Otwieramy biznes laweciarski – jak zdobyć pozwolenie na transport międzynarodowy?

młody-człowiek-zmienia-oponę-zepsutego-czerwonego-samochodu_23-2147855640

Wykonywanie działalności transportowej wymaga stosownych zezwoleń na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Jeśli otwierasz biznes laweciarski i chcesz prowadzić międzynarodowy transport, sprawdź, jak je uzyskać.

Potrzebne zezwolenia do rozkręcenia biznesu laweciarskiego

Przewoźnikiem drogowym jest przedsiębiorca, który może świadczyć usługi w zakresie transportu drogowego. Aby jednak rozpocząć działalność i zarobkowo wykonywać międzynarodowy transport drogowy, trzeba uzyskać kilka zezwoleń. Na początek potrzebne jest zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, o które można wystąpić do starosty lub prezydenta miasta właściwego dla miejsca zamieszkania (lub prowadzenia działalności). Po jego uzyskaniu należy wystąpić o licencję wspólnotową do Głównego Inspektora Transportu Drogowego, która upoważnia do wykonywania międzynarodowego zarobkowego przewozu drogowego. Ponadto każdy pojazd, w tym nawet laweta Niemcy, która będzie wykorzystywana do przewozów międzynarodowych, musi być zgłoszona do licencji wspólnotowej.

Jak uzyskać potrzebne zezwolenia?

Po pierwsze złóż wniosek o licencję wspólnotową i zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. We wniosku musisz zawrzeć informacje o tym, na jaki okres chcesz otrzymać licencję oraz o liczbie zgłaszanych pojazdów. Warto upewnić się, że wszystkie dokumenty zostały wypełnione poprawnie, bo w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek braków, Główny Inspektor Transportu Drogowego może wezwać do ich uzupełnienia. Wniosek dokumentu można pobrać z Internetu, następnie go wypełnić na komputerze i wydrukować. Po zweryfikowaniu dokumentów Główny Inspektor Transportu Drogowego wydaje licencję wspólnotową dotyczącą międzynarodowego zarobkowego przewozu oraz wypis z licencji wspólnotowej na każdy pojazd, co w praktyce oznacza, że już dzieli Cię niewiele od rozpoczęcia działalności. Uzyskanie licencji trwa około miesiąca, więc im wcześniej wystąpi się ze stosownym wnioskiem, tym lepiej. Poza tym warto wiedzieć, że jeśli przewoźnik drogowy chce wykonywać usługi laweciarskie poza obszarem państw członkowskich Unii Europejskiej, Szwajcarii, Norwegii, czy Islandii, musi jeszcze uzyskać zezwolenie zagraniczne. Tego typu zezwolenie również wydaje Główny Inspektor Transportu Drogowego i można o nie wystąpić, jeśli posiada się licencję wspólnotową uprawniającą do świadczenia transportu międzynarodowego. Należy jednak mieć świadomość, że ilość zezwoleń zagraniczne jest ograniczona, a ich liczba ustalana jest w porozumieniu pomiędzy Ministrem Infrastruktury i Budownictwa z władzami innych państw.

Samo złożenie odpowiednich wniosków nie powinno stanowić dla nikogo problemu. Trzeba jednak liczyć się z tym, że uzyskanie pozwoleń wiąże się z dodatkowymi kosztami. Koszt licencji oraz wypisu z licencji zależny jest od okresu jej ważności i może kształtować się nawet w okolicy kilku tysięcy. Dlatego zawsze warto upewnić się, czy dysponujemy odpowiednimi środkami, bo zaoszczędzimy w ten sposób sobie i organom wydającym zezwolenia czasu.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *