Agile HR – więcej niż sam HR

network-ge479277af_640

Współczesne wyzwania działu Human Resources, to nie tylko załatwianie spraw kadrowych, ale także realizowanie polityki firmy i współpraca w ramach innych zespołów w firmie. Mnogość zadań sprawia, że przydaje się usprawnienie tych procesów, a w tym może pomóc Agile HR – nowoczesne podejście do współczesnych wyzwań.

Czym jest Agile HR i czy warto go stosować?

Na wstępie należy zaznaczyć, że jest to swoista odmiana mindsetu Agile, który został przystosowany do potrzeb wynikających ze specyfiki pracy HR’u. Niezależnie od tego, czy jest się jednoosobowym działem, czy pracuje się w zespole lub zespołach – komunikacja jest niezwykle ważna, a przede wszystkim, kierowanie się wspólnymi wartościami w przypadku realizacji tożsamych zadań.

Wdrożenie Agile HR pozwala na zyskanie większej elastyczności w obszarze HR, a co za tym idzie – o wiele łatwiej jest reagować na zmiany, które zachodzą w bliskim i dalszym otoczeniu. Agile oznacza zwinny, i taki właśnie powinien być dział Human Resources. Dzięki poznaniu tego wariantu mindsetu, można poprawić komunikację między pracownikami zespołu, wdrożyć podejście “Culture and People” zamiast Zarządzania Zasobami Ludzkimi, usprawnić procesy rekrutacyjne, ale przede wszystkim – skonsolidować cele w taki sposób, by wszystkie zaangażowane w proces osoby czuły, że grają do jednej bramki.

Należy pamiętać, że samo zastosowanie pewnych funkcjonalności Agile, nie oznacza, że będzie działać to prawidłowo. Agile prócz stosowania, trzeba jeszcze poczuć, co może odbyć się np. w trakcie kursów i szkoleń w których nie będziemy przerzucać stosu notatek, ale spróbujemy Agile HR w praktyce.

Zatem, czy warto stosować Agile HR? Tak! Biorąc pod uwagę, że jest to ciekawa inwestycja w rozwój firmy, zyskujemy jeszcze jeden niematerialną wartość – zrozumienie celów, misji i wizji przedsiębiorstwa i własnego działu.

Szkolenia z Agile HR – gdzie, jak, kiedy?

Dobry nauczyciel to podstawa. W przypadku Agile jest to szczególnie ważne, ponieważ podczas zajęć trzeba przekazać zarówno ideę, umiejętność jej wykorzystania, jak również ducha. Warto zwrócić uwagę na zajęcia, które łączą teorię z praktyką, by można było doświadczyć Agile HR na własnej skórze. Pozwala to zrozumieć pewne zagadnienia, które na papierze mogłyby wyglądać mgliście i niezrozumiale. Ważne, by osoba prowadząca kurs posiadała doświadczenie z Agile i Agile HR, by móc wskazać różnice, ale także punkty styczne.

Z racji, że Agile HR można świetnie zobrazować przy użyciu nowoczesnych technologii (m.in. webinarów), szkolenie może odbywać się także zdalnie, co jest dużym atutem, gdy nie mamy możliwości zorganizowania spotkania w siedzibie firmy lub wymagane byłoby zorganizowanie delegacji do innego miasta. Wtedy nasze koszty znacząco spadają, a jakość przekazanej wiedzy w żaden sposób na tym nie traci.

Polecamy:
- Okresowe badania BHP – kiedy należy je wykonać?

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *