Szafki pracownicze to nie tylko miejsce do przechowywania rzeczy, ale także poczucie bezpieczeństwa i prywatności, które pracodawca powinien zapewnić pracownikom. Zazwyczaj są instalowane w zakładach przemysłowych, obiektach sportowych i biurach. Mają różne funkcje, w zależności od potrzeb. Ich konstrukcja i funkcjonalność powinna być przemyślana. Przede wszystkim muszą być trwałe oraz powinny posiadać wystarczająco dużo miejsca na rzeczy osobiste, a także przedmioty do pracy.
Szafki pracownicze, a przepisy prawa
- 11.1 Rozporządzenia Ministra z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny stanowi, że pracodawca jest obowiązany zapewnić swoim pracownikom bezpieczne i higieniczne środowisko w miejscu pracy. Obejmuje to zapewnienie im odpowiedniej odzieży, butów i innego sprzętu ochronnego, gdy jest to konieczne. Jeśli pracodawca nie zapewnia odzieży, musi dać swoim pracownikom możliwość samodzielnego zakupu lub noszenia ubrań odpowiednio dostosowanych do miejsca i rodzaju pracy. Jeśli pracownicy do wykonywania swojej pracy muszą zmieniać ubrania, pracodawca ma obowiązek zapewnienia szafki dla pracowników, w której mogą oni przechowywać swoje ubrania lub inne rzeczy osobiste w godzinach pracy.
Jak zbudowane są szafki pracownicze?
Szafki pracownicze zapewniają pracownikom miejsce do przechowywania rzeczy osobistych oraz odzieży roboczej. Jest to miejsce, w którym mogą zdjąć brudne ubrania i założyć czyste przed powrotem do domu. Szafka pomaga im uniknąć rozprzestrzeniania się brudu z miejsca pracy w domu. Szafki można umieścić w wielu miejscach, takich jak pokój socjalny czy w pobliżu dystrybutora wody, często znajdują się także niedaleko stanowiska pracy.
Szafkę pracowniczą można zbudować na wiele różnych sposobów i dostosować do potrzeb indywidualnego pracownika. Istnieje wiele akcesoriów do szafek pracowniczych, które można wykorzystać, aby uczynić je wygodniejszymi dla osób korzystających z nich regularnie. Na przykład można zainstalować haczyki i półki, aby pracownicy mieli więcej miejsca do przechowywania rzeczy, takich jak płaszcze i pudełka na drugie śniadanie.
Szafka zmieniała się na przestrzeni lat pod wieloma względami. Pierwotnie służyła jako miejsce do przechowywania narzędzi i sprzętu potrzebnego w pracy. W późniejszym okresie szafka dla pracownika stała się ważnym elementem wystroju wnętrza budynku, a także miejscem, w którym w ciągu dnia można było przechowywać swoje rzeczy osobiste. Szafki pracownicze mogą być wykonane z różnych materiałów, jednak najczęściej są one zrobione z metalu, płyty HPL lub płyty LPW.
Szafki pracownicze z płyty HPL
Szafki pracownicze znajdują zastosowanie w wielu branżach. Służą do przechowywania rzeczy osobistych, takich jak ubrania, buty i żywność. Szafka dla pracownika powinna być zbudowana z trwałych materiałów. Płyta HPL jest jednym z najpopularniejszych materiałów do budowy szafek pracowniczych, ponieważ jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć.
Płyta HPL to uniwersalny materiał, który można łatwo kształtować. Jest również łatwa w malowaniu, a na rynku dostępnych jest wiele kolorów, które będą pasować do każdego wystroju. Laminat wysokociśnieniowy gwarantuje, że szafka nie zostanie porysowana ani uszkodzona przez żadne chemikalia, rozpuszczalniki, czy środki czyszczące. Szafki z laminatu wysokociśnieniowego (HPL) są trwałe i mają eleganckie wykończenie, które jest odporne na zarysowania, wodę i ciepło. Są droższe niż inne rodzaje szafek, ale wyróżniają się jakością.
Szafki dla pracowników z laminowanej płyty wiórowej
Płyta LPW, jest rodzajem laminowanej płyty wiórowej, która często wykorzystywana jest do budowy szafek pracowniczych. Płyta LPW jest lekka i wytrzymała, co czyni ją idealnym materiałem do budowy szafek pracowniczych. Jest odporna na wilgoć i można łatwo dostosować jej wymiar. Najlepszą rzeczą w płycie LPW jest to, że jest niedroga.
Płyta LPW to rodzaj sklejki o dużej wytrzymałości, która nadaje się do produkcji mebli takich jak stoły, krzesła i szafki. Wykorzystywana jest również w budownictwie. Płyta LPW charakteryzuje się wysokim stosunkiem wytrzymałości do wagi, dzięki czemu doskonale nadaje się do wykonania szafek pracowniczych. Może z łatwością wytrzymać ciężar bez łamania się. Szafki dla pracowników LPW to najtańsza opcja na rynku. Występują w szerokiej gamie kolorów i rozmiarów, co oznacza, że na pewno znajdziesz coś dla siebie. Szafki wykonane z laminowanej płyty wiórowej są niedrogie i łatwe w montażu. Nie wymagają dużej konserwacji, ale warto zwrócić uwagę na to, że nie radzą sobie z intensywnym użytkowaniem.
Szafki metalowe
Metalowe szafki pracownicze można znaleźć w wielu miejscach pracy. Zapewniają firmom wydajny sposób na przechowywanie rzeczy osobistych swoich pracowników podczas pracy. Szafki metalowe mają wiele zalet w porównaniu z innymi rodzajami. Należą do nich: trwałość, łatwość czyszczenia, opłacalność, możliwość dostosowania i oszczędność miejsca.
Metal jest bardzo mocnym i trwałym materiałem, co jest jednym z głównych powodów, dla których są tak popularne. Metalowe drzwi szafki można otwierać tysiące razy, nie wykazując żadnych oznak zużycia. Są często używane w szkołach, biurach, salach gimnastycznych i innych miejscach, w których istotna jest trwałość stosowanych rozwiązań.
Ile kosztują szafki pracownicze?
Istnieje wiele czynników, które będą miały wpływ na cenę szafki tj. liczba szafek w jednym segmencie, rozmiar i jakość szafy oraz to jak bardzo zostały one spersonalizowane. Ceny mogą wahać się od 700 zł do nawet 6 000 zł.