Nękanie w pracy – jak walczyć z mobbingiem?

nekanie-w-pracy-–-jak-walczyc-z-mobbingiem

Każdy odpowiedzialny pracodawca powinien być świadomy prostego faktu – pracownik zastraszony lub niedoceniany będzie pracował mniej wydajnie. Jednak jak pokazują statystyki, nie każdy pracodawca zdaje sobie z tego sprawę. Strach przed utratą pracy, złe stosunki między pracownikami, czy też skrajnie nieadekwatne wynagrodzenie w stosunku do wykonywanej pracy to tylko niektóre czynniki, które wpływają na niską wydajność poszczególnych pracowników, a w efekcie również całej firmy.

W niektórych przypadkach sytuacja w miejscu pracy jest skrajnie niebezpieczna dla zdrowia psychicznego pojedynczego pracownika lub grupy pracowników. Mowa tutaj o mobbingu. Jak powinniśmy sobie radzić, jeśli staliśmy się jego ofiarą?

Dlaczego boimy się pracodawców?

Mobbing jest niestety coraz częściej spotykanym zjawiskiem. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy doszukiwać się w tym pogarszającej się ekonomii gospodarstw domowych, oraz pogłębiających się problemach społecznych w Polsce. Pracodawcy zdają sobie sprawę, że wiele pracowników jest uzależnionych od stanowiska zajmowanego w ich firmie, gdyż w przypadku zwolnienia pracownicy oraz bardzo często ich rodziny zostałyby bez środków do życia.

Jest to bezpośrednią przyczyną tego, że pracownik, który doświadcza mobbingu ze strony pracodawcy, boi się mówić o tym otwarcie. Zdaje on sobie sprawę z tego, że zgłoszenie zachowania szefa niemal na pewno skończyłoby się utratą pracy a tym samym środków do życia. W takich przypadkach dużą pomocą może okazać się pomoc prawna w Białymstoku. W jaki sposób może pomóc na prawnik?

Przede wszystkim wyjaśni on, dlaczego nie powinniśmy godzić się na tak karygodne zachowania ze strony pracodawcy, a dodatkowo pokieruje do odpowiednich instytucji, które zajmują się ochroną pracownika oraz stoją na straży jego praw. Pomoc prawna w Białymstoku pomoże bronić naszego stanowiska w sądzie w przypadku rozprawy sądowej.

Jakie formy mobbingu możemy spotkać w pracy?

Mobbing ze strony pracodawcy może przejawiać się na wiele różnych sposobów. Jedną z jego najpopularniejszych form jest zwykłe wywieranie niezdrowej presji na pracowniku. Nie zawsze presja ta musi dotyczyć jedynie osiąganych przez pracownika wyników. Presja ta może dotyczyć zarówno kwestii zawodowych, jak i prywatnych.

W skrajnych przypadkach pracodawca może żądać od nas wykonania zadania, które jest wątpliwe moralnie lub niezgodne z prawem. W ostatnim przypadku powinniśmy od razu oraz bez zastanowienia odmówić wykonania tego rodzaju zadania. Porady prawne w Białymstoku mogą okazać się także pomocne w przypadku innych rodzajów mobbingu ze strony pracodawców. Mobbing może przyjmować również formę pogróżek czy też jawnego grożenia pracownikowi.

Groźby tego rodzaju mogą dotyczyć zarówno sfery zawodowej jaki i prywatnej. W żadnym wypadku nie powinniśmy godzić się na tego rodzaju praktyki.

W jaki sposób mogą pomóc nam porady prawne w Białymstoku w walce z pracodawcą?

Wielu pracownikom, którzy na co dzień zmagają się ze zjawiskiem mobbingu w pracy, brakuje pewności siebie i zaplecza prawnego, dlatego bardzo często zaniechają podjęcia jakiekolwiek działania swojej obronie, a ich dotychczasowa praca powoduje coraz gorsze samopoczucie, co w konsekwencji może prowadzić do depresji.

Pewności siebie może dodać fakt, że nie jesteśmy sami w walce z nieuczciwym pracodawcą. Jeżeli nie stać na nas na profesjonalną poradę prawną, powinniśmy pamiętać o instytucjach państwowych, które na co dzień zajmują się tego typu sprawami. W przypadku wykrycia przez tego rodzaju instytucje stosowania mobbingu przez naszego pracodawcę, zostanie on niezwłocznie ukarany, a my będziemy mogli wreszcie odetchnąć z ulgą i spokojniej spojrzeć w przyszłość.

Co może grozić szefowi, który stosował wobec na różne rodzaje mobbingu? Jednym z najmniej dotkliwych kar, które może spotkać takiego szefa jest kara finansowa, jednak coraz częściej formą wymierzenia sprawiedliwości za tego typu praktyki jest kara pozbawienia wolności.

Artykuł powstał przy współpracy z adwokatem Małgorzatą Oliferuk-Zaborską - adwokat w Białymstoku.

 

 

Może zainteresuje Cię również tematyka biznesowa dostępna na stronie ceo24.pl

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 komentarz do “Nękanie w pracy – jak walczyć z mobbingiem?

  1. Jagna
    1 grudnia 2017 at 10:14

    Mobbing w ogóle nie powinien mieć miejsca! Mobbing jest popularny tylko w krajach, gdzie jest olbrzymie bezrobocie, a spróbujcie dziś znaleźć dobrego pracownika, czy nawet fachowca do firmy! Próżny trud!. A dla tych, którzy nie mają własnej asertywności i wciąż poddają się wrzaskom zakompleksionego szefa propozycja. usbprezent.pl dajcie mu fajny pendrive, a nóż coś do niego dotrze? Jeśli nie – zawsze można go nagrać….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *