Indywidualna praca zdalna przeważnie nie bywa problemem. Schody zaczynają się wówczas, gdy podlega nam więcej osób bądź współpracujemy przy większym przedsięwzięciu. By pogodzić wiele obowiązków i zjednać do siebie różne osobowości, powinniśmy trzymać się kilku zasad.
Stały kontakt z zespołem
Większość członków Twojego zespołu powinna być powiadomiona o pracy zdalnej. Pracodawca ma obowiązek wspomnienia o możliwości wprowadzenia takiego trybu już na etapie ogłoszenia o pracę zamieszczanego w sieci (np. na portalu Pracuj.pl). W ten sposób mamy pewność, iż nasi współpracownicy mają świadomość pracy w grupie. Stan ten należy za wszelką cenę utrzymywać poprzez codzienny kontakt w ramach pracy zdalnej. Nie możemy bowiem kontaktować się z innymi tylko wtedy, gdy przydzielamy obowiązki. Rozmowy motywujące, jak i podsumowujące powinny być stałym elementem każdego dnia.
Ufaj, lecz kontroluj
Jako osoba zarządzająca danym zespołem powinniśmy wiedzieć o słabych i mocnych stronach poszczególnych pracowników. To na ich podstawie następuje przydział obowiązków i wyznaczenie ram czasowych ich realizacji. W takim przypadku musimy mieć zaufanie do poszczególnych osób, lecz stale kontrolować efektywność oraz skuteczność ich pracy. Pomóc w tym może monitorowanie postępu prac za pomocą specjalistycznego oprogramowania lub kontakt mailowy, telefoniczny lub bezpośredni.
Przejrzysty sposób komunikacji
O skuteczności zespołu świadczy sposób komunikacji pomiędzy poszczególnymi pracownikami. Jeśli jest on zaburzony, możemy być pewni, iż niektóre zadania mogą nie być wykonane należycie. By temu przeciwdziałać, powinniśmy wdrażać takie rozwiązania technologiczne, które ujednolicą nasz przekaz i będą przejrzyste dla wszystkich. Dlatego decyzję o wyborze komunikatora powinniśmy przedyskutować w większym gronie, przy udziale kierownika bądź właściciela firmy. Wówczas wybierzemy najbardziej optymalną metodę dopasowaną do naszej pracy.