Zawód leśniczy: jakie ma uprawnienia, obowiązki? Co z pozwoleniem na broń?

28 tysięcy Polaków stanowią pracownicy Lasów Państwowych. Pomimo tego, że doskonale znamy ten zawód, niewiele wiemy o jego specyfice. Najważniejsze w nim jest ukończenie szkoły średniej i studiów na profilu leśniczym oraz przede wszystkim wielka pasja i zamiłowanie do obcowania z przyrodą już od najmłodszych lat życia. Tylko w ten sposób można wykonywać swoje obowiązki w sposób dokładny i rzetelny.

Co wchodzi w zakres obowiązków leśniczego?

Zadania leśniczego są podzielone na pory roku. W sezonie wiosennym zajmuje się przygotowaniem terenu lasu do zasadzenia młodych drzew oraz wyborem rodzajów i liczby sztuk roślin. Jednocześnie musi zadbać o to, aby sadzonki nie zostały zniszczone przez szkodliwe gatunki owadów, np. chrabąszcze. W tym celu dokonuje całorocznej obserwacji stanu zdrowotnego flory leśnej. Na tej podstawie przygotowuje zabezpieczenia i pułapki, które mają na celu dbałość o zdrowie roślinek.

Bliżej sezonu letniego podejmowane zostają środki mające na celu ochronę lasu przed pożarami, które najczęściej są wywoływane w sezonie wakacyjnym. W najbardziej gorącym okresie roku, leśniczy regularnie sprawdza stan młodych roślin. Musi to zrobić odpowiednio wcześniej, aby w razie czego zasadzić nowe drzewka, które potrzebują czasu na przyjęcie się w danych warunkach. Latem lasy stają się mocno zanieczyszczane, dlatego powinien on również dokonywać prac porządkowych.

Okres jesienno-zimowy jest związany przede wszystkim z tzw. szacunkiem brakarskim, czyli pomiarem wszystkich drzew rosnących w lesie, w celu ustalenia ilości i jakości drewna okrągłego, które będzie można pozyskać z danego obszaru. Dodatkowo należy wówczas szczególnie zadbać o opiekę zdrowotną i dokarmianie zwierzyny, dla której jest to najtrudniejszy czas w ciągu roku.

Jak wygląda kwestia pozwolenia na broń?

Na podstawie artykułu 47 Ustawy o lasach, leśniczemu przysługuje prawo do noszenia broni palnej długiej i krótkiej, lecz może ona zostać wykorzystana wyłącznie w celu obrony własnej.

Pozwolenie na broń uzyskuje się po zaliczeniu egzaminu teoretycznego i praktycznego, podczas którego przeprowadzany jest trening strzelecki. Należy również przejść komplet badań lekarskich i psychologicznych, aby ocenić zdolność do samego jej używania. Leśniczy często zaopatrzony jest w specjalistyczne narzędzia, noże itp. (przykładowy sprzęt leśniczego: http://1rblog.pl/najlepszy-noz-skladany-ranking-top10-noze/)

Nie należy mylić tego zawodu z myślistwem. W przypadku tego drugiego obowiązują zasady prawa łowieckiego, które nie mają żadnego związku z pracą leśniczego.

Co jeszcze należy wiedzieć o pracy leśniczego?

pobrane (42)Leśniczy pracuje w ośmiogodzinnym trybie pracy, jednak w nielicznych przypadkach, np. przy wywozie drewna czy ochronie przeciwpożarowej, musi wykonywać swe obowiązki także w weekendy i święta. W trakcie swojej zmiany porusza się po obszarze całego lasu, mając do dyspozycji samochód oraz siłę własnych nóg. Ponadto powinien przez część dnia przebywać w leśniczówce, aby przyjmować osoby zainteresowane i na bieżąco sporządzać dokumentację.

Szkodliwość warunków jest zależna głównie od ukąszeń zwierząt leśnych, które mogą doprowadzić np. do boreliozy. Leśniczy powinien sprawdzać skórę na całym ciele, nosić spodnie z pełnymi nogawkami, bluzy z długimi rękawami oraz nakrycia głowy, a także stosować środki odstraszające.

Według oficjalnych danych, średnie miesięczne wynagrodzenie w Lasach Państwowych wynosiło prawie 5000 zł brutto. Sami leśniczy otrzymują zróżnicowaną pensję, w zależności od zajmowanego stanowiska. Początkujący zarabiają minimum 2 tysiące, natomiast ci z najdłuższym stażem pracy inkasują nawet czterokrotnie więcej. Ponadto jest to zawód o bardzo rozbudowanej ścieżce kariery i licznych możliwościach awansu.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 komentarz do “Zawód leśniczy: jakie ma uprawnienia, obowiązki? Co z pozwoleniem na broń?

  1. Lester
    21 sierpnia 2017 at 09:22

    Czy ktoś się orientuje z Was czy leśnik musi robić jakieś specjalne kursy na jazdę samochodem terenowym po terenach górskich? Słyszałem, że jest takie coś wymagane w Niemczech. Przeglądam różne szkoły jazdy w Łodzi ale nic o tym nie piszą. Czyżby u nas to nie obowiązywało?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *