Protezy zębowe kontra przepracowane lata – w jakim wieku możesz liczyć na dopłatę?

dentist-rochdale

Statystyki naszego uzębienia, a raczej jego braku po przekroczeniu sześćdziesiątego roku życia są zatrważające. Niestety wielu Polaków w tym wieku nie ma już własnego uzębienia lub ma je tylko częściowo. Wtedy to nadchodzi czas na wizytę u lekarza dentysty.

Co nam może zaproponować dentysta w ramach świadczeń gwarantowanych z Narodowego Funduszu Zdrowia?

Otóż możemy tylko liczyć na protezę akrylową, która jest sztuczną protezą zębową o najmniej zaawansowanej technologii. Tylko na to pozwoli nam Narodowy Fundusz Zdrowia. Należy też pamiętać, że jeżeli ubiegamy się o refundację protezy zębowej, to musimy wiedzieć, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 30 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego, możemy zwrócić się do lekarza stomatologa, który ma podpisana umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na wykonanie usług stomatologicznych.

Według przepisów prawnych, Narodowy Fundusz Zdrowia może zrefundować całkowite ruchome i częściowe protezy górne i dolne. Taka proteza przysługuje każdemu raz na pięć lat. Jeżeli zaś chodzi o emerytów, to Narodowy Fundusz Zdrowia dodatkowo, raz na dwa lata oferuje bezpłatną naprawę protezy. Taką refundacją objęte są protezy ruchome, całkowite lub częściowe. Naprawa ta obejmuje pobranie wycisku przez lekarza stomatologii i polega na wstawieniu do protezy nowej klamry lub nowego zęba. Pamiętajmy jednak o tym, iż sklejenie pękniętej protezy refundacja Narodowego Funduszu Zdrowia niestety nie obejmuje. Dla emerytów ponadto bezpłatne są również wizyty kontrolne, które przysługują im dwa razy do roku w ramach profilaktyki antynowotworowej.

Owszem od stycznia 2016 roku Ministerstwo Zdrowia wprowadziło zmiany, jeżeli chodzi o refundację protez zębowych, a zwłaszcza czekanie w pięcioletnich kolejkach. Teraz mamy okazję wymienić protezę zębową, jeżeli są takie wskazania lekarskie bez względu na przepisy, które stanowiły o tym, iż taka wymiana przysługuje nam tylko raz na pięć lat.

Limity na protezy

Niestety z własnego doświadczenia wiemy, że ilość protez, jakie są refundowane pacjentom, co roku jest bardzo ograniczona limitem środków pieniężnych, jakie przyznaje Narodowy Fundusz Zdrowia.
Dlatego też mimo nowych przepisów, pamiętajmy o tym, by zgłosić się do lekarza dentysty odpowiednio wcześnie, najlepszym czasem jest początek roku kalendarzowego. Wtedy będziemy mieli większe szanse na otrzymanie nowej protezy refundowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Bardzo istotnym elementem, który chcę poruszyć na końcu tego artykułu, jest sama jakość protezy zębowej, którą otrzymamy w ramach refundacji z Narodowego Funduszu zdrowia, niestety nie jest ona najlepsza. Taka proteza to tylko akryl (najtańszy materiał) i metal. Jako społeczeństwo, wciąż możemy tylko pomarzyć o tym, że na koszt państwa w naszej szczęce znajdą się implanty, czy też protezy najnowszej generacji. Taki luksus jednak sporo kosztuje i wielu z nas po prostu na niego nie stać. Dlatego najlepszym wyjściem są regularne wizyty w gabinetach dentystycnych.

Autorem artykułu jest gabinet stomatologiczny Luxdentica wykonujący między innymi Projektowanie uśmiechu Kraków.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *