Twój pracownik nie jest wydajny? Upewnij się, że to nie wina oświetlenia

f6475d1a-a0e4-44c7-8ea1-91386b37c447--2015-0323_work-area_mark-weinberg-0493

Słabe oświetlenie jest często wymieniane jako jeden z najczęstszych błędów w projektowaniu wnętrz. O ile słabe oświetlenie z pewnością będzie stresujące i denerwujące, niezależnie od tego, w jakim pomieszczeniu się znajdujesz, może to być szczególnie problematyczne w biurze domowym lub w dowolnym otoczeniu biznesowym. W w rzeczywistości złe oświetlenie jest jedną z najczęściej pojawiający się skarg ze strony pracowników biurowych na całym świecie.

Z czego wynika to niezadowolenie?

Łatwo zrozumieć, dlaczego pracownicy są mniej niż zachwyceni, gdy znajdują się w środowisku pracy, które jest zbyt jasne lub zbyt słabo oświetlone. Niewłaściwe oświetlenie w biurze może negatywnie wpłynąć na produktywność pracowników i jakość wykonanej pracy. Może to być również zagrożenie dla bezpieczeństwa i zdrowia. Zbyt mało światła może utrudnić widzenie, co znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wypadków i urazów. Bóle głowy, zmęczenie i zmęczenie oczu, mogą być również spowodowane zbyt dużą lub zbyt małą ilością światła. Jaka jest odpowiednia ilość oświetlenia i jakiego rodzaju źródła światła należy szukać w budynku biurowym? Podczas podejmowania decyzji weź pod uwagę te wytyczne.

Rodzaje oświetlenia

Po pierwsze – jaki rodzaj oświetlenia wybrać dla swojego biura? Istnieje kilka różnych opcji do wyboru, a każdy rodzaj ma swój własny cel i swoje odrębne zalety i wady. Możesz łączyć różne rodzaje oświetlenia, aby stworzyć odpowiednio oświetloną atmosferę pracy.

Naturalne światło

Okna są cennymi dobrami w każdym budynku biurowym. Zwykle są rzadkością, zazwyczaj zarezerwowane dla kadry kierowniczej z biurami na rogu. Okna wykraczają poza dodawanie widoku – zapewniają również cenne naturalne światło. Naturalne oświetlenie jest lepszym rozwiązaniem niż jakakolwiek forma oświetlenia elektrycznego, ponieważ kilka przeprowadzonych badań, wykazało że ekspozycja na światło naturalne nie tylko zwiększa zadowolenie pracowników z ich miejsca pracy, ale także zwiększa wydajność. Naturalne światło wpływa również na nasz nastrój i zachowanie w pozytywny sposób, jakiego sztuczne światło nie może osiągnąć. Niestety, w zależności od miejsca pracy, naturalne światło nie zawsze będzie realną opcją. Wykorzystaj to, kiedy możesz i odpowiednio ustaw meble biurowe.

Oświetlenie ogólne

Ten rodzaj oświetlenia nie jest najjaśniejszy i może powodować cienie lub być po prostu zbyt ciemny. Zazwyczaj najlepiej jest dodawać inne rodzaje oświetlenia i nie polegać wyłącznie na oświetleniu górnym. Dla osób pracujących w biurze z fluorescencyjnym oświetleniem z góry dodanie oświetlenia korygującego lub otoczenia może pomóc w zmniejszeniu dyskomfortu odczuwanego podczas pracy z oświetleniem jarzeniowym. Jeśli chodzi o oświetlenie górne, warto zdecydować się na lampy sufitowe zapewniające oświetlenie pośrednie, w przeciwieństwie do bezpośredniego oświetlenia parabolicznego.

Oświetlenie zadaniowe

Jeśli w biurze brakuje wystarczającej ilości światła naturalnego nad głową, warto rozważyć dodanie oświetlenia do wszystkich stanowisk pracy. Światła zadaniowe to małe lampy, które można podłączyć do dowolnego gniazdka, aby zapewnić dodatkowe oświetlenie tam, gdzie jest to potrzebne. Istnieją nawet lampy robocze LED i lampy, które emulują wygląd naturalnego światła

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *