Od czego tak naprawdę zależą skoki cen nieruchomości?

commercial-real-estate-agent-765x420

Choć rynek nieruchomości jawi się jako stabilny i nie poddający się kryzysom, w rzeczywistości także na nim zdarzają się dosyć spore wahania. Najczęściej związane są one ze skokami cen nieruchomości.

Osoby, które niedawno kupowały dom czy mieszkanie, a także ziemię, doskonale wiedzą, że poszukiwania wybranej nieruchomości nie trwają krótko, a jednocześnie ceny zmieniają się dosyć szybko. Rynek najczęściej jest stabilny, jednak zdarzają się jednak skoki cen nieruchomości, które sprawiają, że w krótkim czasie nieruchomość nagle szybko drożeje lub też tanieje. Nie są to, oczywiście potężne różnice. Raczej nie zdarza się, że cena mieszkania z miesiąca na miesiąc spadnie o kilkadziesiąt procent. Jednak nawet te niewielkie różnice to w przeliczeniu na pieniądze całkiem spore kwoty, które można już odczuć w portfelu.

Zainteresowanie rynku ma wpływ na ceny nieruchomości

Skoki cen nieruchomości w dużym stopniu są uzależnione od tego, jaki jest na nie popyt i zainteresowanie klientów na danym rynku. Wiadomo, że w dużych miastach, gdzie zainteresowanie jest sporo wyższe, ceny nieruchomości mogą gwałtownie rosnąć. Różnice w cenach są też związane z konkretną lokalizacją. Nieruchomość położona w atrakcyjnym miejscu w centrum z dobrym dojazdem będzie zdecydowanie droższa niż lokal o podobnym standardzie i metrażu, ale znajdujący się na obrzeżach miasta. Ceny rosną też sezonowo – wiosną i latem są nieco wyższe, podczas gdy na jesieni zaczynają nieco spadać. Jest to związane z sezonowością rynku i zachowaniami klientów, którzy często decydują się na zakup własnego M właśnie latem. Ludzie mają wtedy urlopy i mogą poświęcić czas na wiele formalności związanych z zakupem nieruchomości.

Najlepiej kupić mieszkanie od razu

Skoki cen nieruchomości można również zaobserwować w zależności od tego, jak zmienia się polityka banków. Gdy banki chętnie udzielały kredytów i praktycznie każdy wnioskodawca mógł liczyć na kredyt hipoteczny, nieruchomości kosztowały nieco mniej, gdyż był na nie spory popyt. W rzeczywistości jednak wahania w cenach są w krótkim czasie dosyć nieznaczne. Kto chce kupić mieszkanie, ale jednocześnie woli poczekać kilka miesięcy, aż nieruchomości stanieją, może się przeliczyć. Może się bowiem okazać, że po tych kilku miesiącach mieszkania będą droższe. Nowe mieszkania Mokotów cieszą się dużym zainteresowaniem klientów, podobnie jak inne lokale w atrakcyjnej lokalizacji. Czekanie, aż ceny pójdą w dół nie jest dobrym pomysłem, gdyż z biegiem czasu mieszkania będą wyprzedane i nie będzie okazji do kupna żadnego lokalu. Czekanie na spadek cen jest również nierozsądne ze względu na bardzo nieprzewidywalny rynek. Nawet eksperci rynku nieruchomości często mają problem z prognozami na przyszłość. Tym bardziej tej przyszłości nie przewidzą osoby, które nie za bardzo znają się na tej branży. Jeśli mamy pieniądze z oszczędności lub możliwość otrzymania kredytu, lepiej od razu zainwestować we własne mieszkanie. Czekanie na to, co przyniesie przyszłość w tej branży, może bowiem spowodować spore straty.

Szukasz nowego mieszkania na Mokotowie? Sprawdź http://www.mokosfera.com/pl/

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *