Inwestując w akcje można obrać wiele strategii inwestycyjnych, ale duża część z nich opiera się na analizie fundamentalnej. To niezwykle przydatne narzędzie, które pozwala inwestorom określić realną wartość analizowanego przedsiębiorstwa. Czym jest analiza fundamentalna? Co warto o niej wiedzieć i jakie są jej najważniejsze zalety?
Na czym polega analiza fundamentalna?
Analiza fundamentalna to sposób wyceny spółki skupiający się na jej aktualnej sytuacji biznesowej i majątkowej, pomijający kwestię wahań kursu giełdowego. Innymi słowy, inwestor przeprowadzający analizę fundamentalną pod uwagę bierze czynniki takie jak wyniki finansowe spółki, jej majątek i perspektywy rozwoju, a także sytuację w sektorze, w której działa. Pomaga w tym szereg wskaźników oraz instrumentów finansowych, które mogą pomóc rzucić nowe światło na kondycję spółki.
Jak podkreśla Business Insider, wycena spółki dokonywana jest w kontekście jej aktualnego kursu. Inwestor sprawdza, czy otrzymane wyniki analizy każą sądzić, że spółka powinna mieć dużo niższy lub dużo wyższy kurs. Nie bierze on pod uwagę historycznych zmian kursu spółki lub trendu, w jakim się znajduje. Zastanawia się jedynie, czy na ten moment akcje są przewartościowane, czy też niedowartościowane. Jeśli jest to ten drugi przypadek, wystarczy kupić akcje i o nich zapomnieć. Jeśli naprawdę były niedowartościowane, a spółka miała świetlane perspektywy rozwoju, to wystarczy trochę poczekać, a rynek prędzej czy później doceni podjętą decyzję. Oczywiście błędy przy analizie też się zdarzają, a analiza fundamentalna też wiąże się z ryzykiem straty części lub całości kapitału, ale to bez wątpienia jedna z najbezpieczniejszych, najbardziej konserwatywnych strategii inwestowania, jakie istnieją.
Jakie zalety ma analiza fundamentalna?
Analiza fundamentalna ma szereg zalet, a najważniejszą z nich jest prostota. Wystarczy dokładnie przeanalizować sytuację spółki, kupić jej akcje i zapomnieć o nich na wyznaczony czas. Nie trzeba martwić się wahaniami ceny akcji czy dokonywać czasochłonnych analiz kursu. Warto zauważyć, że w przypadku analizy fundamentalnej minimalizujemy też prowizje pobierane przez dom maklerski, w myśl zasady: “im mniej transakcji, tym mniejsze opłaty”. Oczywiście prowizje zawsze można obniżyć wybierając platformy inwestycyjne takie jak Saxo. Daje to możliwość zakupu akcji firm notowanych na giełdach na całym świecie, co pozwala na znaczące poszerzenie portfolio. Warto postawić na różnorodność i kupić akcje co najmniej kilkunastu obiecujących firm, bo to najskuteczniejszy sposób zminimalizowania ryzyka z inwestycji.