Termomodernizacja – dlaczego Twój dom też jej potrzebuje?

PrzechwytywanieCiepłe, senne spotkania, duszne sale lekcyjne, mroźne biura, zimne poczekalnie lub po prostu pokój w domu, w którym nigdy nie wydaje się „wystarczająco ciepły”. Wszyscy rozumiemy, jak ważny jest komfort termiczny.

I wszyscy rozumiemy jego wpływ, szczególnie po roku, w którym spędziliśmy w środku więcej czasu niż kiedykolwiek wcześniej. Brak komfortu termicznego sprawia, że czujemy się zestresowani, zirytowani i rozkojarzeni, gdy jest za zimno, a gdy jest za gorąco, może powodować:

  • senność,

  • zmęczenie,

  • brak koncentracji.

Z kolei komfort termiczny nieuchronnie wpływa na samopoczucie, produktywność, zdolność jasnego myślenia i oczywiście na otoczenie. Kiedy czujemy się nieswojo, nasz nastrój zmienia się na gorsze. Co ważniejsze, nadmiernie zimne lub gorące wnętrza są niezdrowe, szczególnie dla osób starszych, chorych lub wrażliwych podczas surowych zim lub intensywnych fal upałów. Dlatego właśnie premia termomodernizacyjna ma znaczenie, a więcej na ten temat możesz poczytać pod linkiem: https://purios.com/blog/premia-termomodernizacyjna-co-to-jest-i-jak-sie-o-nia-starac.

Wpływ na produktywność i wydajność

Komfort cieplny ma szersze konsekwencje społeczne. W jakim stopniu bardziej komfortowe termicznie budynki obniżają liczbę przyjęć do szpitali, zmniejszają liczbę zwolnień chorobowych i absencji? Poprawić wyniki w nauce? Zapobiegać wypadkom czy poprawiać produktywność firm?

Znamy już odpowiedzi. Pracujemy lepiej, lepiej się uczymy, lepiej działamy i czujemy się zdrowsi, kiedy jest nam wygodnie. Co więc możemy zrobić, aby poprawić nasze samopoczucie cieplne? Nasze ciała są niezwykle wrażliwe na zmiany temperatury i natychmiast informują nas, czy jest nam zbyt zimno, drżąc lub pocąc się, gdy jest nam gorąco. W uproszczeniu nasz komfort cieplny zależy od równowagi cieplnej między naszym ciałem a bezpośrednim otoczeniem.

Brzmi prosto, ale tak nie jest. Komfort cieplny jest subiektywny.

Po pierwsze, uczucie za ciepło lub za gorąco jest wysoce subiektywne. Nie można zadowolić wszystkich ludzi przez cały czas, jeśli chodzi o komfort termiczny. Dlatego w obliczeniach regularnie stosuje się średnią uznawaną na całym świecie „średnią komfortu”.

Komfort termiczny

Po drugie, na komfort termiczny wpływa sześć kluczowych czynników — tempo przemiany materii (jeśli jesteśmy bardzo aktywni lub po prostu siedzimy cały dzień w jednym miejscu), ubranie, które nosimy (sweter lub sam T-shirt), temperatura powietrza, jak szybko to powietrze się porusza, wilgotność powietrza i tak zwaną temperaturę promieniowania — temperaturę powierzchni, takich jak ściany lub okna, a także źródeł ciepła, takich jak słońce lub kaloryfer.

Temperatura promieniowania ma znaczący wpływ na komfort – na przykład możemy odczuwać ciepło z kaloryfera po jednej stronie naszego ciała, podczas gdy po drugiej stronie może być chłodno, jeśli stoimy przed zimnym oknem. Dlatego grzejniki montuje się blisko okien, aby poprawić ich temperaturę promieniowania. Jeśli wyłączysz ten grzejnik, szybko poczujesz dyskomfort, gdy będziesz blisko tego zimnego okna, nawet jeśli temperatura powietrza jest nadal taka sama. Dlaczego izolacja poprawia komfort cieplny.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *