Zastanawiasz się nad wykończeniem ogrodu? Schody z kamienia to opcja!

garden-470704_1280Schody z litego granitu są powszechnie stosowaną atrakcyjną formą schodów kamiennych. Jak można sobie wyobrazić, są wykonane z solidnych bloków granitu przyciętych na wymiar. Standardowy stopień granitowy ma różne długości i szerokości. Te ciężkie bloki można w razie potrzeby układać na sucho lub przyklejać do podłoża. Istnieją różne rodzaje granitu, które będą się nieznacznie różnić kolorem, słojami i wykończeniem krawędzi.

Schody z antycznego lub odzyskanego granitu

Antyk lub „granit z odzysku” odnosi się do granitu, który został wydobyty dawno temu. Granit antyczny został rozłupany i ukształtowany ręcznie, dzięki czemu jest bardziej chropowaty i bardziej nieregularny, a kolor jest zwykle ciemniejszy niż świeżo wydobyty kamień. Granit antyczny jest trudniejszy do znalezienia i musi być ręcznie zbierany, aby znaleźć odpowiedni rozmiar i kształt do konkretnego zastosowania. Antyczny granit będzie kosztował więcej niż nowy granit, ale wykonane z niego schody z kamienia zapewnią znacznie bardziej autentyczny wygląd.

Stopnie + podstopnice

Kamienne stopnie mogą być również wykonane z stopni i podstopnic, a nie z litego kamienia. Kamienne stopnie są zwykle wykonane z granitu, lub wapienia. Stopnie można zbudować w dowolnym z różnych rodzajów kamiennych ścian.

Schody z kamienia polnego lub naturalnego

Stopnie te wykonane są z dużych, płaskich kamieni naturalnych. Stopnie te można układać bez zaprawy na różne sposoby, w zależności od wybranego kamienia. Stopnie z polnego kamienia nadają bardziej rustykalny i naturalny wygląd, ale będą bardziej nieregularne niż inne rodzaje schodów kamiennych. Stopnie blokowe wykonane są z modułowych bloków betonowych i stopnic. Dostępnych jest wiele różnych marek i produktów. Te systemy modułowe nie są układane bez zaprawy, lecz sklejane mocnym klejem.

Schody kamienne do ogrodu

Jeśli twój krajobraz zawiera zauważalne nachylenie, które utrudnia przechodzenie z jednego poziomu na drugi, odpowiedzią może być jeden lub więcej schodów ogrodowych. Do wykonania schodów ogrodowych można użyć dowolnej liczby materiałów budowlanych, takich jak płyta chodnikowa, kamień polny, czy kostka brukowa.

Profesjonalne firmy zajmujące się budową krajobrazu montują znacznie więcej kamiennych schodów niż beton wylewany, ponieważ właściciele domów często preferują kamień ze względu na naturalny, atrakcyjny wygląd. Ale kamienne schody ogrodowe są trudne do zainstalowania ze względu na samą wagę materiałów. Podczas gdy niektórzy właściciele domów zajęli się tym sami, prace są częściej wykonywane przez profesjonalistów zajmujących się budową krajobrazu. Prosta forma wylewanych betonowych schodów ogrodowych to bardziej praktyczny projekt DIY – ale chociaż praca nie jest skomplikowana, wiąże się z ciężką pracą.

Jednym z powodów, dla których właściciele domów często wolą kamień naturalny, jest to, że wygląda znacznie bardziej naturalnie w krajobrazie i oferuje więcej opcji projektowych. Podczas gdy wylany beton ma zwykle neutralną szarość, kamień występuje w wielu różnych kolorach i fakturach, aby sprostać niemal każdej estetyce krajobrazu.

Polecamy:
- Jakie wymogi powinny spełniać szafki pracownicze i ile kosztują?

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *