Jakie rodzaje PIT-ów wyróżniamy?

pit

Co roku od stycznia do kwietnia podatnicy zaczynają się interesować możliwymi drogami spełnienia obowiązku rozliczenia podatkowego dochodowego. System podatkowy w Polsce jest dość skomplikowany, przez co często pojawiają się pytania dotyczące formy rozliczenia, rodzaju PIT-u, który należy wypełnić oraz tego w jakim terminie należy to zrobić. W tym artykule postaram się opisać najczęściej składane formularze PIT oraz wyjaśnić kto i dlaczego jest zobowiązany do ich złożenia w Urzędzie Skarbowym. W obecnych czasach usługi księgowe dla firm można rozliczyć także online, dzięki pomocy internetowych biur rachunkowych. Najczęściej wymieniane deklaracje to: PIT-37, PIT-36, PIT-11, PIT-8C, PIT-38, PIT-39, PIT-5 oraz PIT-40. Nazwy formularzy funkcjonujących w Polsce określane są przez Ministerstwo Finansów.

PIT-37

Pierwszy z nich czyli PIT-37 jest najczęściej spotykany. Składają go osoby, które zatrudnione są w oparciu o umowę o pracę lub zlecenie. Dodatkowo, zaliczyć tu także należy osoby pobierające rentę lub emeryturę. Ustawa określa więcej sytuacji, w których podatnik powinien wypełnić ten rodzaj deklaracji, czyli w przypadku pobierania tantiem oraz podejmowania działalności związane z prawami autorskimi.

PIT-36

Kolejny często składany w Urzędzie Skarbowym jest PIT-36, który przeznaczony jest dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą. W związku z rozwojem rynku małym firm coraz więcej osób rozlicza podatek za pomocą tego formularza. Tutaj także zalicza się przedsiębiorców, którzy objęci są podatkiem liniowym, który wynosi 19%. Nie należy także zapominać, że PIT-36 składają też osoby, które zobowiązane są do rozliczenia dochodu uzyskanego przez dzieci niepełnoletnie oraz dochody zagraniczne.

PIT-11

Złożenie PIT-11 ma na celu poinformowanie o zaliczkach i dochodach uzyskanych w ramach podatku dochodowego. Tutaj, obowiązek wysłania takiej informacji spoczywa na pracodawcy, który musi ją przesłać do 28-29 lutego do podatniku lub Urzędu Skarbowego. Dokument ten należy dostarczyć osobiście lub listem poleconym. W przypadku nieuzyskania PIT-11 od pracodawcy podatnik ma nadal obowiązek wypełnienia deklaracji zgodnie z danymi jakie sam posiada.

PIT-8C

składany jest przez osoby, które uzyskują dochody giełdowe, czyli zdobyte dzięki zbyciu papierów wartościowych lub innych form opartych na nich. Deklaracja ta dotyczy także wypłat z OFE oraz rozliczenia podatku z tytułu stypendiów, dotacji, nagród oraz alimentów.

PIT-39

Ważny jest także PIT-39, który służy do rozliczenia dochodu ze sprzedaży nieruchomości oraz praw nabytkowych. Ważne jest to, że dochody te uzyskane muszą być zgodnie z zasadą zawartą w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

PIT-38

Ten rodzaj PIT-u wypełniany jest przez osoby, które uzyskały dochody na drodze odpłatnego zbycia papierów wartościowych, jak i podobnych instrumentów wartościowych. Dotyczy to także podatników, którzy czerpią zysku lub objęcia udziałów z udziałów w spółkach posiadających osobowość prawną.

PIT-5

Kolejny dość często składany wniosek podatkowy to PIT-5. Dotyczy on podatników, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą oraz osób, które osiągają przychody z dzierżawy, najmu, podnajmu oraz wszystkich umów o podobnym charakterze. Deklarację tą wyróżnia obowiązek składania jej do dnia 20 każdego miesiąca za okres poprzedniego miesiąca.

PIT-40

Jednym z rodzajów deklaracji przeznaczonych dla pracodowców jest PIT-40. Składają go właściciele zakładów pracy, aresztów śledczych, uczelni, rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz centrów integracji społecznej. Tutaj specyficzne jest to, że to pracodawca rozlicza swojego pracownika na jego wniosek, czyli po złożeniu przez niego druku PIT-12.

Przed złożeniem deklaracji podatkowej należy dowiedzieć się jaki rodzaj PIT-u powinien złożyć konkretny podatnik. Ważne jest także, aby deklaracje złożyć do odpowiedniego Urzędu Skarbowego, który określany jest w oparciu o miejsce zamieszkania, a nie zameldowania. Co więcej, w przypadku nierozliczenia podatku dochodowego w terminie grozi kara mandatu lub grzywny, a niepoprawnie złożone deklaracje wymagają korekty.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

2 komentarz do “Jakie rodzaje PIT-ów wyróżniamy?

  1. Kasus
    30 listopada 2016 at 13:54

    Pamiętacie jaki kiedyś wypełniało się z kalkulatorem pity ręcznie? To była jakaś masakra! A jak się oddało w kwietniu dokumenty to pieniądze (o ile ktoś miał) przychodziły po 3 miesiącach. W sumie fajnie bo akurat na wakacje było :) Teraz jak są programy online to PITy nie są takie straszne. Słyszeliście o nowym programie http://pity2016ng.pl/? Wygląda całkiem całkiem.

  2. Daniel
    30 października 2017 at 13:42

    Pamiętam czasy gdy wypełniało się ręcznie PIT ale na szczęście te czasy za nami i można korzystać z dobrodziejstw programów do rozliczania PIT. Teraz rozliczam się przez program a jeśli mam problem to pomaga mi w tym urząd skarbowy i zawsze wszystko rozliczone na czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *