Testy psychologiczne w pracy – ich legalność i przydatność

inkblot-158309_960_720Zatrudnianie i szkolenie nowych pracowników może być kosztownym procesem. Aby ograniczyć obroty do minimum, niektóre firmy stosują testy psychologiczne do pracy, aby upewnić się, że potencjalni pracownicy są odpowiedni przed ich zatrudnieniem.

Testy psychologiczne takie jak https://hr24.com.pl/produkty/testy-psychologiczne/ są jednak stosowane nie tylko podczas procesu rekrutacji. Niektóre firmy używają tych testów do monitorowania ciągłości przydatności pracowników, którzy pracują od dłuższego czasu.

Cel, powód

Celem testów psychologicznych jest podejmowanie bardziej świadomych decyzji o zatrudnieniu. Wiele firm konsultuje się z zewnętrznymi firmami, aby przeprowadzać i oceniać te testy psychologiczne hr w celu:

  • zachowania obiektywności
  • ochrony przed procesami sądowymi.

Testy psychologiczne pracowników są wykorzystywane w szczególności do określenia zdolności potencjalnych pracowników do pracy w stresujących warunkach oraz do oceny potencjału potencjalnego pracownika w zakresie skutecznego wykonywania pracy w tych warunkach.

Korzyści

Według specjalistów HR, firmy specjalizującej się w strategiach i rozwiązaniach zapewniających większe utrzymanie pracowników, zastosowanie testów psychologicznych może obniżyć ryzyko pozwu. Jednym z powodów jest to, że testy psychologiczne mogą pomóc zmniejszyć liczbę problematycznych pracowników. Testy psychologiczne mogą być szczególnie przydatne w pracach o wysokim współczynniku stresu, takich jak egzekwowanie prawa, dziedzina medycyny lub gaszenie pożarów, ponieważ testy te mogą pomóc w określeniu zdolności potencjalnego pracownika do pracy pod stresem. Takie badania mogą pomóc firmie zatrudnić bardziej odpowiednich pracowników i zaoszczędzić na kosztach wysokiej rotacji pracowników.

Ważność

Żaden test psychologiczny nigdy nie jest całkowicie niepodważalny ani wiarygodny. Testy psychologiczne są tak samo ważne jak standardowe testy medyczne oraz są przeprowadzane i interpretowane przez psychologów klinicznych i sądowych. Nawet wtedy właściwa ocena psychologiczna wymaga szeregu testów przeprowadzonych w czasie, ponieważ jeden lub dwa testy mogą być sprzeczne.

Legalność

Testy psychologiczne są legalne w większości krajów, pod warunkiem, że testy są przeprowadzane przez profesjonalną organizację lub psychologa. Niektóre stany mają określone akty dotyczące prywatności, które uniemożliwiają firmie zmuszanie pracowników do udziału w testach psychologicznych, dlatego sprawdź dokładniej, jak to wygląda w Twoim przypadku. Zakończenie pracy pracownika, który odmówi testu psychologicznego w jednym z krajów może skutkować pozwem sądowym opartym na naruszeniu prawa do prywatności. Z drugiej strony niektóre kraje, wymagają egzaminów psychologicznych, szczególnie w zakresie egzekwowania prawa i podobnych dziedzin. Jednak należy unikać stosowania testów zaprojektowanych w celu ujawnienia niepełnosprawności, szczególnie schizofrenii i depresji maniakalnej. Takie testy mogą prowadzić do roszczeń o dyskryminację ze względu na problemy medyczne.

[TB]

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *