Życiorys profesjonalny – czyli jaki pisać CV

Podstawowym narzędziem w poszukiwaniu pracy w w obecnych czasach stało się curriculum vitae czyli życiorys zawodowy. Opisuje się w nim przebieg kariery zawodowej. Dobre i profesjonalnie napisane CV to najlepszy sposób na znalezienie wymarzonej pracy. Na stronach internetowych można znaleźć wiele szablonów i porad jak napisać prawidłowe CV, jakim zasadami trzeba się kierować ,żeby potencjalny pracodawca przeglądają setki aplikacji, zwrócił uwagę właśnie na nasze CV. Taki życiorys to jakby forma naszej reklamy.

Dlatego nie kopiujmy całego szablonu i postarajmy się stworzyć coś naszego. Od tej jednej kartki papieru zależy czy nasza osoba wzbudzi zainteresowanie czy dołączymy do grona odłożonych na stertę odrzuconych podań. Bardzo często o jedną pracę stara się wielu kandydatów. Wszystkie życiorysy wydają się być bardzo podobne i pracodawca na pewno wyróżni te które wydają się oryginalne. W krótki i czytelny sposób musimy przedstawić przebieg naszej kariery zawodowej, ukończone szkoły, pierwsze doświadczenia zawodowe, przebyte kursy, języki obce jakimi władamy. Krótko mówiąc życiorys ma eksponować nasze najlepsze strony.

Bardzo często na CV umieszcza się zdjęcie. Istotne jest aby nie było to zdjęcie zrobione gdzieś na imprezie, tylko zdjęcie legitymacyjne. Ważne jest aby wszystkie dane osobowe czyli adres, nr telefonu, e-mail były aktualne. Ukończone szkoły, kierunek, specjalizacje to informacje niezbędne. Nie należy jednak uwzględniać szkoły podstawowej czy gimnazjum. Wypisując doświadczenie zawodowe należy pamiętać o zachowaniu chronologii. Jeśli nasze doświadczenie jest skromne, trzeba zamieścić informację o wszelkich praktykach, stażach, kursach i innych nabytych umiejętnościach. W CV umieszcza się informacje odnośnie naszych zainteresowań, hobby. Pracodawca często zwraca uwagę na ten właśnie punkt i podczas rozmowy może właśnie do tego nawiązać. Ważne jest aby nic nie ubarwiać, nie wymyślać dodatkowych umiejętności. Jeśli nie znamy języka obcego, to i tak podczas rozmowy nie ukryjemy tego faktu.

W naszym CV nie ma miejsca na błędy ortograficzne, a język w jakim powinno być napisane powinien być bardziej oficjalny niż potoczny. Krótko zwięźle i na temat, bez lania wody z lekką nutką tajemnicy a sukces murowany.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 komentarz do “Życiorys profesjonalny – czyli jaki pisać CV

  1. Bartłomiej Szpak
    12 listopada 2014 at 11:18

    Najlepsze CV robi się po przez generatory CV. Jest tego sporo w necie. Tylko się podstawia dane i CV samo się generuje. Fajna rzecz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *