Pomysł na biznes: dom opieki dla seniora

care

Stopniowe starzenie się społeczeństwa to problem, który staje się bardziej widoczny. W związku z tym coraz więcej firm zastanawia się nad możliwością zainwestowania w tworzenie domów opieki dla osób starszych. Czy jest to rzeczywiście opłacalne?

Zmiany demograficzne są oczywiste – w naszym kraju, jak i w całej Europie, jest coraz więcej seniorów. Bardzo często nie są oni w stanie samodzielnie funkcjonować i potrzebują stałej opieki, którą może zapewnić im właściwy ośrodek. Od jakiegoś czasu w Polsce rośnie liczba placówek tego typu zakładanych przez prywatne firmy.

Prognozy demograficzne

Zgodnie ze wszystkimi przewidywaniami w najbliższych latach liczba osób powyżej 65 roku życia będzie rosnąć w dosyć szybkim tempie, a ludzie w tym wieku będą stanowić duży odsetek społeczeństwa. Jest to związane z bardzo niskim przyrostem naturalnym, większą długością życia, a także z dużą emigracją. W zasadzie trudno się spodziewać, żeby taki trend uległ zmianie. Dlatego dla wielu inwestorów budowanie domów opieki wydaje się rzeczywiście bardzo dobrym sposobem na zarobienie pieniędzy. Na pewno w przyszłości nie zabraknie osób zainteresowanych skorzystaniem z takiej oferty. Przed zainwestowaniem w tego typu ośrodek trzeba jednak pamiętać o o kilku kwestiach.

Ważna jest jakość

Opieka nad osobami starszymi wymaga poważnych inwestycji. Budynek, w którym będzie mieścił się dom opieki, musi zostać odpowiednio przystosowany. Ważny jest także zakup właściwego sprzętu. W domu opieki należy zatrudnić jedynie personel, który posiada przygotowanie do wykonywania tego typu pracy. Na miejscu powinny znajdować się pielęgniarki, a także jeśli to możliwe lekarz. Świadczenie opieki nad osobami starszymi nie jest prostym i tanim zadaniem, wymaga konkretnej wiedzy na temat ich potrzeb. Z tym związany jest także inny problem.

Dom opieki – czy to się naprawdę opłaci?

W związku z koniecznością zapewnienia opieki na wysokim poziomie, ceny pobytu w standardowym ośrodku są stosunkowo wysokie, zwłaszcza jak na polskie warunki. Niestety często przewyższają one wysokość przeciętnej emerytury. Dodatkowo nie zanosi się na to, żeby w przyszłości wzrosła wysokość świadczeń emerytalnych – jest wręcz odwrotnie. Dlatego za kilka lat może okazać się, że spadnie zainteresowanie domami opieki, zwłaszcza tymi o bardzo wysokim standardzie, ze względu na zbyt wysokie koszty takiej usługi. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że w kraju będzie coraz mniej ludzi młodych, którzy stanowią potencjalnych pracowników domów opieki.

Czy warto inwestować?

Na pewno inwestowanie w domy opieki dla seniorów nie jest w naszym kraju tak korzystne jak mogłoby się pozornie wydawać. Nadal jednak może być to stosunkowo dobry pomysł na zagospodarowanie kapitału. Trzeba jednak pamiętać o konieczności spełnienia wysokich wymagań dotyczących poziomu opieki. Jednocześnie należy dokładnie przemyśleć koszty związane ze wszystkimi inwestycjami, a także z koniecznością utrzymania takiego domu oraz zatrudnienia pracowników. Na pewno tworzenie luksusowych domów opieki o bardzo wysokim standardzie jest dosyć ryzykowne. Lepiej zdecydować się na rozwiązania, które będą znajdować się bardziej w zasięgu możliwości finansowych potencjalnych klientów.

Nie da się ukryć, że liczba osób starszych będzie nadal stopniowo rosnąć, w związku z tym pojawi się konieczność zapewnienia im jakiejś formy opieki. Niestety sytuacja w naszym kraju odbiega w znacznym stopniu od Zachodniej Europy, gdzie wielu emerytów może sobie bez problemu pozwolić na skorzystanie z ośrodków o dobrym standardzie. Dlatego rozważając inwestowanie w taki dom opieki, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim dosyć ograniczone możliwości finansowe przyszłych klientów.

Pomimo niezbyt wysokich dochodów seniorów, na pewno istnieje zapotrzebowanie na większą ilość odmów opieki dla ludzi starszych. Często mogą one liczyć na pomoc finansową ze strony dzieci, które nie są w stanie same świadczyć opieki nad rodzicami. Na pewno konieczne jest jednak zapewnienie odpowiedniej jakości usług, ponieważ oczekiwania w tym zakresie są bardzo wysokie.

Autorem artykułu jest portal prowadzący opiekę nad osobami starszymi www.perfekton.de

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *