Mobbing w miejscu pracy

boss-2179948_640Mobbing – kiedyś zupełnie obcy termin, nie przywołujący żadnych skojarzeń. Dziś słowo to odmieniane jest przez wszystkie przypadki, choć uczciwie należy przyznać, że niewiele osób wie, co ono tak naprawdę oznacza. Wbrew powszechnej opinii mobbing nie ogranicza się tylko poniżania czy zastraszania pracownika. Znamiona mobbingu nosi szereg innych zachowań, a mobberem wcale nie musi być Twój szef. Poznaj bliżej wroga, z którym możesz zetknąć się w swoim środowisku pracy.

Czym jest mobbing?

Wydawać by się mogło, że w dorosłym życiu nierealne są scenariusze rodem ze szkoły podstawowej, kiedy to jedne dzieci gnębią innych uczniów. Zdobycie wymarzonej pracy również może się okazać niezwykle przykrym okresem właśnie z powodu mobbingu. Publiczne wyśmiewanie, nieuzasadniona krytyka, celowe zlecanie ogromnej liczby zadań niemożliwych do wykonania czy nawet niedopuszczanie pracownika do wyrażenia własnego zdania to tylko niektóre z przejawów specyficznej przemocy psychicznej.
Pamiętaj, że osobą stosującą wobec Ciebie tego typu patologiczne taktyki może być nie tylko Twój szef, ale i współpracownik lub grupa współpracowników. Aby jednak można było mówić o mobbingu w pełnym tego słowa znaczeniu, musi nałożyć się na siebie kilka czynników. Po pierwsze – regularność. Mobberem będzie ten, kto upokarza Cię cyklicznie, np. raz czy dwa razy w ciągu tygodnia. Po drugie – liczy się czas działania. Gehenna musi trwać przynajmniej pół roku, aby uznać anormalne zachowania za mobbing.

Mobbing w pracy – jak się bronić?

Jeśli od dawna czujesz, że w firmie jesteś traktowany jak pracownik drugiej kategorii, a Twój komfort psychiczny wyraźnie się obniżył, musisz przejść do ofensywy. Najpierw ustal, czy w miejscy pracy jesteś jedyną osobą, która ma podobne odczucia. Jeśli okaże się, że Twoi koledzy również doświadczają terroru, to w grupie łatwiej będzie Wam się bronić. Warto wybrać się do osoby stosującej mobbing i zapytać wprost o przyczyny takiego postępowania. Nie daj się zbywać, a wszelkie oznaki nienormalnego traktowania staraj się uwiecznić – nagrywaj pogróżki i zachowuj obraźliwe wiadomości. Takie dowody przydadzą się w sądzie, do którego trzeba będzie złożyć pozew przeciwko mobberowi, jeśli wszelkie inne dostępne sposoby zawiodą.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *