Szamba przydomowe i system septyczny – konserwacja i profilaktyka

oto praca aktyKonserwacja systemu septycznego nie jest skomplikowana i nie musi być kosztowna. Konserwacja sprowadza się do kilku kluczowych elementów, które omówimy w tym artykule.

Domowy system septyczny powinien być sprawdzany co najmniej raz na trzy lata przez specjalistę ds. Usług septycznych. Alternatywne systemy z elektrycznymi wyłącznikami pływakowymi, pompami lub elementami mechanicznymi powinny być sprawdzane częściej, najlepiej raz w roku. Umowa serwisowa jest ważna, ponieważ alternatywne systemy mają części zmechanizowane.

Cztery główne czynniki wpływają na częstotliwość sprawdzania stanu pojemnika septycznego to:

  • Wielkość gospodarstwa domowego
  • Generowane ścieki
  • Objętość ciał stałych w ściekach
  • Rozmiar zbiornika septycznego (szamba)

Nadchodzi dostawca usług? Oto, co musisz wiedzieć!

Kiedy zadzwonisz do dostawcy usług septycznych, on lub ona sprawdzi, czy nie ma przecieków i przede wszystkim musi zbadać warstwy szumowiny i szlamu w szambie. Musisz powiedzieć, czy w danym zbiorniku były używane bakterie do szamba bądź chemia do szamba – a jeśli tak, to o jakich mowa.

Jednak nie chodzi tylko o to, by podać jakie preparaty do szamba były używane. Ważne jest również by zachowywać wszelkie zapisy dotyczące konserwacji prac wykonanych w systemie septycznym i mieć je pod ręką przy każdej kolejnej kontroli czy też awarii systemu.

Twoje szambo zapewne zawiera wylot w kształcie litery T, który zapobiega przedostawaniu się szlamu i szumowiny ze zbiornika i przemieszczaniu się do obszaru drenażu. Jeśli dno warstwy szumowiny znajduje się w odległości sześciu centymetrów od dna wylotu, lub jeśli szczyt warstwy osadu znajduje się w odległości 12 centymetrów od wylotu, proszek do szamba już niestety nie wystarczy – zbiornik należy pompować.

Przedłuż wysoką jakość użytkowania systemu – używaj wody efektywnie

Średnie zużycie wody w domu w typowym domu jednorodzinnym wynosi prawie 70 litrów na osobę dziennie. Tylko jedna nieszczelna lub działająca toaleta może marnować nawet 200 litrów wody dziennie!

Cała woda, którą produkuje gospodarstwo domowe, porusza się po tym systemie septycznym. Im więcej wody oszczędza gospodarstwo domowe, tym mniej wody dostaje się do systemu septycznego. Wydajne wykorzystanie wody oraz odpowiednio dopasowane tabletki do szamba (sprawdź te: https://aktywatory.pl/21-biopreparaty-do-szamb ) poprawiają działanie systemu septycznego i zmniejszają ryzyko awarii.

Istnieje wiele prostych sposobów oszczędzania wody i produktów efektywnych pod względem wody – warto się z nimi zapoznać i wykorzystać je w swoich rutynowych działaniach.

Toalety o wysokiej wydajności.

Użytkowanie toalet stanowi od 25 do 30 procent zużycia wody w gospodarstwie domowym. Wiele starszych domów ma toalety z 3,5- do 5 litrowymi zbiornikami, podczas gdy nowsze, bardzo wydajne toalety zużywają 1,6 litra wody lub mniej na spłukiwanie. Zastąpienie istniejących toalet wysokowydajnymi modelami jest łatwym sposobem na zmniejszenie ilości wody domowej wchodzącej do systemu septycznego. Do tego wystarczy dodać aeratory kranu, wysokowydajne głowice prysznicowe i ograniczniki przepływu prysznica – by zarządzać wodą z korzyścią dla portfela i środowiska.

[TB]

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 komentarz do “Szamba przydomowe i system septyczny – konserwacja i profilaktyka

  1. 18 lutego 2022 at 14:39

    Ważne aby użyć dobrego betonu inaczej nie ma wyjścia, wszystko z czasem ulegnie braku szczelności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *