Tajniki pracy elektryka – nauka, kariera, zarobki

elektryk

Elektryk zajmuje się montażem i konserwacją urządzeń elektrycznych, czyli potocznie mówiąc: związanych z prądem. W Polsce mowa głównie o instalacjach elektrycznych, na zachodzie o praktycznie każdym urządzeniu pobierającym energię z gniazdka. Choć zawód ten jest w dużej mierze niedoceniany, to jednak niezwykle potrzebny.

Nauka

Sposobów, by uzyskać dyplom uprawniający do praktykowania zawodu elektryka jest kilka. Uczyć można się już od ukończenia gimnazjum, wybierając szkołę zawodową, liceum profilowane lub technikum. Warto pamiętać, że końcowych uprawnień nie zyskuje się po liceum – by uzyskać potrzebny certyfikat należy ukończyć szkołę policealną o odpowiednim kierunku.

Kolejną ścieżką jest ukończenie studiów wyższych, co daje stosunkowo o wiele większe możliwości zarobkowe dzięki uzyskaniu tytułu magistra inżyniera. Najmniej czasochłonne jest ukończenie zwykłych szkoleń i kursów, które dadzą uprawnienia nadawane przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Nie daje to jednak jako takiego tytułu technika elektryka, a jedynie możliwość samodzielnego zakładania i modernizacji sieci w małym zakresie.

Kariera

Elektrycy bez wykształcenia wyższego mogą rozpocząć karierę na placach budów przy montażu sieci elektrycznych, albo w postaci specjalistycznych pomocy przy awariach już istniejących sieci. Podobnie sprawa wygląda w przypadku magistrów inżynierów elektryków, z tą różnicą, że mogą starać się o posadę kierownika robót.

Na tych stanowiskach z reguły trzeba nabrać przynajmniej trzyletniego doświadczenia, by móc szukać pracy położonej o szczebel wyżej w hierarchii. Pracownicy fizyczni mogą zastanowić się nad założeniem własnej działalności gospodarczej i zostaniem kierownikiem własnej grupy elektryków. Należy pamiętać, że ta grupa osób zawsze będzie zajmować się pracami montażowymi, konserwatorskimi i przeglądowymi. Bez studiów wyższych i przynależności do odpowiedniej Izby Inżynierów nie można podpisywać dzienników budów i odbierać wykonanych prac.

Elektrycy ze studiami wyższymi inżynierskimi o tej specjalizacji, po zdobyciu wymaganego doświadczenia, mogą startować na stanowiska inspektorów nadzoru i dozoru, a więc do pracy o charakterze częściowo biurowym. Inną ścieżką rozwoju kariery jest wykonanie uprawnień projektowych, które pozwolą na tworzenie rysunków technicznych czy kosztorysów. Ten rodzaj stanowiska polega głównie na pracy przy komputerze, ale wymaga się znajomości kilku podstawowych oprogramowań takich jak AutoCAD czy Norma.

Należy podkreślić, że bardzo popularne kursy SEP pozwalają na wykonywanie i odbiór instalacji elektrycznej, ale tylko do 1 kV, więc o bardzo małej mocy. Do szkolenia może podejść każdy, niezależnie od posiadanego wykształcenia. Cały kurs kończy się egzaminem i uzyskaniem odpowiedniego certyfikatu. Niestety, uprawnienia te są honorowane jedynie na terenie kraju.

Zarobki

Zarobki pracownika budowlanego o specjalizacji elektryka nie są bardzo wysokie. Mediana wynosi raptem 3261 zł brutto, co daje około 2338 zł na rękę. Stosunkowo wyższe pensje zarabiają pracownicy dużych firm zatrudniających powyżej 250 pracowników. Średnio jedna czwarta zatrudnionych może liczyć na dodatkowe bonusy, takie jak służbowe telefony komórkowe czy karnety do obiektów sportowych.

W przypadku głównych elektryków i kierowników ekip budowlanych zarobki są nieco wyższe i wynoszą w medianie 4000 złotych brutto, co daje 2853 złotych netto. Porównując do przeciętnej pensji zwykłych pracowników budowlanych bez specjalizacji jest to i tak o ponad 1000 złotych więcej – nie ma więc powodów do narzekań. Jak można się domyślić, pracownicy z wyższym wykształceniem zarabiają lepiej, ale i ich odpowiedzialność za przeprowadzone prace jest wyższa.

Mediana dla kierowników robót elektrycznych wynosi 5600 złotych brutto, a więc 3968 złotych na rękę. Projektanci natomiast dostają trochę mniej, bo 3592 złotych netto (5060 złotych brutto). Jak widać, zarobki nie należą do najwyższych, w porównaniu jednak do ogólnej mediany krajowej, elektrycy i tak plasują się powyżej średniej.

Porady na temat pracy elektryka udzielił nam portal zajmujący się sprzedażą i doradztwem z zakresu oświetlenia LED sklep ultra-elektro.pl 
Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *