Praca kasjera-sprzedawcy – kwalifikacje, zarobki, możliwości

kasjer

Karierę kasjera najczęściej wybierają osoby uczące się lub studiujące, w formie pracy tymczasowej. Niektórzy wybierają ten zawód z myślą o przyszłym menadżerstwie i kierownictwie w wielkich, sieciowych sklepach. Choć nie potrzebna jest żadna specjalistyczna wiedza, nie można mówić, że sprzedawca nie musi posiadać żadnych umiejętności. Wręcz przeciwnie – klient o wiele chętniej dokona zakupów w miejscu, gdzie pracuje wykwalifikowana i uprzejma kadra.

Kwalifikacje

Nie ma znaczenia, czy chodzi o kasjera w małym sklepie osiedlowym czy wielkim hipermarkecie. Wymagane kwalifikacje są takie same w obu przypadkach. Niezbędne jest wykształcenie przynajmniej zawodowe, najlepiej o profilu handlowym. Najprzychylniej patrzy się jednak na posiadanie matury. Egzamin dojrzałości jest pośrednim dowodem, że pracownik potrafi rozwiązywać podstawowe problemy, z którymi może spotkać się również za kasą. Często sprawdza się również, czy kandydat nie był karany.

Priorytetowe na tym stanowisku jest posiadanie odpowiednich umiejętności miękkich. Praca sprzedawcy polega na kontaktach z wieloma ludźmi, również “trudnymi”. Umiejętność rozmowy z takimi klientami, zażegnywanie konfliktów czy miła aparycja wzbudzająca zaufanie są cechami poszukiwanymi w tym zawodzie. Duży nacisk kładzie się na sprawną obsługę klienta. Człowiek stojący w kolejce do kasy chce być obsłużony jak najszybciej i jak najlepiej. Miły i szybki kasjer jest marzeniem każdego sklepu.

Kasa fiskalna

Obsługa kasy fiskalnej jest wymagana przez niektórych przedsiębiorców, inni traktują ten punkt jako mile widziana zaleta kandydata. Jednak obecnie, na każdym stanowisku pracy, sprzedawca musi być wyposażony w to urządzenie i biegle się nim posługiwać. To nie tylko kwestia odpowiednich przepisów, ale także wygody. Ten sposób rozliczania się jest o wiele prostszy i szybszy niż, idące do lamusa – kartka, długopis i kalkulator. Mniejsze jest prawdopodobieństwo popełnienia błędu, a więc spowodowania niezadowolenia klienta albo straty dla sklepu. Każdy, kto wybiera tę ścieżkę kariery musi być świadomy, że kasa fiskalna będzie jego narzędziem pracy i przedłużeniem ręki.

Kariera

Stanowisko kasjera-sprzedawcy jest najniższym szczeblem w hierarchii pracowników sklepowych. Ten etap jednym służy do przetrwania trudnych finansowo czasów, innym, by rozwinąć się w tej branży i piąć się w górę. Ci najlepsi i najbardziej doświadczeni w swoim fachu, bardzo szybko mogą awansować na stanowisko indywidualnego doradcy klienta, by później startować na kierowników zmian i menadżerów, a na końcu odpowiadać za cały sklep. Bardzo błędnie przyjmuje się, że sprzedawca na kasie najczęściej jest słabo wykształconą osobą, która ma do wyboru to stanowisko albo bezrobocie. Ci, którzy posiadają powołanie, potrafią wspiąć się na prawdę wysoko i zarabiać całkiem nieźle.

Zarobki

Przeciętne zarobki kasjerów nie są wysokie, bo wynoszą raptem 1985 złotych brutto, co daje 1449 złotych na rękę. Należy jednak wprowadzić pewną poprawkę do tych kwot. Duża część pracowników jest zatrudniana na umowy cywilno-prawne, głównie z powodu statusu studenta. Kolejna część pracuje nie na pełen, a tylko na część etatu. To wszystko zmniejsza przeciętne wynagrodzenie podawane w statystykach. Nie można pominąć jeszcze jednego, bardzo ważnego gratisu. Większość kasjerów pracuje w dużych sieciach super i hipermarketów, które dbają o swoich pracowników również na innej płaszczyźnie. Dość standardowe staje się zapewnianie pracownikom prywatnej opieki zdrowotnej czy karnetów do obiektów sportowych. Wykupuje się ubezpieczenia na życie i NNW. Posiadanie tego typu benefitów deklaruje co czwarty zatrudniony.

Zniżki pracownicze na sprzedawane artykuły i bony towarowe na szczególne okazje potrafią w dużej mierze odciążyć wydatki z domowego budżetu. Warto również wspomnieć, że zarobki kierowników i menadżerów są już znacząco wyższe – ich mediana wynosi 4360 złotych brutto. Czy warto rozważać karierę kasjera? Z pewnością trzeba mieć dar i zamiłowanie do tego rodzaju pracy. Pesymiści widzą tylko wielogodzinne siedzenie w jednym miejscu i przerzucanie towarów z jednego miejsca w drugie. Zapaleńcy mówią o kontaktach z wieloma interesującymi ludźmi, doświadczeniu w handlu oraz bonusach, z których można skorzystać po zamknięciu sklepowych drzwi.

Autorem poradnika jest pracownik firmy MAKS Sp. z o.o. 

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *