Artyzm można wyrażać w różny sposób. Jedni lubią malować, inni kochają muzykę, jeszcze inni projektują majestatyczne budowle. Wyobraźnia jest nieograniczona, dzięki czemu ludzie upiększają świat rozmaitymi metodami. Swój zmysł estetyczny oraz kreatywność można również wykorzystać przy twórczym projektowaniu ogrodów.
Europejska Konwencja Krajobrazowa
W 2004 r. Polska ratyfikowała dokument Rady Europy, który nakazuje państwu dbać o całość krajobrazu. Porozumieniem tym jest tzw. Europejska Konwencja Krajobrazowa. Według niej rządy krajów muszą troszczyć się o estetykę panoramy i dbać o najważniejsze obszary danego terenu. Dokument nakazuje wprowadzenie odpowiednich instrumentów umożliwiających sprawne zarządzanie i gospodarowanie przestrzenią.
Konwencja jest jednym z symptomów zmieniającego się podejścia do krajobrazu. Kiedyś przestrzeń publiczna konstruowana była chaotycznie i nieskładnie. Teraz wszystko się zmienia. Zarówno duże powierzchnie, jak i małe działki prywatne projektuje się z rozmysłem, tak by były estetyczne i harmonijne. Najnowsze trendy wymusiły na rynku pojawienie się nowej profesji – architekta krajobrazu.
Innowacyjny zawód i nowy kierunek studiów
Architekt krajobrazu ma za zadanie opiekować się terenami zielonymi. Projektuje i tworzy programy zagospodarowania miejskiej zielonej przestrzeni publicznej lub obszarów niezabudowanych. Opiekuje się także roślinami i konserwuje obiekty małej architektury. Jest odpowiedzialny za wdrażanie metod ochrony środowiska na danym terenie, minimalizuje zniszczenia przyrody dokonywane przez człowieka. Potrafi także odtworzyć zdegradowane przestrzenie, ustalić sposoby pielęgnacji i możliwości eksploatacyjne danej powierzchni.
Aby wykonywać taki zawód trzeba ukończyć specjalne studia. Kierunek „Architektura krajobrazu” prowadzony jest np. w Sopockiej Szkole Wyższej. To studia dla ludzi ambitnych, którzy mają odpowiednie predyspozycje. Liczy się przede wszystkim wyobraźnia, zdolności manualne i miłość do przyrody. Potrzebny jest także zapał do pracy, sumienność i precyzja w działaniu.
Czego można nauczyć się na studiach?
Architekci krajobrazu to wszechstronnie wykształceni ludzie. Łączą w sobie wiedzę techniczną ze znajomością sztuki i rozwijaniem artystycznego zmysłu. W Sopockiej Szkole Wyższej studentów do zawodu przygotowuje kadra naukowa reprezentująca różne dziedziny wiedzy. Są tu specjaliści znający się na urbanistyce, dyscyplinach przyrodniczych, rolniczych i historii sztuki. W trakcie nauki studenci uczą się projektowania, zarządzania, konserwacji obiektów architektury krajobrazu. W programie studiów znajduje się także m.in. malarstwo, rzeźba, fotografia, gleboznawstwo i biologia roślin.
Po studiach inżynierowie mogą pracować zarówno przy dużych projektach jak i w małych, prywatnych firmach. Nowe biura odnoszą sukces rynkowy, ponieważ architektów krajobrazu jest ciągle zbyt mało. Absolwenci znajdują także zatrudnienie w jednostkach administracji rządowej i samorządowej, gdzie znajdują się specjalne wydziały związane z architekturą oraz planowaniem gospodarki przestrzennej.