Praca w Niemczech – Jak się przygotować

Unrecognizable businessman with suitcase in a hotel entrance hall.

Niemcy oferują atrakcyjne warunki zatrudnienia i chętnie przyjmują do pracy Polaków. Praca w tym kraju oznacza lepszy zarobek oraz korzystne prawa pracownicze i przywileje socjalne. Wiele osób poszukujących zatrudnienia za granicą wybiera Niemcy także ze względu na bliskość do Polski. Jak znaleźć pracę w Niemczech? Jakie czynności należy wykonać przed wyjazdem oraz po przyjeździe do nowego miejsca pracy? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Jak znaleźć pracę?

Pracę w Niemczech można znaleźć na kilka sposobów. Wiele osób decyduje się na poszukiwanie ofert pracy na własną rękę lub przez znajomych. Sieć jest pełna ogłoszeń z hasłem “praca Niemcy od zaraz”. Portale ogłoszeniowe dają duże możliwości poszukiwania ofert pracy w Niemczech zarówno pod kątem interesującej nas branży, stanowiska, znajomości języka niemieckiego oraz lokalizacji. Na pojawiające się ogłoszenia warto reagować szybko, ponieważ najlepsze oferty szybko znikają. W aplikacji prześlijmy swoje CV z informacją o doświadczeniu zawodowym, kwalifikacjach. Prześlijmy też informacje opisujące naszą znajomość języka niemieckiego.

Gdzie szukać interesującej nas pracy? Niemcy są dużym krajem, lokalizacja zakładu pracy powinna mieć zatem istotne znaczenie przy wyborze zatrudnienia. Pamiętajmy bowiem, że praca w zachodnich landach będzie oznaczała konieczność pokonania znacznych odległości w drodze do Polski. Poszukiwanie pracy na własną rękę może być jednak wielkim niewypałem. Na miejscu może się bowiem okazać, że obiecanej pracy nie ma lub zastane warunki pracy są o wiele gorsze od tych obiecanych przez pracodawcę.

Zalety agencji pracy

Dobrym sposobem na poszukiwanie pracy w Niemczech jest skorzystanie z usług wyspecjalizowanej agencji pośredniczącej w zatrudnianiu Polaków za granicą np. biuro pośrednictwa pracy Soberka. Oferty pracy, które oferują tego rodzaju firmy są bardzo różnorodne. Dlaczego warto skorzystać z usług agencji pośrednictwa pracy? Ponieważ z ich usług korzysta wielu pracodawców, szansa na znalezienie solidnego zatrudnienia jest więc bardzo duża. Kandydat może też liczyć na pomoc agencji w znalezieniu odpowiedniego stanowiska, które będzie zgodne z jego oczekiwaniami. W przypadku, gdy podanie zostanie odrzucone przez pracodawcę, agencja pomoże znaleźć inne miejsce zatrudnienia. Wiele takich firm oferuję pracę od zaraz.

Korzystając z usług agencji pośrednictwa pracy osoba ubiegająca się o pracę ma też pewność, że podejmuje legalne zatrudnienie, jej wynagrodzenie będzie wypłacone na czas a wszelkie prawa pracownicze przestrzegane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Specjaliści z agencji pośrednictwa pracy pomogą też kandydatom do pracy w spełnieniu niezbędnych formalności: opłaceniu składek ZUS, ubezpieczeniu i znalezieniu zakwaterowania. Koordynatorzy agencyjni będą też służyć pomocą w sytuacjach awaryjnych. To bardzo ważne wsparcie zwłaszcza dla osób bez znajomości języka niemieckiego. Wiele z agencji pośrednictwa pracy działających jako sp. z o.o. nie pobiera opłat od osób ubiegających się o pracę – kosztami rekrutacji obciążani są zwykle pracodawcy.

Jakich dokumentów będziesz potrzebować?

Czasy, gdy do pracy w Niemczech trzeba było przygotować szereg dokumentów i spełnić wiele formalności dawno już minęły. W tej chwili pracę za zachodnią granicą można zaczynać praktycznie od zaraz. Nie jest do tego wymagane żadne pozwolenie. By móc wyjechać do Niemiec i podjąć tam zatrudnienie teoretycznie wystarczy jedynie dokument tożsamości ze zdjęciem. Może być to dowód osobisty lub paszport. Należy jednak upewnić się, że dokument nie stracił ważności oraz będzie jeszcze ważny przez najbliższy czas. Wyjeżdżając do Niemiec zabierzmy też ze sobą prawo jazdy.

dokumenty

Jednak jeśli podejmujesz pracę na stanowisku wymagającym potwierdzenia kwalifikacji zawodowych, pamiętaj o zabraniu ze sobą odpowiednich dokumentów. Twój pracodawca z pewnością będzie oczekiwał ich okazania. Dotyczy to chociażby uprawnień do obsługi specjalistycznych maszyn, certyfikatów spawalniczych i prawa jazdy. Przed wyjazdem warto wykonać tłumaczenia wszystkich świadectw i zaświadczeń, które zostaną poświadczone przez tłumacza przysięgłego.

Osoby, które mieszkały wcześniej lub pracowały w Niemczech powinny też zabrać ze sobą potwierdzenie ostatniego meldunku oraz numer identyfikacji podatkowej z Niemiec. Zabranie ze sobą aktu ślubu oraz aktów urodzenia dzieci przydadzą się do uzyskania korzystniejszej klasy podatkowej.

Sprawdź przepisy przed wyjazdem

Znajomość dotyczących nas przepisów to podstawa. Przygotowując się do wyjazdu sprawdźmy zatem koniecznie, jakie przywileje i obowiązki czekają nas po podjęciu zatrudnienia. Praca na pełen etat w Niemczech to 40 godzin tygodniowo (maksymalny tygodniowy czas pracy to 48 godzin). Dzienny czas pracy nie powinien przekroczyć 10 godzin. Zwykle praca trwa 8 godzin od poniedziałku do czwartku i 7 godzin w piętek. Wymiar płatnego urlopu wypoczynkowego zależy od ustaleń zawartych w zbiorowych układach pracy. Zwykle jest to nie mniej niż 24 dni urlopu w roku (maksymalnie 30).

W przypadku niezdolności do pracy z powodu choroby, pracownikowi przysługuje prawo do zwolnienia lekarskiego. Wynosi ono 100 procent średniego miesięcznego wynagrodzenia przez pierwsze 6 tygodni choroby. Potem należy starać się o zasiłek chorobowy. Pamiętajmy też, że Niemcy dopuszczają zwolnienie pracownika przebywającego na zwolnieniu chorobowym. Przed zwolnieniem chronione są kobiety w ciąży oraz przebywające na urlopie macierzyńskim.

Praca w Niemczech daje też możliwość korzystania ze środków socjalnych. Niemcy oferują między innymi świadczenia na dzieci, zasiłki dla bezrobotnych oraz świadczenia chorobowe i macierzyńskie. Na środki finansowe można tez liczyć po wypadku

Co zrobić po przyjeździe?

Pierwsze trzy miesiące po przyjeździe do Niemiec jesteś traktowany jak turysta. Po tym czasie należy zameldować swój pobyt a także ubezpieczyć się w kasie chorych. Warto też założyć własne konto bankowe. Pierwszą formalnością, którą należy załatwić po przyjeździe do Niemiec w charakterze pracownika tymczasowego jest obowiązkowy meldunek w urzędzie gminy. To prosta czynność, która trwa tylko chwilę. Pamiętajmy jednak, że dokumenty meldunkowe należy złożyć do 14 dni od daty przyjazdu.  Przyjazd do pracy w Niemczech wiąże się także z koniecznością załatwienia innych formalności. Chodzi przede wszystkim o wynajęcie mieszkania lub pokoju w oparciu o umowę najmu.

Dla kogo praca? Niemcy bez języka – to możliwe!

Znajomość języka to bardzo ważne kryterium podczas rekrutacji pracowników z Polski przez pracodawców w Niemiec. Niestety, by zwiększyć szansę na zatrudnienie, kandydaci często umyślnie zawyżają swój poziom znajomości języka. Prawda często wychodzi na jaw bardzo szybko, bo już podczas pierwszej rozmowy z rekruterem. Znajomość języka pomaga też zadbać o to, by pracodawca prawidłowo przestrzegał przysługujące nam wszelkie prawa zastrzeżone w niemieckim kodeksie pracy. Sprawne posługiwanie się językiem niemieckim ułatwia też codzienne funkcjonowanie. Wizyty u lekarza, rozmowy z sąsiadami, wypełnianie formularzy – znajomość niemieckiego przyda się nam na każdym kroku. Na szczęście na początek wystarczy znajomość kilku podstawowych zwrotów.

Czy osoby bez znajomości języka niemieckiego pozbawione są szans na znalezienie zatrudnienia u zachodnich sąsiadów? Na szczęście nie. Portale internetowe pełne są ogłoszeń typu “praca Niemcy bez jezyka”, podobnymi ofertami dysponują także profesjonalne agencje pośrednictwa pracy. Tego typu oferty pracy dotyczą zwykle stanowisk na niższych szczeblach. To najczęściej fizyczna praca w fabrykach, centrach logistycznych, przy zbiorach owoców i w budownictwie. Niemcy chętnie zatrudniają też opiekunki osób starszych bez znajomości języka obcego. Pracę bez znajomości języka oferują też często polskie firmy działające jako działające jako sp z o.o  w Niemczech.

Umiejętności językowe możemy podnosić już po podjęciu pracy. Najszybciej nauczymy się posługiwać niemieckim, jeśli naszymi współpracownikami będą głównie Niemcy. Jeśli pracę wykonujemy w towarzystwie polskiej ekipy, nauka będzie szła znacznie wolniej. Warto wówczas pomyśleć o nauce niemieckiego na kursie. Ta inwestycja może w przyszłości zaprocentować, gdy otrzymamy propozycję pracy na wyższym stanowisku, na którym jest wymagany język niemiecki.  Kursy językowe dla obcokrajowców organizują między innymi niemiecki urzędy migracyjne.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *