Facebook a poszukiwania pracy

facebook

Coraz częściej portale typu Facebook są wykorzystywane przez swoich użytkowników do poszukiwań upragnionej, wymarzonej pracy. Użytkownicy często mają różne ciekawe pomysły, aby się w tam zareklamować i zdobyć upragnioną pracę. Według przeprowadzonych sondaży, prawie połowa użytkowników portalu Facebook liczy na to, że ich profil z wypisanym doświadczeniem zawodowym może umożliwić znalezienie lepszej posady. Informują na profilu o dotychczasowej pracy, zainteresowaniach, wykształceniu. Jest to swego rodzaju CV, które cały czas udostępniamy wszystkim w sieci.

Około 90 % przedsiębiorstw przyznaje się, że wykorzystuje podczas etapu rekrutacji, portale typu Facebook. Udostępniane są tam informacje na temat rekrutacji, orientacyjny profil preferowanej osoby, na konkretnym stanowisku. Wielkie korporacje bardzo znaczną ilość ogłoszeń związanych z poszukiwaniem pracownika, umieszczają tylko na portalach społecznościowych. Nie trafiają one do innych mediów czy prasy. Znajdują jednak odbiorców, co świadczy o wielkim znaczeniu tych portali.

Facebook bardzo często jest obserwowany przez potencjalnego pracodawcę. Przeglądają oni profile kandydatów na stanowisko pracy. Warto, dlatego zadbać o to, aby nasza osoba była w sieci kojarzona pozytywnie, potrafiła budzić zaufanie. Jeżeli poszukujemy pracy, to warto zwrócić uwagę na to, co zamiesza się na swoim profilu. Zdjęcia i opisy nie powinny być kompromitujące, warto jednak przedstawić się w pozytywny sposób.

Większość użytkowników ma dosyć pokaźną grupę znajomych w tego typu portalach. Duża ilość znajomych może być przydatna podczas poszukiwań nowego miejsca zatrudnienia. Często ktoś znajomy poszukuje pracownika lub wie, o jakimś pracodawcy poszukującym pracownika na etat. Nie zawsze jest możliwość bezpośredniego kontaktu w rzeczywistości, dlatego warto wrzucić na tablicę informacje o poszukiwaniach pracy. Może akurat ktoś znajomy się odezwie. Dzięki mobilności tego portalu, praktycznie każda nasza wypowiedź, każdy nasz post, czy udostępnione zdjęcie, może natychmiast zostać odczytane przez innych użytkowników.
Jeżeli jesteśmy użytkownikami portalu Facebook, to warto zainteresować się różnymi grupami tematycznymi na tym portalu. Zrzeszają one osoby o podobnych zainteresowaniach. Nasza sieć kontaktów dzięki temu może w znacznym stopniu ulec poszerzeniu. Poznajemy nowe osoby, z którymi często później utrzymujemy kontakty poza światem wirtualnym. Nowe znajomości mogą być bardzo pomocne podczas poszukiwań zatrudnienia.

Praktycznie wszystkie liczące się na rynku przedsiębiorstwa posiadają swój profil, tak zwany Fanpage, na portalu Facebook. Jeżeli przedsiębiorcy ogłaszają nabór na jakieś stanowisko pracy, to warto zajrzeć na profil ich firmy. Przyjrzyjmy się znajdującym się tam informacjom. Warto kliknąć odnośnik „LUBIĘ TO”. Osoba, która zajmuje się profilem przedsiębiorstwa, otrzyma wiadomość, kto polubił firmowy profil. Zdarza się, że może być to znaczące w poszukiwaniach pracy. Jeżeli pracodawca otrzyma nasze CV, to coraz częściej, a wręcz nagminnie zdarza się, że osoba zajmująca się rekrutacją, zerknie na nasz profil udostępniony w Internecie. Zauważy również, że interesujemy się firmą i lubimy jej Fanpage. Mamy z pozoru większą szansę na znalezienie zatrudnienia w tej konkretnej firmie.

W dzisiejszych czasach, poszukiwanie pracy nie jest łatwym zadaniem. Konkurencja na rynku pracy jest ogromna. Nie ma, co liczyć na to, że tak jak kilka czy kilkanaście lat temu, przejdziemy się po firmach i zostawimy wydrukowane CV. Dziś mało, który szanujący się przedsiębiorca, prosi o dostarczenie drukowanego CV. Praktycznie wszyscy wymagają tego dokumentu w formie elektronicznej, zazwyczaj ma zostać wysłany na maila. Wśród ogromnej ilości kandydatów nie jest łatwo uzyskać zatrudnienie, dlatego warto zadbać o dobry wizerunek naszej osoby w sieci. To głównie w Internecie pracodawcy poszukują informacji na temat kandydatów, którzy zgłosili chęć podjęcia u nich zatrudnienia i zostawili CV.

Informacji na temat portali społecznościowych jako narzędzi do poszukiwania zatrudnienia dostarczył nam portal www.zest-design.pl
Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *