Nękanie w pracy – jak walczyć z mobbingiem?

nekanie-w-pracy-–-jak-walczyc-z-mobbingiem

Każdy odpowiedzialny pracodawca powinien być świadomy prostego faktu – pracownik zastraszony lub niedoceniany będzie pracował mniej wydajnie. Jednak jak pokazują statystyki, nie każdy pracodawca zdaje sobie z tego sprawę. Strach przed utratą pracy, złe stosunki między pracownikami, czy też skrajnie nieadekwatne wynagrodzenie w stosunku do wykonywanej pracy to tylko niektóre czynniki, które wpływają na niską wydajność poszczególnych pracowników, a w efekcie również całej firmy.

W niektórych przypadkach sytuacja w miejscu pracy jest skrajnie niebezpieczna dla zdrowia psychicznego pojedynczego pracownika lub grupy pracowników. Mowa tutaj o mobbingu. Jak powinniśmy sobie radzić, jeśli staliśmy się jego ofiarą?

Dlaczego boimy się pracodawców?

Mobbing jest niestety coraz częściej spotykanym zjawiskiem. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy doszukiwać się w tym pogarszającej się ekonomii gospodarstw domowych, oraz pogłębiających się problemach społecznych w Polsce. Pracodawcy zdają sobie sprawę, że wiele pracowników jest uzależnionych od stanowiska zajmowanego w ich firmie, gdyż w przypadku zwolnienia pracownicy oraz bardzo często ich rodziny zostałyby bez środków do życia.

Jest to bezpośrednią przyczyną tego, że pracownik, który doświadcza mobbingu ze strony pracodawcy, boi się mówić o tym otwarcie. Zdaje on sobie sprawę z tego, że zgłoszenie zachowania szefa niemal na pewno skończyłoby się utratą pracy a tym samym środków do życia. W takich przypadkach dużą pomocą może okazać się pomoc prawna w Białymstoku. W jaki sposób może pomóc na prawnik?

Przede wszystkim wyjaśni on, dlaczego nie powinniśmy godzić się na tak karygodne zachowania ze strony pracodawcy, a dodatkowo pokieruje do odpowiednich instytucji, które zajmują się ochroną pracownika oraz stoją na straży jego praw. Pomoc prawna w Białymstoku pomoże bronić naszego stanowiska w sądzie w przypadku rozprawy sądowej.

Jakie formy mobbingu możemy spotkać w pracy?

Mobbing ze strony pracodawcy może przejawiać się na wiele różnych sposobów. Jedną z jego najpopularniejszych form jest zwykłe wywieranie niezdrowej presji na pracowniku. Nie zawsze presja ta musi dotyczyć jedynie osiąganych przez pracownika wyników. Presja ta może dotyczyć zarówno kwestii zawodowych, jak i prywatnych.

W skrajnych przypadkach pracodawca może żądać od nas wykonania zadania, które jest wątpliwe moralnie lub niezgodne z prawem. W ostatnim przypadku powinniśmy od razu oraz bez zastanowienia odmówić wykonania tego rodzaju zadania. Porady prawne w Białymstoku mogą okazać się także pomocne w przypadku innych rodzajów mobbingu ze strony pracodawców. Mobbing może przyjmować również formę pogróżek czy też jawnego grożenia pracownikowi.

Groźby tego rodzaju mogą dotyczyć zarówno sfery zawodowej jaki i prywatnej. W żadnym wypadku nie powinniśmy godzić się na tego rodzaju praktyki.

W jaki sposób mogą pomóc nam porady prawne w Białymstoku w walce z pracodawcą?

Wielu pracownikom, którzy na co dzień zmagają się ze zjawiskiem mobbingu w pracy, brakuje pewności siebie i zaplecza prawnego, dlatego bardzo często zaniechają podjęcia jakiekolwiek działania swojej obronie, a ich dotychczasowa praca powoduje coraz gorsze samopoczucie, co w konsekwencji może prowadzić do depresji.

Pewności siebie może dodać fakt, że nie jesteśmy sami w walce z nieuczciwym pracodawcą. Jeżeli nie stać na nas na profesjonalną poradę prawną, powinniśmy pamiętać o instytucjach państwowych, które na co dzień zajmują się tego typu sprawami. W przypadku wykrycia przez tego rodzaju instytucje stosowania mobbingu przez naszego pracodawcę, zostanie on niezwłocznie ukarany, a my będziemy mogli wreszcie odetchnąć z ulgą i spokojniej spojrzeć w przyszłość.

Co może grozić szefowi, który stosował wobec na różne rodzaje mobbingu? Jednym z najmniej dotkliwych kar, które może spotkać takiego szefa jest kara finansowa, jednak coraz częściej formą wymierzenia sprawiedliwości za tego typu praktyki jest kara pozbawienia wolności.

Artykuł powstał przy współpracy z adwokatem Małgorzatą Oliferuk-Zaborską - adwokat w Białymstoku.

 

 

Może zainteresuje Cię również tematyka biznesowa dostępna na stronie ceo24.pl

1 komentarz do “Nękanie w pracy – jak walczyć z mobbingiem?

  1. Jagna
    1 grudnia 2017 at 10:14

    Mobbing w ogóle nie powinien mieć miejsca! Mobbing jest popularny tylko w krajach, gdzie jest olbrzymie bezrobocie, a spróbujcie dziś znaleźć dobrego pracownika, czy nawet fachowca do firmy! Próżny trud!. A dla tych, którzy nie mają własnej asertywności i wciąż poddają się wrzaskom zakompleksionego szefa propozycja. usbprezent.pl dajcie mu fajny pendrive, a nóż coś do niego dotrze? Jeśli nie – zawsze można go nagrać….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *