Dlaczego studenci po studiach medycznych zastanawiają się nad podjęciem pracy za granicą?
W porównaniu do średnich unijnych zarobków odpowiadających poszczególnym zawodom nawet profesja lekarza w Polsce nie gwarantuje wysokich zarobków. Długie lata spędzone na uczelni, podczas których każda chwila była wykorzystywana na naukę, to czas, który większość młodych ludzi inwestuje po to, by dobrze ułożyć sobie życie i zapewnić sobie spokojną i dostatnią przyszłość. Niestety, zarobki, które są gwarantowane dzięki pracy w publicznych placówkach, nie są zbyt wysokie i obiecujące. Jedyną alternatywą wydaje się otworzenie własnego gabinetu i ustalenie takiej ceny dla pacjentów, która dawałaby możliwość uzyskania odpowiedniego do tego stanowiska wynagrodzenia. Ale wciąż niewielu ludzi stać na prywatne wizyty w gabinecie, bo mimo zapewnień rządowych, w Polsce najlepiej się nie żyje. Wiele osób zarabia minimalną krajową, bezrobocie szaleje, pomimo młodych ludzi wyjeżdżających za granicę w poszukiwaniu lepszego życia, a nawet ci, którzy zarabiają więcej, starają się żyć oszczędnie, bo trudno przewidzieć, co może wydarzyć się w przyszłości. Dlatego też z pewnością dla nikogo nie jest zaskoczeniem informacja, że już nie tylko osoby bez wyższego wykształcenia, bądź z ukończonymi studiami takimi jak humanistyczne czy administracyjne, ale także po wysoce wyspecjalizowanych kierunkach zaczynają zastanawiać się nad lepszymi dla nich perspektywami, jakie może dać wyjazd do bogatszych krajów Unii Europejskiej. Do osób poszukujących lepszych perspektyw oraz obiecujących zarobków należą między innymi inżynierowie, ale także i lekarze.
Czy Polak po studiach może podjąć pracę lekarza w Wielkiej Brytanii?
Oczywiście, że tak. I zazwyczaj w dodatku jest mile widziany przy składaniu dokumentów na to stanowisko. Co prawda, teraz trudniej jest znaleźć pracę na stanowisku lekarza niż w poprzednich latach ze względu na nowe regulacje prawne, lecz wciąż istnieją dość spore szanse na to, by znaleźć wolny wakat dla siebie. Tak naprawdę do tego wystarczy, że ma się skończone studia medyczne w Polsce lub w Wielkiej Brytanii. Polscy lekarze są cenieni za granicą ze względu na większą wydajność w pracy oraz doskonałe przygotowanie i zasady moralne. Aby dostać taką posadę, dodatkowo cennym atutem będzie odbycie praktyki lekarskiej choćby w Polsce lub kilkuletnie doświadczenie zawodowe w publicznej placówce. Taka praktyka lub doświadczenie gwarantuje zwiększenie naszych szans na wykonywanie zawodu za granicą.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać pracę w National Health Service (NHS)?
Po pierwsze i najważniejsze, trzeba mieć doskonale opanowany język angielski. Tak naprawdę, od umiejętności językowych zależy tutaj wszystko. Tylko bardzo dobra znajomość języka umożliwi znalezienie lepszej pracy. Zdarza się, że ktoś bez znajomości języka może dostać możliwość pracy na stanowisku lekarza, jednak zdarza się to bardzo sporadycznie i wyłącznie w określonych sytuacjach, a poza tym zwykle nie jest to praca na etacie. Po drugie, koniecznie trzeba przetłumaczyć dokumenty związane z otrzymanym dyplomem z uczelni oraz doświadczeniem zawodowym. Oprócz tego, trzeba również wcześniej zaaplikować o National Insurance Number, który jest jednoznaczny z umożliwieniem rozpoczęcia pracy na Wyspach oraz założyć konto bankowe w jednym z angielskich banków. Bardzo cennym będzie udowodnienie umiejętności językowych dzięki zdobyciu odpowiedniego certyfikatu, uwzględnianego przez NHS. W tym celu trzeba zdać egzamin UBELT bądź IELTS. Nie wolno mieć także żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, które uniemożliwiałyby podjęcie pracy. Spełniając te warunki, mamy ogromną szansę wybicia się z grupy kandydatów. Statystyki mówią, że zdarza się, iż na jedno stanowisko lekarza aplikuje ponad sto osób.
Co gwarantuje praca lekarza podjęta w Wielkiej Brytanii?
Przede wszystkim, są to dużo większe zarobki – nawet kilkanaście razy większe niż w kraju. Przeciętna wypłata na stanowisku lekarza internisty (a po angielsku general practitioner – w skrócie GP) utrzymuje się na poziomie 120 tysięcy funtów rocznie, przy czym niektórzy mogą zarabiać nawet dwa razy tyle. Pomimo dość wysokich kosztów życia, kwota wynagrodzenia umożliwia praktyczne myślenie o przyszłości. Oprócz tego, praca w NHS to praca z najlepszymi. Do tego zgodna z zasadami moralnymi. W Wielkiej Brytanii łapówkarstwo jest nieznane, podobnie jak przyjmowanie prezentów – po prostu, pacjent ma swoje prawa, musi zostać dobrze poinformowany o swoim stanie zdrowia i każdy jest traktowany równo, bez względu na status materialny, płeć czy pochodzenie. Ze względu na różnorodność pochodzenia ludzi mieszkających na Wyspach polski lekarz może się spotkać z nowymi doświadczeniami i w ten sposób pogłębić swoją wiedzę. Podsumowując, perspektywa podjęcia pracy w zawodzie lekarza w Wielkiej Brytanii gwarantuje nie tylko wysokie zarobki, o wiele wyższe niż w kraju, ale także pracę w zgodzie z zasadami moralnymi oraz zdobycie nowego doświadczenia.
Współautorem artykułu jest Polska przychodnia zdrowia w Londynie. Więcej informacji na stronie: polski-lekarz.london
Oby jak najwięcej polskich lekarzy tu na miejscu w UK.
Mało mam zaufania do angielskich specjalistów, zdecydowanie wolę naszych lekarzy.
W polskim polmedics jest wielu dobrych stomatologów i ginekologów godnych polecenia.
Magda, a jak w UK jest w transportem medycznym? Są u Was prywatne karetki tak jak u nas (coś jak tu http://www.modusambulans.pl)?