Właściciele gruntów często traktują je jako lokatę kapitału oraz inwestycję na przyszłość. Okazuje się jednak, że czasem warto sprzedać wcześniej niż później. Działka praktycznie z dnia na dzień może znacznie stracić na wartości. Właściciele nieruchomości nie mają na to wpływu. Często jest to związane z różnymi działalnościami gminy.
Wartość działki zależy od wielu czynników. Szczególnie działki budowlane są świetną inwestycją i lokatą kapitału, gdy mają dobre położenie, atrakcyjną lokalizację i mogą cieszyć się dużym zainteresowaniem kupujących. Z dnia na dzień działka może jednak stracić swoją wartość. Bywa i tak, że nawet gdy mocno obniżymy jej cenę, nie będzie chętnych do zakupu. Dlaczego? Bierze się to z różnych działań gminy czy prywatnych inwestorów, które prowadzą do tego, że korzystanie z terenu może być na wiele sposobów utrudnione. Właściciele działek nie mają jednak na to zbyt dużego wpływu.
Kiedy działki tracą na wartości?
Wyobraźmy sobie atrakcyjną działkę budowlaną położoną w korzystnej lokalizacji, która cieszyłaby się dużym zainteresowaniem inwestorów. Ale niestety, w jej pobliżu powstaje droga szybkiego ruchu, gmina wydaje pozwolenie na budowę dużych zakładów przemysłowych lub pojawiają się różnego rodzaju ograniczenia administracyjne. Zdarza się, że na działce lokowane są słupy wysokiego napięcia, w jej pobliżu powstają farmy wiatrowe lub fermy zwierząt hodowlanych. Piękna działka, która jeszcze niedawno wydawała się oazą spokoju i idealnym miejscem na inwestycje mieszkaniowe, mocno wtedy traci na atrakcyjności. Robi się głośno, jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Nikt też nie chce mieszkać w pobliżu fermy drobiu, potężnych wiatraków czy zakładów przemysłowych generujących spory ruch samochodowy. Bywa i tak, że właściciel zostaje z działką, której praktycznie nie uda się mu sprzedać. Wtedy warto się zastanowić, czy właścicielowi nie należy się odszkodowanie za spadek wartości nieruchomości.
W poszukiwaniu odszkodowania
Odszkodowanie za spadek wartości nieruchomości należy się właścicielom działek czy budynków, które ze względu na działalność gminy, zmianę przepisów czy uciążliwe sąsiedztwo nagle straciły na wartości. Aby uzyskać takie odszkodowanie, konieczne jest oczywiście spełnienie wielu formalności. Ważne są wyceny działki sprzed powstania uciążliwej inwestycji oraz te późniejsze, już po jej zrealizowaniu. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług dobrej, renomowanej kancelarii odszkodowawczej, która specjalizuje się w uzyskiwaniu tego rodzaju odszkodowań. Profesjonalni prawnicy doskonale znają temat odszkodowań w takich kwestiach, są w stanie poprowadzić sprawę bezproblemowo i kompleksowo. Oczywiście, trzeba liczyć się z tym, że taka sprawa o odszkodowanie to nie jest kwestia kilku tygodni czy miesięcy. Zdarza się, że boje w sądzie trwają kilka lat. Kwota, jaka można uzyskać w ramach odszkodowania jest jednak na tyle spora, że warto zainwestować pieniądze na prawników, czas oraz uzbroić się w cierpliwość.