Coraz więcej osób decyduje się na wyjazd za granicę, aby właśnie tam poszukać dobrze płatnej pracy i rozpocząć swoje życie od nowa. Niektórym się udaje i zostają tam już na stałe, a niektórzy niestety nie mają tyle szczęścia i po pewnym czasie wracają do ojczyzny. Bez względu na to, czy jesteś stałym rezydentem, czy też pracowałeś za granicą chwilowo, większość krajów wymaga od Ciebie regularnego odprowadzania podatków. Abyś mógł bez problemu zrozumieć, w jaki sposób przebiega rozliczenie podatku w Niemczech, przygotowaliśmy dla Ciebie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Miłej lektury!
Kiedy przysługuje mi zwrot podatku za pracę w Niemczech?
Abyś mógł zakwalifikować się do grupy osób, które mogą starać się o zwrot podatku, konieczne jest przede wszystkim posiadanie przez Ciebie udokumentowanej historii zatrudnienia. Jeżeli jesteś osobą fizyczną, której przysługuje nieograniczony obowiązek podatkowy, tj. pracowałeś na terenie Niemiec dłużej niż 183 dni, to prawdopodobnie rozliczenie podatku w Niemczech zakończy się przyznaniem Ci stosownej ulgi podatkowej.
Do kiedy muszę dokonać rozliczenia podatku za pracę w Niemczech?
Termin złożenia odpowiedniej dokumentacji jest uzależniony od miejsca zameldowania. Jeżeli na stałe zamieszkujesz na terenie Niemiec, to musisz dokonać rozliczenia za pracę najpóźniej do 31 maja każdego roku podatkowego. W przypadku osób, które pracowały dorywczo na terytorium naszych zachodnich sąsiadów lub są zameldowane w innym miejscu, obowiązek taki nie istnieje. W tym wypadku rozliczenie podatku za pracę w Niemczech jest Twoją dobrowolną decyzją.
Jakich dokumentów potrzebuję do rozliczenia podatku w Niemczech?
Aby prawidłowo wypełnić dokumentację, konieczne jest posiadanie przez Ciebie niemieckiej karty podatkowej, tzw. Lohnsteuerbescheinigung. W przypadku gdy zostało przyznanie Ci chorobowe bezrobotne, musisz dostarczyć również stosowną decyzję z Krankenkasse lub Arbeitsamtu. Kolejnym formularzem, który powinieneś wypełnić i załączyć w dokumentacji, jest odpowiednio wypełnione zaświadczenie EU/EWR, w którym przedstawisz swoje dochody uzyskane w Polsce. Możesz je dostać we właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania Urzędzie Skarbowym.
Ile trwa rozliczenie niemieckiego podatku?
Czas, w którym zostaje wydana decyzja o przyznaniu ulgi podatkowej, zależny jest głównie od terminu wpłynięcia wniosku i jego poprawnego wypełnienia. Najczęściej rozliczenie podatkowe w Niemczech trwa maksymalnie do 6 miesięcy, jednak czasami okres ten może się przeciągnąć, a jego długość jest uzależniona od działań urzędu finansowego.
Czy mogę sam dokonać rozliczenia podatku?
Oczywiście. Jeżeli posiadasz odpowiednią wiedzę na temat systemu podatkowego, wiesz, w jaki sposób poprawnie wypełnić wszystkie wymagane dokumenty, a także dobrze rozumiesz język niemiecki, to jak najbardziej możesz sam rozliczyć podatek za pracę w Niemczech. Osoby, które nie czują się w tej kwestii pewnie, mogą skorzystać z pomocy specjalistów.
Do kogo zwrócić się o pomoc w rozliczeniu podatku za pracę w Niemczech?
Na rynku działa wiele firm, które specjalizują się w tego typu działaniach. Jedną z nich jest EU Service, która od kilkunastu lat pomaga Polakom w otrzymywaniu zwrotu podatku za pracę za granicą, w tym w Niemczech, Anglii, Belgii czy Holandii. Aby rozpocząć współpracę ze wspomnianą firmą, wystarczy wypełnić specjalny formularz, który znajduje się na jej stronie internetowej. Po jego wysłaniu możesz spodziewać się kontaktu ze strony jednego z profesjonalnych konsultantów, który ma miejsce w ciągu maksymalnie 48h. Podczas rozmowy zostaniesz poinformowany o prawdopodobnej wysokości kwoty, która może zostać Ci zwrócona. Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z usług firmy, to zostanie przeprowadzona za Ciebie cała procedura rozliczenia podatku za pracę w Niemczech. W celu poznania szczegółowej oferty EU Service – odwiedź stronę internetową www.zwrotpodatku.eu.
Po zakończeniu pracy w Niemczech nie otrzymałam karty podatkowej od pracodawcy i miałam problem, bo nie mogłam się rozliczyć.. Na szczęście udało mi się znaleźć firmę Tax Pol, która nie tylko mnie rozliczyła, ale też odzyskała dla mnie kartę. Na zwrot czekałam ok. 3 miesięcy, ale było warto bo dostałam 700 euro zwrotu.
Można pracować za granicą, ale już rozliczanie podatku, to dla wielu “czarna magia”. A szczerze mówiąc – prawnik zajmujący się tego typu sprawami – też nie jest tani. Warto zatrudnić fachowca nawet, jeśli się nie ma kasy – można pożyczyć Imprumut nebancar Na pewno będzie się to opłacać na dłuższą metę