niemalże każdym większym mieście, bez względu na lokalizację można znaleźć co najmniej jeden duży supermarket spożywczy, nie licząc mniejszych sklepów czy delikatesów, co niesie za sobą nie lada wyzwanie pod kątem organizacyjnym, logistycznym czy wreszcie pod kątem dostaw. Te ostatnie tworzą swego rodzaju wyzwanie- bo chociaż duże ilości klientów w dużych sklepach powodują w miarę płynne znikanie produktów ze sklepowych półek, to istnieją grupy produktów, wymagające specjalnego przechowywania czy transportu- a wszystko to w celu utrzymania jak najdłużej świeżości oraz stanu produktu umożliwiającego spożycie.

Działalność hurtowni spożywczej

Pracownicy i właściciele hurtowni spożywczej znają dokładnie specyfikę pracy w przemyśle spożywczym oraz sposoby i warunki prawidłowego przechowywania produktów spożywczych. I chociaż najbardziej wrażliwymi na niewłaściwe przechowywanie produktami są mięso i nabiał, to inne rodzaje pożywienia, takie jak warzywa i owoce również potrzebują odpowiednich warunków do przechowywania. Najogólniej rzecz biorąc, długiej świeżości produktów, niezależnie od ich rodzaju pomaga niska temperatura. Jest to sprzymierzeniec zarówno owoców i warzyw, jak i mięs, nabiałów pozostałych produktów spożywczych. Ważne jest, aby jej wysokość w pomieszczeniach hurtowni nie przekroczyła temperatury pokojowej.

Mówiąc o owocach i warzywach ważna jest także suchość pomieszczenia- podwyższona wilgotność przyspiesza psucie. Widać to dokładnie po dodatkach spożywczych, takich jak daktyle i bakalie w ogóle (daktyle warto kupować u zaufanego dostawcy, godnym polecenia jest niewątpliwie sklep http://organichouse.eu/). Te dwa wymienione składniki powinny mieć w hurtowni osobne miejsce, które charakteryzuje się właśnie brakiem wilgoci.

Daty ważności

Każdy z produktów, znajdujący się w pomieszczeniach hurtowni powinien być odpowiednio pogrupowany, oznaczony oraz powinien posiadać datę ważności. Jest to nie tyle wymóg, ile kwestia bezpieczeństwa konsumentów. O ile więc nie ma daty ważności na opakowaniach produktów, warto umieścić ją w widocznym miejscu.

Duże sklepy- duże hurtownie

Łatwo jest zauważyć, że duże, sieciowe sklepy spożywcze posiadają swój własny system magazynowania produktów i dostarczania ich do poszczególnych sklepów swojej marki, co doskonale widać w dużych, znanych ” sieciówkach”. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku dużych sklepów, zwłaszcza tych posiadających wiele produktów swojej marki. Duże sklepy spożywcze mogą samodzielnie monitorować formę zaopatrzenia w zależności od potrzeb.

Zamawianie produktów spożywczych do sklepów z jednej hurtowni jest najlepszym rozwiązaniem, jednak nie zawsze jest taka możliwość. Wybierając źródło produktów spożywczych do swojego sklepu należy w pierwszej kolejności kierować się jakością i świeżością produktów, a także sposobem i częstotliwością transportu.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *