Gdy szef twojej firmy jest alkoholikiem

signs-of-an-alcoholic

Pierwsze objawy

W sytuacji, kiedy naszemu szefowi coraz częściej zdarza się pojawiać w pracy z syndromem „dnia poprzedniego” zaczynamy podejrzewać, że ma on jakiś problem. Jeżeli do tego zdarza się wyczuwać od niego alkohol podczas pracy, to mamy już niemal pewność, iż szef ma problemy z alkoholem. Taki stan rzeczy może utrzymywać się przez długi okres lub ulegać pogorszeniu. Druga możliwość zwykle przejawia się w coraz częstszych absencjach szefa w pracy lub ciągłym jego stanie wskazującym na spożycie alkoholu.

Uporczywe konsekwencje

Szef, który jest alkoholikiem, to zwykle duże problemy w pracy. Jego choroba może powodować różne skutki. Przede wszystkim wiąże się to z zaniedbywaniem obowiązków służbowych. Ciągłe odkładanie spotkań biznesowych, brak zarządzania personelem i zadaniami, to tylko niektóre ze skutków. Alkoholizm szefa może również wpływać na relacje interpersonalne zarówno pomiędzy nim a pracownikami jak i samymi pracownikami. Alkoholizm zwykle wiąże się z nerwowością oraz utrudnioną komunikacją. Sprawy, które nie zostały załatwione przez szefa bądź które zaczęły być przerzucane na jego personel mogą powodować złą atmosferę w pracy.

Skutki długofalowe

Jeżeli alkoholizm szefa nie podlega leczeniu, to z pewnością będzie prowadził do destrukcji. W zależności od tego, czy nasz szef jest właścicielem firmy czy też jest w niej jedynie zatrudniony będzie miała ona odmienny charakter. Jeśli alkoholizm dotknął właściciela przedsiębiorstwa, to zazwyczaj doprowadzi to do upadku firmy. Jeżeli z kolei szef jest jedynie pracownikiem, to końcowym efektem zapewne będzie jego zwolnienie z pracy. W zależności od tego, czy będzie miało ono formę porozumienia stron czy też charakter dyscyplinarny, zablokuje to byłemu szefowi drogę dalszej kariery lub też nie. Obojętnie, która z wymienionych sytuacji nastąpi, firma w której jesteśmy zatrudnieni na pewno na tym ucierpi.

Jak poradzić sobie z taką sytuacją?

Jeżeli szef naszej firmy jest alkoholikiem, to mamy przynajmniej kilka możliwości postępowania. Jedną z nich jest poszukanie sobie innej pracy. To czy taką drogę wybierzemy zależy głównie od tego, jak bardzo lubimy obecne miejsce zatrudnienia oraz jaki mamy stosunek do firmy i samego szefa. Nie bez znaczenia jest także oczekiwana trudność w znalezieniu nowego pracodawcy. Inną opcją jest próba pomocy choremu szefowi. Niestety jest to bardzo trudne rozwiązanie. Rozmowa z przełożonym i wywarcie na niego wpływu będzie bowiem niesamowicie trudne. Po pierwsze, może to zagrażać autorytetowi szefa, a po drugie przekonanie alkoholika o jego chorobie jest samo w sobie niezwykle trudne. Inna możliwość czyli poinformowanie o zaistniałej sytuacji stronę trzecią i próba znalezienia u niej pomocy zostanie zazwyczaj zinterpretowana przez naszego przełożonego jako zdrada i donosicielstwo. Zatem i taka forma reakcji ma małe szanse na powodzenie. Jeżeli z kolei nie darzymy szefa sympatią i uważamy, że jest on słabym fachowcem, to możemy próbować doprowadzić do jego zwolnienia. Oczywiście można wybrać taką drogę tylko, kiedy szef nie jest właścicielem firmy. W takim wypadku trzeba mieć niepodważalne dowody alkoholizmu szefa i zdobyć się na odwagę, aby poinformować o tym jego zwierzchników. Zazwyczaj doprowadzi to do zwolnienia przełożonego. Wtedy będziemy musieli zmierzyć się z własnym sumieniem oraz z obawą o to, czy były szef nie będzie żywił do nas urazy przez wiele lat. W sytuacji, kiedy nie doszłoby do zwolnienia prawdopodobnie szef chciałby pozbyć się z firmy naszej osoby. Istnieje także możliwość, że szef zostałby jedynie odesłany na urlop. Zakładając, że udałoby mu się pokonać alkoholizm i wróci do pracy, możliwe były dwie wersje. Mógłby on być nam wdzięczny za pomoc w leczeniu lub też żywić do nas urazę. Bardziej prawdopodobnym scenariuszem jest niestety drugi z wymienionych. Sam wybór rozwiązania jest trudny i w większości przypadków będzie uzależniony od natury pracownika, który zetknął się z problemem alkoholizmu szefa.

Źródło: analizy problemu dokonaliśmy dzięki informacją ze strony leczyc.pl

Zobacz także stronę: wszywkaalkoholowakatowice.pl

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *