Ile możemy zyskać na lokacie bankowej?

Czy wiesz, że na dwóch lokatach, które mają takie same początkowe oprocentowanie nominalne i trwają dokładnie tyle samo, możesz zarobić bardzo różne kwoty pieniędzy? Tak jest w istocie, bo o opłacalności lokat decyduje nie tylko ich początkowa stopa procentowa, ale też rodzaj oprocentowania i to, co w trakcie trwania lokaty dzieje się z odsetkami. Jak konkretnie te dwa parametry wpływają na wysokość odsetek?

Nawet jeśli początkowe oprocentowanie nominalne jest na tym samym poziomie, to z chwilą zakończenia lokaty o oprocentowaniu stałym uzyskasz inną kwotę odsetek niż od lokaty o oprocentowaniu zmiennym. W tym pierwszym przypadku wysokość swojego zarobku jesteś w stanie nie tylko oszacować, ale i dość dokładnie wyliczyć. W drugim – to, ile zyskasz, będzie zależało głównie od stóp procentowych NBP i sytuacji na rynku międzybankowym.

Zmiany stóp procentowych NBP mogą zmniejszać lub zwiększać oprocentowanie lokaty. Gdy spadną – bank najprawdopodobniej obniży odsetki od lokat zmiennych, gdy wzrosną – podniesie je, choć już nie tak chętnie (i szybko) jak dokona ewentualnej obniżki.

Częstotliwość kapitalizacji odsetek

O wysokości twoich zarobków będzie też decydować częstotliwość kapitalizacji odsetek. Jeśli zdecydujesz się na przykład na lokatę roczną, a odsetki będą kapitalizowane co miesiąc lub kwartalnie, to z taką częstotliwością będzie zwiększał się również twój kapitał, czyli ta część lokaty, która podlega oprocentowaniu. W ten sposób możesz zarabiać również na odsetkach, co sumarycznie na pewno wpłynie korzystnie na opłacalność lokaty.

Oprocentowanie lokat

Pamiętaj też, że oprocentowanie lokat w ofertach banków zawsze podawane jest w skali rocznej. Innymi słowy, jeśli wysokość oprocentowania wynosi 5 punktów procentowych, to na depozycie zarobisz 5%, ale jedynie pod warunkiem, że będzie to depozyt roczny. W przypadku depozytów krótszych lub dłuższych oprocentowanie należy przeliczyć proporcjonalnie do okresu trwania lokaty przyjmując, że w ciągu każdego miesiąca zarobisz 1/12 zakładanej kwoty czyli 1/12 nominalnych 5%, i to pod warunkiem, że nie zerwiesz lokaty przed terminem. Warto także pamiętać o tym, że od zysków z lokat pobierany jest podatek w wysokości 19%.

Konsekwencje zerwania lokaty

Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnej lokaty sprawdź konsekwencje jej wcześniejszego zerwania. Jeśli grozi ono utratą całości odsetek – rozważ możliwość zdeponowania oszczędności na lokacie krótkoterminowej lub rachunku oszczędnościowym.

Przed wyborem oferty, porównaj aktualne oprocentowanie lokat na oszczednoscionline.pl

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *