Na co warto zwrócić uwagę, konstruując CV?

[JT][01] pexels-markus-winkler-4101343_800x533

Dobrej jakości CV przykuwa uwagę pracodawców, dając jednocześnie większe szanse na znalezienie zatrudnienia. Nie ulega wątpliwości, że aby napisać wysokiej klasy CV, trzeba posiadać pewną wiedzę w tym zakresie. Oto kilka zasad, których zdecydowanie warto przestrzegać, i to bez względu na to, czy tworzymy swoje pierwsze CV, czy też zastanawiamy się nad poprawą obecnego.

Krótko i na temat

Rekruterzy pytani o to, jakie ich zdaniem CV będzie najlepsze, jednomyślnie odpowiadają, że krótkie i zwięzłe. Podczas jednej rekrutacji swoje zgłoszenie wysyła co najmniej kilkanaście, czasem nawet kilkadziesiąt osób. To natomiast sprawia, że rekruter nie jest w stanie dokładnie przejrzeć życiorysów, które składałyby się z kilku stron. Dobrze, jeśli wszystkie niezbędne informacje umieścimy na jednej stronie formatu A4. Unikajmy nadmiaru wiadomości, które często są zbędne dla pracodawców. Wymieńmy 2-3 ostatnie miejsca pracy, skupmy się wyłącznie na ukończonych studiach czy kursach, a nie na tym, do jakiej podstawówki uczęszczaliśmy. W kolumnie “zainteresowania” czy “umiejętności” podaje tylko te, które byłyby pomocne na konkretnym stanowisku. Dzięki temu rekruter jest w stanie w krótkim czasie wyłapać potrzebne mu informacje, nie spędzając nad naszym CV kilkudziesięciu minut.

Estetyka przede wszystkim

Tworząc CV, należy skupić się nie tylko na jego części formalnej, lecz również na estetyce wykonania. Chodzi tutaj przede wszystkim o odpowiednie formatowanie tekstu. Warto stosować się do poniższych zasad:

  • nie stosujemy pogrubień, nie podkreślamy ważniejszych naszym zdaniem informacji,
  • tekst pisany jest jedną czcionką w konkretnym rozmiarze,
  • nie umieszczamy w CV wykrzykników,
  • kolumny tekstu muszą być równe,
  • dbamy o odpowiedniej wielkości interlinie.

Zwróćmy także uwagę na zdjęcie, jakie znajdzie się w naszym CV. Większość pracodawców wymaga umieszczenia go w życiorysie, dlatego nie należy z niego rezygnować. Wbrew pozorom wcale nie chodzi o ocenę naszego wyglądu, a o ocenę podejścia do pracy i potencjalnego pracodawcy. Umieszczając eleganckie, najlepiej urzędowe zdjęcie, wykazujemy szacunek dla drugiej strony. Inaczej jest w przypadku, gdy nasza fotografia zrobiona została przypadkowo, na imprezie bądź ma format selfie. Takie CV najprawdopodobniej zostanie odrzucone.

Profesjonalny język

Rekrutacja wstępna polega nie tylko na ocenie umiejętności czy uprawień konkretnej osoby, ale również skupia się na sprawdzeniu, z kim tak naprawdę pracodawca ma do czynienia. Była już mowa o profesjonalnym zdjęciu, jednak warto wspomnieć także o odpowiednim języku. Używamy zwrotów specjalistycznych, świadczących o naszym wykształceniu oraz kulturze osobistej. Szukamy zamienników słów potocznych- możemy posłużyć się na przykład słownikiem wyrazów bliskoznacznych. Używanie profesjonalnego języka ma duże znaczenie bez względu na to, czy składamy aplikację na stanowisko managerskie, czy też chcemy podjąć pracę fizyczną.

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Obecnie większość pracodawców wymaga przesłania życiorysu w formie elektronicznej. Musi znaleźć się w nich zgoda na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacyjnych. Wzór tego typu oświadczenia bez problemu znajdziemy w internecie. Jeśli go zabraknie, rekruter nie ma prawa:

  • przetwarzać danych w procesie rekrutacji,
  • kontaktować się z nami,
  • przekazywać CV dalej, na przykład do kierownika działu.

W rzeczywistości życiorys, który nie zawiera zgody na przetwarzanie danych osobowych, jest więc dla rekrutera niewartościowy.

Gotowe wzory CV – czy warto z nich korzystać?

W internecie dostępne są wzory CV - niektóre z nich darmowe, inne natomiast płatne. Czy warto z nich korzystać? Zazwyczaj chętnie sięgają po nie osoby, które po raz pierwszy tworzą swój życiorys, nie do końca wiedząc, jak zrobić to prawidłowo. Jeśli nie mamy pomysłu na dobre CV, nie potrafimy sformatować tekstu bądź chcemy upewnić się, że jest ono wykończone w sposób estetyczny, warto sięgnąć po gotowy szablon, dostępny na przykład w generatorach CV. Jednocześnie należy pamiętać, że szablon nie jest wyznacznikiem tego, czy CV będzie charakteryzowała wysoka jakość i czy zainteresuje pracodawcę. To my dobieramy informacje, które znajdą się w życiorysie, dlatego musimy zwrócić uwagę na poszczególne aspekty we własnym zakresie. Możemy także posiłkować się wzorami CV osób, które rekrutują się na takie samo lub podobne stanowisko, tak aby wiedzieć, jakie informacje mogą zainteresować pracodawcę. Jeśli nasze CV nie znajduje uznania wśród rekruterów, to zazwyczaj warto pomyśleć nad zmianą treści bądź zadbaniu o estetykę.

 

- Dlaczego warto uczyć się języka angielskiego?
- Skuteczna promocja własnej firmy – kilka sprawdzonych pomysłów

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *