Pięć obowiązków pracodawcy w miejscu pracy

thinkstockphotos-506932551

Pracodawca jest zobowiązany zapewniać pracownikom odpowiednie warunki do wykonywania obowiązków względem niego. Choć niektórzy pracodawcy często o tym zapominają, to pilnowanie pewnych reguł leży również w ich interesie. Zapewnienie pewnych standardów przyczynia się do lepszego samopoczucia pracowników, dobrego stanu ich zdrowia, a tym samym do zwiększenia efektywności ich pracy.

Pomieszczenia pracy

Pomieszczenia, w których wykonywana jest praca powinny być nie tylko odpowiednio do tego przystosowane, ale także spełniać pewne normy dotyczące wysokości. W celach wykonywania prac nienarażających pracowników na kontakt z czynnikami szkodliwymi dla zdrowia, wysokość pomieszczenia nie może być niższa niż 3 metry w świetle. Jeśli zaś występują czynniki zagrażające zdrowiu, musi to być już 3.3 metry w świetle. Oświetlenie także musi spełniać pewne normy. W dzień, jeśli światło słoneczne nie jest wystarczające i nie zapewnia odpowiedniej, określonej przepisami luminacji, należy zapewnić dodatkowe oświetlenie punktowe i ogólne. W przypadku prac manualnych, gdzie dokładność wykonywania obowiązków jest niesamowicie istotna, na stanowisku pracy musi zostać umieszczona przynajmniej lampka, a w pewnych warunkach nawet oświetlenie miejsca wykonywania czynności również od dołu. Jeśli praca jest wykonywana w nocy, odpowiednio jasne oświetlenie sztuczne jest niezbędnym wymogiem. Nie można także zapominać, że wszystkie instalacje elektryczne powinny być odpowiednio zabezpieczone oraz bezpieczne w użytkowaniu.

Temperatura

Przepisy nie mówią jasno o temperaturze maksymalnej, jaka może występować w miejscu pracy. Logiczne jest jednak, że upały skutecznie zniechęcają do wykonywania jakichkolwiek obowiązków, stąd temperatura maksymalna nie powinna przekraczać 30 stopni. Temperatury minimalne są już jednak określone. Jest to szczególnie ważne w zimie, gdy podczas mrozów, w nieogrzewanych pomieszczeniach pracy może być naprawdę zimno. W biurach i pomieszczeniach, gdzie wykonywana jest lekka praca fizyczna, temperatura otoczenia nie może być niższa niż 18 stopni Celsjusza. W pozostałych przypadkach, minimum wynosi 14 stopni Celsjusza (źródło: http://icieplo.pl/). Oczywiście, istnieją wyjątki od tych reguł. Jeśli zapewnienie odpowiedniej temperatury jest niemożliwe lub jest ona niezgodna z charakterystyką miejsca pracy. Mowa chociażby o pracy w terenie na otwartej przestrzeni, jak często muszą pracować pracownicy budowlani. Dobrym przykładem odstępstwa od reguły są także chłodnie. W tych wypadkach jednak, pracodawca powinien zapewnić pracownikom pomieszczenia socjalne, gdzie można się ogrzać i odpocząć.

Ochrona przed hałasem

Pracodawca ma także obowiązek zapewnić i dostarczyć rozwiązania technologiczne powodujące najmniejszy możliwy hałas. Jeśli możliwe jest zastosowanie procesu, który powoduje mniejszy hałas, należy go stosować. Podobnie wygląda sprawa wszystkich używanych maszyn. Jeśli takie czynności są niemożliwe, a ilość decybeli dalej przekracza normy, pracodawca powinien wprowadzić w firmie rozwiązania chroniące pracowników przed szkodliwymi skutkami hałasu. Mogą być to specjalne nauszniki albo panele pochłaniające dźwięk. Tutaj istnieje pełna dowolność, o ile stosowane rozwiązania są skuteczne.

Woda i napoje

Każdy pracownik ma mieć zapewniony dostęp do nielimitowanej ilości czystej wody w miejscu pracy. Osoby zatrudnione na stałe lub pracujące w warunkach szczególnie trudnych powinny otrzymać dodatkowo inne rodzaje napojów. Wybór należy już do pracodawcy. Ich temperatura, ilość i rodzaj powinny być jednak dostosowane do warunków wykonywania pracy, a także warunków atmosferycznych panujących na dworze. Dostarczanie zimnych, gazowanych napojów zimą nie spotka się raczej z uznaniem.

Niepełnosprawni

Nie można zapomnieć także o niepełnosprawnych pracownikach. Jeśli zakład pracy zatrudnia chociaż jednego, trzeba wprowadzić udogodnienia i rozwiązania, które pozwolą takiej osobie w pełni korzystać ze wszystkich miejsc i elementów wyposażenia. Nie ma znaczenia, czy mowa o osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim, czy niewidomej. Rozwiązania powinny być skierowane do konkretnego braku sprawności oraz wspomagać daną osobę w codziennym życiu.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *