Wynajmujesz lokal do prowadzenia firmy? Sprawdź czego Ci nie wolno.

giammarco-boscaro-OPzWvgL-upY-unsplashWynajem lokalu na działalność gospodarczą to codzienność właścicieli wielu małych i średnich firm. Niewiele osób może sobie pozwolić na zakup własnego lokalu, większość jest więc skazana na wynajem. To dobre rozwiązanie szczególnie dla nowo powstałych firm, które jeszcze nie mają pewności, czy utrzymają się w swojej branży. Zanim jednak zdecydujemy się na wynajem, warto zapoznać się z formalnościami i przepisami rządzącymi się tym sektorem rynku nieruchomości.

Gdy szukamy lokalu na wynajem pod działalność, najczęściej zależy nam na konkretnych wnętrzach w określonej lokalizacji. Ważny jest metraż, rozkład pomieszczeń, a także dopasowanie lokalu do indywidualnych potrzeb. Wielu właścicieli firm szuka takich lokali, które można wynająć długoterminowo, a także w których można przeprowadzić prace remontowe i dopasować wygląd wnętrza do potrzeb konkretnej działalności. Właścicielom biznesów zależy, by można było lokale swobodnie przemalować czy przeprowadzić poważniejsze zmiany w wyglądzie. Takie kwestie warto sprawdzać już na etapie podpisywania umowy. Niektórzy właściciele lokali dają najemcom wolną rękę, inni natomiast wymagają, by lokal był jak najmniej zmieniany pod względem wyglądu czy funkcjonalności.

Jakie zapisy mogą znaleźć się w umowie?

W umowie najmu lokalu na działalność gospodarczą mogą się znaleźć bardzo szczegółowe informacje dotyczące tego, jaka działalność w danym lokalu jest możliwa. Właściciele nieruchomości dokładnie określają, co może się odbywać w danym lokalu. Lista działalności może być dłuższa lub krótsza. Może też zdarzyć się tak, że lokal wynajmowany jest na konkretną działalność. Jeśli więc wynajmujemy lokal na prowadzenie na przykład sklepu, nie możemy w czasie trwania umowy zamienić tego na jakąś działalność gospodarczą czy rozrywkową. Jeśli postanowimy prowadzić w takim miejscu na przykład kawiarnię czy pub, może się okazać, że łamiemy warunki umowy. Duży wpływ ma na to między innymi fakt, gdzie znajduje się lokal i czy jego działalność nie będzie zakłócała spokoju mieszkańców tego samego budynku.

Warto skonsultować umowę ze specjalistą

Osoby, które już niejednokrotnie miały do czynienia z wynajmem nieruchomości pod działalność gospodarczą, najczęściej mają wiedzę i doświadczenie w zakresie konstruowania i czytania umów. Jeśli jednak ktoś dopiero zaczyna swoją przygodę z biznesem i po raz pierwszy decyduje się na wynajęcie nieruchomości na prowadzenie działalności, warto umowę dokładnie skonsultować ze specjalistą z branży nieruchomości czy z doświadczonym prawnikiem. Sprawdzony prawnik nieruchomości warszawa to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą się upewnić, czy ich umowa najmu faktycznie będzie korzystna i nie napotkają żadnych problemów podczas użytkowania nieruchomości. Umowy dotyczące najmu lokali często są skonstruowane w sposób dosyć skomplikowany i nieczytelny. Zdarza się, że nie za bardzo wiemy, jak czytać lub interpretować poszczególne zapisy. Dobry prawnik znający się na nieruchomościach może być w takich przypadkach bardzo pomocny. Co prawna, usługi prawne nie należą do najtańszych, ale warto potraktować je jako inwestycję w spokojny rozwój firmy bez obawy, że będziemy mieć jakiekolwiek problemy w wynajętym lokalu.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *