Nauczyciel języka angielskiego – nauka zawodu, zarobki, możliwosci pracy

Jak zostać nauczycielem języka angielskiego i jakie są możliwości pracy?

Zdobycie kwalifikacji do nauki języka nie jest sprawą prostą. Często trzeba długo się uczyć, jednak potem można podjąć satysfakcjonującą pracę. Wiele osób jest ostatecznie zadowolonych z podjęcia pracy jako anglista.

Nauka zawodu

Jak w każdej pracy, na początku trzeba zdobyć wiedzę na temat tego, co będzie się robiło. W niektórych branżach nie wymaga się specjalistycznego wykształcenia, jednak żeby uczyć niezbędne jest, aby je posiadać. W zależności od tego, jakie ma się ambicje do późniejszej pracy, takie trzeba też zdobyć doświadczenie.

Oferty pracy są różne. Szkoły prywatne nieraz zatrudniają osoby posiadające jedynie tytuł licencjata filologii angielskiej. By jednak uczyć w szkole państwowej najczęściej trzeba być magistrem, a także najlepiej posiadać specjalistyczne certyfikaty potwierdzające znajomość języka obcego. Na pewno zdanie egzaminu CELTA (Certificate in Teaching English to Speakers of Other Languages) będzie dodatkowym atutem, jeśli nie koniecznością. Na pewno certyfikaty będą rzeczą wyróżniającą kandydata spośród setek innych. Warto więc zwiększać swoje szanse na otrzymanie pracy w ten sposób. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że nie można pracować w szkole, nie zdobywając wykształcenia pedagogicznego. Taki kurs to dwieście siedemdziesiąt godzin nauki oraz odbycie praktyki w którejś ze szkół.

Jeśli jednak na studiach jest możliwość wyboru specjalizacji nauczycielskiej, to kurs pedagogiczny odbędzie się w trakcie ich trwania. Istnieją także specjalne nauczycielskie kolegia, które oferują studia skierowane typowo do osób chcących później uczyć innych.

Warto uświadomić sobie, że im więcej się człowiek nauczy, tym więcej będzie w stanie przekazać swoim uczniom. W gestii więc przyszłego nauczyciela powinno być zdobywanie wciąż nowych kwalifikacji. Także w trakcie wykonywania już tego zawodu dobrze jest wciąż się kształcić.

Zarobki nauczyciela angielskiego

Kwestia płacy nauczycielskiej zależy od bardzo wielu czynników. Liczy się przede wszystkim staż pracy w zawodzie, kwalifikacje. Wpływ na wysokość zarobków ma także miejscowość, w której osoba jest zatrudniona. Różnią się one także w zależności od tego, w jakiej placówce zatrudniony jest anglista. Znaczenie ma oczywiście także ilość godzin, jakie przepracowuje w tygodniu.

Można jednak powiedzieć, że średnio w szkołach publicznych nauczyciel angielskiego zarabia 1800-2100 złotych netto. Ciężko natomiast określić płace anglistów zatrudnianych przez jednostki prywatne, bowiem tam obowiązuje większa dowolność i wiele zależy od polityki zarządu.

Gdzie można pracować?

Możliwości podjęcia pracy jest bardzo dużo. Można szukać zatrudnienia na wszystkich szczeblach edukacji tj. w szkołach podstawowych, liceach i technikach oraz szkołach wyższych. Nauczyciel języka angielskiego znajdzie także zatrudnienie w przedszkolu. Poza tym potrzebni są lektorzy do szkół typowo prywatnych, którzy będą prowadzili różnego rodzaju kursy dla zaawansowanych, ale i początkujących.

Nieraz zdarza się, że osoba z kwalifikacjami nauczyciela języka angielskiego jest zatrudniana do przeprowadzania szkoleń w firmach i na specjalnych obozach językowych.

Źródło: http://www.multikurs.pl/kursy-jezykowe/jezyk-angielski


Sprawdź również naukę języka angielskiego Bielsko-Biała

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *