Korporacje przyjazne niepełnosprawnym pracownikom – jak to się robi?

A-million-futures

Osoby niepełnosprawne szukające zatrudnienia na polskim rynku pracy borykają się z różnego rodzaju trudnościami. Chodzi tu nie tylko z samymi problemami natury zdrowotnej, ale również samym problemem postrzegania i zatrudniania osób niepełnosprawnych na rynku pracy.

Fakt faktem, głównym powodem decydującym o zatrudnieniu konkretnego pracownika powinno być jego wykształcenie, umiejętności czy doświadczenie, natomiast w rzeczywistości pracodawcy borykają się z troską o codzienność pracownika niepełnosprawnego w miejscu pracy czy konieczności przystosowania stanowiska pracy do konkretnego pracownika (warto pomyśleć o udogodnieniu jakim są specjalne podnośniki dla niepełnosprawnych). Na szczęście jednak coraz większa ilość przedsiębiorstw zmienia postrzeganie pracowników i coraz częściej otwiera się także na niepełnosprawną część chętnych do pracy. Dzięki temu topowe przedsiębiorstwa zyskują nie tylko godnych polecenia pracowników, ale także część kosztów związanych bezpośrednio z ich zatrudnieniem.

Korzyści z współpracy z niepełnosprawnym

Osoby niepełnosprawne coraz częściej dorównują umiejętnościami i doświadczeniem ze sprawnymi kolegami po fachu, co dodatkowo pretenduje ich do podjęcia pracy w wymarzonym miejscu. Firma zatrudniająca niepełnosprawnych pracowników może liczyć na kilka korzyści. Przede wszystkim jest to jeden z wykwalifikowanych pracowników, który będzie doskonale pracował dla naszej firmy. Dodatkowym atutem związanym z zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej są zmniejszone koszta. Pracodawca osoby niepełnosprawnej zwolniony jest min. z opłat na PFRON, a zatrudniając osobę niepełnosprawną na minimum 36 miesięcy może starać się w tym samym Funduszu o zwrot kosztów związanych z wyposażeniem stanowiska pracy. Dofinansowania dotyczą również szkoleń pracownika, a w niektórych przypadkach także częściowa kwota wynagrodzenia osoby niepełnosprawnej.

Nie tylko pieniądze

Gotówka i jej oszczędności są jednym z najczęstszych sposobów przemawiających za zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej. Spora część dużych, osiągających sukcesy firm decyduje się na zatrudnienie osób niepełnosprawnych nie tylko ze względów finansowych. Dobrze dobrana załoga w pracy kieruje się głównie umiejętnościami współpracowników i możliwością połączenia swoich umiejętności i pracy w grupie, co często przekłada się na ogólny wynik firmy. Ponadto zatrudnianie osób niepełnosprawnych niesie za sobą jeszcze inny wymiar- społeczny. Firmy mające w swoim zespole pracowników zarówno sprawnych jak i z ograniczeniami natury zdrowotnej zasługują na uznanie ze względu na możliwość dawania równych szans niezależnie od stanu zdrowia. Wiele dużych, międzynarodowych firm umożliwia podjęcie pracy czy stażu właśnie osobom niepełnosprawnym, dając im możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego i stabilnego miejsca pracy.

Podsumowując

Dokonując wyboru pracownika głównym powodem wyboru konkretnego z kandydatów powinny być umiejętności i predyspozycje konkretnej osoby do pracy na danym stanowisku. Kwestie niepełnosprawności nie powinny mieć żadnego wpływu przy wyborze pracownika, co niestety jeszcze czasem ma miejsce. Na szczęście coraz więcej firm otwiera się na współpracę z osobami niepełnosprawnymi.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 komentarz do “Korporacje przyjazne niepełnosprawnym pracownikom – jak to się robi?

  1. Kosma Arkadiusz
    11 maja 2017 at 11:20

    U nas w firmie jest sporo udogodnień dla osób niepełno sprawnych. W tym roku nawet szef kupił nam specjalne pendrive karta kredytowa żeby nam było łatwiej przechowywać dane i żebyśmy zawsze mieli je przy sobie. Np. w portfelu czy jakimś notesie. Mi to znacznie ułatwia pracę ponieważ nie muszę drukować tyle dokumentów co kiedyś a ponadto taka karta ładnie wygląda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *